Jelentős eredmények az elektronikus közigazgatás fejlesztésében
Minden harmadik felvételiző használta már az ügyfélkaput
Az ügyfélkapun keresztül regisztrált magánszemélyek száma a napokban átlépte a 150 ezret - jelentette be Bódi Gábor, az Elektronikuskormányzat-központ munkatársa. A regisztráltak összesen 88 ügyet indíthatnak 33 kormányzati szervezet felé. Az Európai Unió 2003-ban a hazai elektronikus szolgáltatásokat elemezve 15 százalékos készültségi szintet állapított meg. A 2006-os - egyelőre nem hivatalos mutatószám - eléri a 80 százalékot.
Az eddigi fejlesztéseket Bogóné Jehoda Rozália, az OECD munkatársa nemzetközi mércével mérve is jelentős eredményeknek minősítette. Az e-kormányzat eszköz a hatékonyabb kormányzás érdekében, ám ehhez a kormányzatnak is vállalatszerűen kellene működnie, amely azonban a hazai viszonyok között még nem valósult meg. Az elektronikus közigazgatás nagyon fontos, de a kiegészítő csatornákat is elérhetővé kell tenni azok számára, akik nem az interneten keresztül szeretnék ügyeiket intézni. A hivataloknak telefonon, mobilon, személyesen is hozzáférhetőnek kell lenniük – emelte ki.
A hazai közigazgatási szereplők képviselői egymás után mutatták be azokat – a már megvalósult és tervezett – fejlesztéseket, amelyek az e-kormányzásról manapság ismertek. Futó Iván az APEH elnökhelyettese elmondta, hogy nyomtatványkitöltő programjaikkal készült az összes bevallás 80 százaléka, az szja bevallások 60 százaléka. Összesen 25 ezer szja bevallás érkezett az ügyfélkapun keresztül. Május 1-je, az elektronikus adózás bevezetése óta több, mint félmillió bevallás érkezett hozzájuk. Az adóhivatal korábban már felajánlotta, hogy a szoftver-megoldásaikat térítésmentesen átadják a közigazgatás szereplőinek, azért, hogy nyomtatványkitöltő programjaikkal elkészítsék a szükséges dokumentumokat, és azokat letölthetővé tegyék honlapjaikon.
Az Adóhivatallal kapcsolatban elhangzott, hogy az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis a hivatal fennhatósága alá kerül, de ennek mikéntje még nem ismert. Az EMMÁ-t jelenleg működtető Foglalkoztatási Hivatal sem tud további részleteket az adatbázissal kapcsolatban, annál is inkább, mivel a foglalkoztatási törvényt is módosítani kellene a változtatáshoz. Az viszont biztos, hogy az Egészségügyi Minisztérium által létrehozott Dr. Infó (www.drinfo.hu) pénteken délután kettőkor leáll, megszűntetik a működést. – mondta el az üzemeltetők nevében Fogarassy Károly.
Az egyik legsikeresebb hazai alkalmazás az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht. rendszere, amely idén először februárban a teljes felvételi folyamatot online folyamattá tette - a vizsgadíjak fizetésétől a szükséges dokumentumok elfogadásáig. Februárban 12 ezer jelentkezés érkezett az ügyfélkapun keresztül, azóta újabb 28 ezer diák intézte ilyen módon a későbbiket, vagyis a jelentkezők egy harmada használja az elektronikus ügyintézés lehetőségét. Rába Ferenc, az Országos Nyugdíjfolyósító munkatársának véleménye szerint azonban az elektronikus ügyintézés valószínűleg korfüggő, és nem az idősek sajátja. Hiszen eddig összesen 15 nyugdíj ügyet intéztek rendszerükön keresztül elektronikus formában.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár IT igazgatója viszont arról tájékoztatta a konferencia hallgatóságát, hogy 2008. január 1-jétől bevezetik a biztosítotti jogviszonyt igazoló kártyát, amely egy elektronikus azonosító chipet fog tartalmazni. A bevezetés EU-s elvárás, már folyik a tesztelés az országban 16 ezer kártyával. Ha létrejön a rendszer, akkor a patikák, a háziorvosok és a kórházak kapcsolódnak be az információs folyamatokba. Várható teljes költsége 60-65 milliárd forintra tehető.
A kereskedelem és a vámügyintézés sem maradhat ki az elektronikus szolgáltatók közül, így a VPOP IT szakértője, Vályi-Nagy Vilmos is ismertette az elképzeléseiket. Az év végére egy nem bonyolult import ügylet engedélyezési eljárása öt percre rövidül a mostani néhány órával, néhány nappal szemben. 2006 végére a teljes import ügyintézés internetre kerül.
A Neumann kongresszus e-közigazgatás szekciójának vezetője, Tóth Zoltán, az MTA SZTAKI Elektronikus-közigazgatás Módszertani Központjának vezetője kiemelte, Litvániában szeptemberben indítják az elektronikus szavazás projektet. Magyarország – bár sokat fejlődött ezen a területen – még nem tart itt. A módszertani központot éppen azért hozták létre, hogy legyen egy olyan kutatóhely és bemutatóterem, amely segíti az elektronikus aláírás, és a szolgáltatások társadalmi elfogadottságának javítását. (www.ekmk.sztaki.hu) A módszertani központot Vámos Tibor akadémikus is aktívan segíti munkájával, aki a konferencián az elektronikus aláírás hazai használatának adatvédelmi megfontolásairól beszélt. (Az idén nyolcvan esztendős akadémikus kedden vette át a Neumann Társaság életmű díját.)
A párhuzamosan zajló szekciók a sokak által hiányolt magyar nyelvű tartalomfejlesztés helyzetével, az oktatástól a fogyatékkal élők támogatásáig használható beágyazott rendszerekkel, valamint a felsőoktatásban folyó informatikai oktatás korszerűsítésével foglalkoztak.
Kapcsolódó cikkek
- Megjelent az Adobe LiveCycle Enterprise Suite család
- Megalakult az Első Magyar e-Közigazgatási Klaszter
- ECDL a szakképzésben - kölcsönös átjárhatóság
- Alföldi: digitális esélyegyenlőség a zászlón
- Európában is hír a budaörsi wap-szolgáltatás
- Internetes adóadatbázist nyitott az Európai Bizottság
- Magyar e-government jövőkép Brüsszelben
- Szélessávú internetes hálózat a bicskei kistérségben
- A Siemens valósította meg az e-közigazgatási rendszert Szegeden
- Robotfoci 2050: tudományos ismeretterjesztő DVD
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.