Kína: megálljt próbálnak parancsolni az elektronikai hulladéknak

MTI Sajtóadatbank, 2006. augusztus 24. 11:18
A kínai hatóságok megelégelték, hogy az országban már hegyekben állnak az elhasznált, kidobott elektronikai berendezések és új rendeleteket adtak ki, melyek szerint az ilyen hulladék keletkezéséért a felelősséget ezentúl a gyártók és a kereskedők viselik.
A gyártók egyebek között kedvezményeket kapnak, ha feldolgozzák tönkrement gyártmányaikat, vagy ha azok mérgező részegységeit az egészségre és a környezetre veszélytelen anyagokból készültekkel helyettesítik.

Évek óta nő az ilyen hulladék mennyisége az országban. Maguk a kínaiak évente becslések szerint 1,1 millió tonna elektronikai termékhulladékot "szórnak el", az országban, a szemétbe került televíziós készülékek száma már tavaly például ötmillió körül lehetett, mobiltelefonokból kétszer ennyi hevert hulladékként mindenfelé.

Különösen sok veszélyes hulladék ered a kis családi vállalkozású elektronikai termékgyártóktól, a kormányzat szerint komolyan fenyegetik az ország törékeny környezeti egyensúlyát és az emberek egészségét is. Ugyanakkor le kívánnak csapni az illegális hulladékimportőrökre is, az országban ugyanis sokan vállalkoznak a külföldi elektronikai hulladék befogadására a fejlett államokból, elsősorban az Egyesült Államokból, mert sok kínainak megélhetést jelent a már másutt kiselejtezett gépek szétszerelése és egyes részeik újbóli hasznosítása.
Kulcsszavak: Kína környezetvédelem

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59