IC-k a XXI. századi rendszerekhez
A nagy teljesítményű mikroprocesszor-szekció számos nagy sebességű (600 MHz - 1 GHz) chipet tárgyal. A Compaq tervezői lerántják a leplet az 1 GHz-es Alpha mikroprocesszorról. A léghűtéses Alpha mikroprocesszor belső órajele 1 GHz-nél is magasabb lehet. A chip 1,5 voltos, 0,18 mikronos, hét alumínium vezetékréteget tartalmazó CMOS technológiával készül, hőtermelése 65 watt.
Az IBM kutatói több processzort is bemutatnak. A 660 MHz-es, 64 bites PowerPC processzor 0,18 mikronos SOI (Silicon-on-Insulator = szilícium a szigetelőn) réztechnológiával készül. Ez a technológia 20%-kal gyorsabb áramkörök előállítását teszi lehetővé, mint a 0,22 mikrométeres SOI. A tervezők növelték az I/O sávszélességet és az L2 gyorsítótárbusz sebességét. Az 1 GHz-es rövid pipeline-t tartalmazó PowerPC processzor 0,22 mikronos (0,12 mikronos effektív csatornahossz) hat réz vezetőréteget tartalmazó CMOS technológiával készül. A tervezők a processzor felépítéséhez csaknem 100%-ban dinamikus áramköröket használtak, amelyek jelentős mértékben csökkentik a chip áramfelvételét. A chip tartalmaz 64 kB L1 gyorsítótárat, címfordító hardvert és egy kétszeres pontosságú, rövid késleltetési idejű lebegőpontos egységet.
Az S/390 G6 vállalati szerverhez fejlesztettek egy új mikroprocesszort. A 0,22 mikronos (0,12 mikronos effektív csatornahossz) CMOS technológiával készített chip 760 MHz-es órajellel fut, ez közel 20 százalékkal gyorsabb, mint az eddig szállított 637 MHz-es chip.
A Motorola Somerset Design Center kutatói az AltiVec technológiával kombinált PowerPC következő generációs tagját mutatják be. A chip 0,18 mikronos, 1,5 voltos, hat réz vezetőréteget használó CMOS technológiával készül, és 780 MHz-es órajellel fut. A mindössze 105 mm2-es chip a CPU mellett tartalmaz 2x32 kB L1 és 256 kB L2 gyorsítótárat, valamint egy külső L3 gyorsítótár-vezérlőt. A 64 bites busz és gyorsítótár-interfész 2,5 vagy 1,8 voltos.
A Hewlett-Packard a PA-RISC mikroprocesszor továbbfejlesztett, gyorsabb változatát mutatja be. Ennél a chipnél a cél az 1,2-szeres teljesítménynövelés volt az előző iterációhoz képest. A 600 MHz-es órajellel futó 0,25 mikronos mikroprocesszor CMOS technológiával készül. Növelték az órajelenként végrehajtható utasítások számát. Az integrált adatgyorsítótár 1 MB.
Az Intel a jövő év végén bevezetésre kerülő IA-32 (Foster) chipről rántja le a leplet. Ez lesz az Intel első 1 GHz-es processzora. A több mint 25 millió tranzisztort tartalmazó chip 0,18 mikronos CMOS technológiával (hat alumínium vezetőréteg) készül. A chip 1 GHz-es órajellel dolgozik szobahőmérsékleten. A tervezők olyan újításokat vezettek be, amelyek lehetővé tették, hogy az alumíniumvezetékeket tartalmazó chip olyan teljesítményre legyen képes, mint azok a processzorok, amelyekhez rézvezetőket használtak.
A "Következő generációs mikroprocesszorok" szekció előadásain több következő generációs chipet mutatnak be. A Sun a 3. generációs, 64 bites UltraSPARC-III chipről tart előadást. A 600 MHz-es chip 0,18 mikronos, hét alumínium vezetőréteget használó CMOS technológiával készül, és 23 millió tranzisztort tartalmaz. A chip hőtermelése 1,8 voltos tápfeszültségen kevesebb, mint 80 watt. A chipre integráltak egy 64 kB-os, 4 utas asszociatív adatgyorsítótárat és egy 32 kB-os, 4 utas asszociatív utasítás-gyorsítótárat.
Az Intel a már nagyon várt első generációs IA-64 chip, az Itanium technikai részleteit mutatja be. Az IA-64 processzor kompatíbilis az IA-32 utasításkészlettel. Az Itanium chip 25,4 millió tranzisztort tartalmaz, és egy 1012 kivezetéses tokba kerül beépítésre. Gyártásához 0,18 mikronos CMOS technológiát használnak, hat alumínium vezetőréteggel.
Kapcsolódó cikkek
- Magamról: aki ismer, az úgy is tudja - iwiw identitás
- Életvitelt segítő infokommunikációs technológiák
- Hatmagos Intel CPU
- microCAD'2008 a Miskolci Egyetemen
- Intel Atom asztali rendszerek 200 dollárért?
- Ősszel érkeznek az első négymagos noteszgép Centrino 2-k
- IBM-Hitachi együttműködés 32 nm-es csipek fejlesztésére
- Konferencia a mobilfizetésről áprilisban
- Az Intel már gyártja az Atom processzoros alaplapokat
- Százezer 45 nm-es Intel processzor naponta
Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete
Erős tartalmi bővítéssel érkezik a piacra a TIA Portal legújabb, 20-as verziója. Az iparvállalatok által használt Siemens fejlesztői platform olyan képeségekkel segíti a mérnökök munkáját, mint a mesterséges intelligencia, az integrált tesztelés, valamint a felhőalapú képességek. Segítségével még hatékonyabbá válhat például az ipari vezérlők (PLC-k) és kijelzők (HMI-k) programozása.
Eusing Free MP3 Cutter 3.0 Build 20241114
Az egyszerűen kezelhető segédprogrammal audio fájlokat tudunk darabolni (MP3, WAV, WMA). Néhány kattintással kiválaszthatjuk a zeneszám egy általunk meghatározott részét, és a kapott végeredményt elmenthetjük egy külön hangfájlba. A programmal összefűzhetünk két azonos formátumú fájt is. A felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkező szoftver nagyon gyorsan működik.
System Information Viewer 5.78
A System Information Viewer segítségével hálózati és hardverinformációkat tudhatunk meg az operációs rendszerről, processzorról, memóriáról, grafikus kártyáról és egyéb összetevőkről.
Brüsszelig jutott a magyar diákok ötlete
Haladnak a megvalósítás felé a hazai orvosegyetemek és egészségipari vállalkozások által felkarolt hallgatói fejlesztési ötletek. A diákok projektjei több hazai és külföldi konferenciát megjártak, a legjobbak pedig már a saját vállalkozásukat készítik elő.
Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
Az ABB Motion OneCare szerviz-megállapodás részeként az ABB az Amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számára korszerűsítette a változtatható sebességű hajtást (VSD), amivel legalább 10 évvel meghosszabbítja a hamptoni (Virginia állam) Langley Kutatóközpontban található National Transonic Facility (NTF) elnevezésű szélcsatorna élettartamát. A nagy magasságú és a hangsebességhez közeli repülési körülmények közötti szimulálására alkalmas szélcsatornát a repülőgépek teljesítményének és üzemanyag-fogyasztásának optimalizálására használják. Ezt a szélcsatornát használták korábban a Boeing 777-es, az űrsikló és gyorsítórakétájának tesztelésére is.