E-kormányzat: manchesteri határozat az átláthatóságról és a nyíltságról
Az elfogadott program egyben az olcsó állam eszméjének megvalósítását is célozza, annak lehetővé tételével, hogy a valamely intézménybe egyszer már beadott személyes adatokat ne kelljen újból és újból ismét beadni új űrlapokon.
A szakminiszterek egyetértettek abban, hogy a majdani nemzeti digitális személyazonosító rendszereket - amelyek a hivatalban történő személyes, fizikai megjelenés kényszerét oldják majd fel - alkalmassá kell tenni az interoperativitásra, vagyis ha valaki például Ausztriában tudja magát ilyen módon azonosítani, ennek érvényesnek kell lennie az EU összes többi tagországában is.
Ezeket a szakkonferenciákat az uniós országok a 2000-es lisszaboni program jegyében rendezik; ez a kezdeményezés azt célozza, hogy 2010-re az EU a világ legversenyképesebb gazdaságává váljon. Arra a kérdésre, hogy egyetért-e az e program teljesíthetőségét kétségbe vonó elemzői véleményekkel, Csepeli György azt mondta: a 2001-2005 közötti folyamatokat tekintve "a szkepszis messzemenően indokolt ... a szándék sokkal ambiciózusabb volt (a felhasznált eszközökhöz mérve)".
Az államtitkár szerint azonban az idén újrafogalmazták ezeket a célokat és éppen a soros brit elnökség volt nagyon aktív abban, hogy az unió "realisztikusabban közelítsen" ehhez kérdéshez.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő e héten Londonban kiadott, "Az EU állapota 2005 végén" című éves térségi elemzésében azt írta: a 2000-ben elfogadott lisszaboni versenyképességi program most már valószínűleg teljesíthetetlen.
Arra a kérdésre, hogy hol helyezné el Magyarországot az uniós mezőnyben az e-kormányzat fejlettségét tekintve, Csepeli György a csütörtöki manchesteri szakkonferencia után azt mondta, hogy "eléggé alul". Hozzátette ugyanakkor: az elmúlt egy évben csaknem 9 milliárd forint ment ki az önkormányzatokhoz, amelyek 2-3 éves programok keretében nagyon komoly fejlesztéseket indítottak el, és ez már elégséges lesz annak "a kritikus tömegnek az eléréséhez", amely az elektronikus kormányzást Magyarországon is elindítja.
Az államtitkár szerint egyébként ez nemcsak technológiai kérdés; az infokommunikációval szembeni "fóbia" is akadálya a fejlődésnek.
A londoni Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző intézete által nemrégiben összeállított 2005-ös globális "E-readiness" - "E-felkészültségi" - rangsorban Magyarország a vizsgált 65 ország közül a 30. helyre került, a 10 megszerezhető pontszámból 6,07-et begyűjtve.
Az általános e-felkészültség kérdésében Magyarországot az idei EIU-összeállítás nem tárgyalta külön, de az új és leendő EU-tagokról külön kiadott, egy éve megjelent hasonló felmérésében a londoni elemző cég azt írta, hogy Magyarország az e-kormányzat területén "a lassan fejlődők közé tartozik".
Kapcsolódó cikkek
- A Siemens valósította meg az e-közigazgatási rendszert Szegeden
- e-GO díjas Törökbálint honlapja
- Április végén indul az elektronikus ügyintézés Kecskeméten
- Elektronikus ügyfélszolgálati rendszer Hódmezővásárhelyen
- Magyarország: az "e" sokkal nagyobb szerepet játszik, mint a kormányzás
- E-ügyintézés Budaörsön
- Tovább bővül a Digitális Győr projekt
- A Francia Nemzetgyűlés is Linuxra vált
- Siófok: kétnapos e-Magyarország, e-kormányzat konferencia
- Megnyílt az e-kormányzati módszertani központ
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.