Új Cray szuperszámítógépek érkeznek
A konvergencia terv a Cray erőfeszítésének része, amelynek keretében a számítógépek különböző típusaihoz eltérő hardver-megoldásokat adoptálnak. Az új megoldások fejlesztése a befejezés felé közeledik és a vállalat már kapott megrendeléseket (amerikai kormány: DARPA) ezekre a masinákra.
Az új Opteron rendszer az XT3 technológiát (eredetileg a Sandia Nemzeti Laboratórium ’RED Storm’ szuperszámítógépéhez fejlesztették) az XD1 rendszer technológiájával (a Cray az OctigaBay megvásárlásával szerezte) kombinálja.
Az XT3 rendszer több kis teljesítményű szervert kapcsol össze egyetlen számítógépfürtbe. A szerverek összekapcsolásához nagy sebességű hálózatot használnak. A Cray ezt a nagy sebességű kapcsolatot a saját fejlesztésű ’SeaStar’ lapkájával valósítja meg. A fürt egyes csomópontjai ezeken a lapkákon keresztül kommunikálnak egymással, illetve valamennyi Opteron processzorral, amelyek a nagy sebességű HyperTransport technológiát használják. Az XT4 gyorsabb lapkát - SeaStar2 – használ, amelyek az adatokat a korábbiaknál sokkal gyorsabban továbbítják.
A Cray az OctigaBay oldalból az XT4-be az FPGA (field-programmable gate arrays = programozható kaputömbök) lapkákat ültette át, amelynek nagy előnye, hogy a különböző számítások gyors futtatásához újra-konfigurálható. Az FPGA lapkákat a DRC Computing szállítja.
A Cray már tervezi az XT4 utódját, amelynek kódneve ’Baker’. A Gemini kódnevű következő generációs SeaStar2 lapka támogatja az új HyperTransport 3.0 összekapcsoló technológiát.
A Cray szuperszámítógép-specialista cég. A Silicon Graphics a 90-es évek első felében felvásárolta meg a majdnem tönkrement céget, majd néhány év múlva a Tera Computing az SGI-től megvette és adoptálta a nevét. A Tera alkalmazás-orientált lapkái az adatfeldolgozások különböző típusait képesek végrehajtani, köztük olyanokat, mint a gyors szövegkeresés.
A következő generációs rendszerek a Tera cégtől ugyanazokat az alaplapokat használják, mint a Rainer többi része. Az AMD ’Torrenza’ programhoz új lapkákat fejlesztenek, – kódnevük: Threadstorm – amelyek az Opteron lapkák által használt aljzatokba dugaszolhatók. Ez a megoldás az önköltséget a tizedére csökkenti.
A Tera a 90-es évek második felében vezette be az MTA nevű szuperszámítógépet, amely 40 processzort tartalmazott egy rendszerben. Ez nem sok, azonban ezeken a lapkákon maximum 128 programszálat lehetett párhuzamosan futtatni. A következő generációs MTX rendszer 8000 processzort tartalmaz és 2007 második felében lesz kapható.
Minden Rainer alaplap (neve: penge) négy processzort tartalmaz. Ezekből a pengékből 24 dugaszolható minden fiókba. A processzorokat egy fiókban egyetlen ventilátor hűti alulról.
A Cray az előbbiektől elkülönítve – a hagyományoknak megfelelően - új vektor-szuperszámítógép sorozatot is fejleszt. Az ilyen rendszerek nagyon gyorsan tudnak megoldani olyan feladatokat, mint a jelek elemzése, vagy a titkosítás. Az új vektor-rendszer – kódneve: ’Black Widow’ (fekete-özvegy) – szállítása 2007 második felében kezdődik.
Kapcsolódó cikkek
- Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét
- Személyi szuperszámítógép Intel 50W-os Xeon lapkákkal
- Az Nvidia szuperszámítógépet aktivál a PC-ben
- Az Intellel még gyorsabb lesz a BMW Sauber F1-es csapata
- Megkezdte működését Európa legnagyobb szuperszámítógépe
- Xeon processzoros szuperszámítógépek a HPTC piacra
- 4 petaflop sebességű IBM/Cray szuperszámítógép
- 250 GFLOPS teljesítményű "személyi szuperszámítógép" 40 CPU maggal
- Továbbra is a BlueGene/L a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
- Atomfegyver-kutatáshoz épül a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.
A Black Friday-akciók veszélyeire figyelmeztet az NMHH
Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés kényelmét, a fogyasztói tudatosság és a kellő körültekintés azonban a virtuális térben shoppingolva is elengedhetetlen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának szakemberei most a kockázatokra figyelmeztetve osztották meg tanácsaikat, hogy a kivételesnek mondott év végi leárazásokkal valóban jól járhassunk.