Japán: Mindent műholdról

MTI Sajtóadatbank, 2005. augusztus 12. 09:10
A minden eddiginél gyorsabb és mindenhová eljutó adatátvitel csak műhold-technológiával lehetséges, és Jogosan nevezhető infrastruktúrának egy olyan egységes kommunikációs rendszer, ami a mobiltelefontól a navigációs helymeghatározó eszközökön keresztül a személyriasztókig mindent befogad - állapítja meg Az ITU nemzetközi távközlési szövetség japán tagozatának negyedéves folyóirata, a "New Breeze" a japán információs társadalom kiépítéséhez szükséges infrastrukturális igényeket összefoglaló írásában.
Japán eldöntötte, hogy saját erőből kiépíti műholdas infrastruktúráját. Egyetlen szervezetbe vonta össze az űrrepüléssel, kutatással és távközléssel foglalkozó állami intézményeket, létre hozta a JAXA-t (Japan Aerospace Exploration Agency). A JAXA deklarált célja az információs társadalom előmozdítása, az ehhez szükséges kommunikációs infrastruktúra kiépítése, hogy "élhetőbb legyen az élet".

A konkrét tervek szerint 2005-ben orosz segítséggel pályára kerül az OICETS lézer-kommunikációs műhold. A kísérletekben az európai ARTEMIS műhold lesz a partnere. Az egyre népesebb égbolton gyakran zavarják egymás rádióadását a műholdak, a lézeres kommunikáció viszont - eltekintve attól, hogy sokkal gyorsabb is - nem okoz interferenciát.

2006-ban pályára kerül Japán első 3 tonnás geo-stacionárius kísérleti műholdja, mely 19x17 méteres, teniszpálya nagyságú antennáival kézi készülékekkel is kapcsolatot tud tartani. Segélyhívó rendszert, beteg-figyelő szolgálatot létesítenek majd vele. A japán belügyi és kommunikációs minisztérium pályázatára érkezett alkalmazási javaslatok közül eddig 21 japán egy 1 kínai tervet hagytak jóvá.

2007-re tervezik a WINDS kódnevű gyors internetes műholdkísérletet. A cél az, hogy 45 cm-es tányérantennával egész Ázsiából és a Csendes Óceán területéről 1,5-6 Mbps sebességű internet kapcsolatot lehessen létesíteni.

2008-ban indul a "kvázi-zenit" műholdas helymeghatározó rendszer. Japán egyik érdekes problémája, hogy a felhőkarcolókkal zsúfolt nagyvárosokban a magas házaktól már nem látszanak az egyenlítő fölött "álló" geo-stacionárius műholdak. Így éppen ott nem lehet használni az amerikai GPS helymeghatározó technológiát, ahol a legnagyobb kereslet lenne rá. Olyan műholdak kellenek, melyek – ha csak rövid ideig is - a földi szemlélő feje felett, a zeniten tartózkodnak. A ferde pályára állított műholdak időnként Japán felett is elhaladnak, áthaladnak a zeniten. Sajnos ilyen "kvázi-zenit" műholdból sok kell ahhoz, hogy mindig legyen az ország fölött két-három. A mozgó műholdas helymeghatározó rendszer is bonyolultabb, mint a geo-stacionárius, de nincs más választás - mutat rá a beszámoló.

Kulcsszavak: tudomány internet műhold

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Így parkolunk mi: hol és mennyit fizetnek a magyarok a várakozásért?

Országosan 720 forintot fizetnek átlagosan az autósok egy parkolásért, de 1000 forint alatt ritkán ússza meg az, aki Budapest belvárosában áll meg a járművével – derül ki a Simple mobilapplikáció statisztikájából. Több órát inkább a népszerű kirándulóhelyek és fürdők környékén várakoznak a magyar autósok, ezért vidéken a nyár számít kiemelt időszaknak parkolás szempontjából.

2024. november 20. 13:24

Karácsony korlátok nélkül

Az embereket egymástól elválasztó láthatatlan, de nagyon is érzékelhető falak áttöréséről szól a Telekom idei karácsonyi kampánya. Magyarország mellett a Deutsche Telekom Csoport kilenc másik európai országában bemutatott alkotás üzenete, hogy a bennünket körülvevő sokféle gátat legtöbbször mi magunk teremtjük meg, és hogy tudatos igyekezettel ugyanolyan egyszerűen lebonthatjuk őket – sokszor éppen a hétköznapok innovációi által – mint amilyen észrevétlenül felépültek. 

2024. november 19. 20:46

A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association

A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.

2024. november 19. 19:27

A HONOR Magic V3 és V2 a minimalista divat legjobb barátai

A telefon, a kulcsok, a laptop, a pénztárca, a tablet, az iratok és egyéb, a hétköznapi munkavégzéshez – sőt, létezéshez – szükséges holmik cipelése kimerítő lehet. Nem beszélve arról, hogy kihat a divatra is: elvégre olyan táskákra van szükségünk, amikbe ezek mind beleférnek. A táskaválasztás pedig öltözetünket is meghatározhatja.

2024. november 15. 19:13

Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot

A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták. 

2024. november 15. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01