A Sun nyílt forráskódúvá teszi a Java technológiát

forrás Prim Online, 2006. november 15. 11:23
A Sun Microsystems, a Java technológia kifejlesztője és legfőbb támogatója bejelentette, hogy GNU Public License licenc (GPLv2) keretében nyílt forráskódúvá teszi a Java technológiát. Mostantól hozzáférhetőek a Java platform Standard Edition (Java SE) forráskódcsomagjának első elemei, illetve a Java Micro Edition (Java ME) implementációja. További részletek a http://www.sun.com/opensource/java címen érhetők el. A Sun emellett GPLv2 licenccel adja ki a Java platform Enterprise Edition (Java EE) változatát is. A Java EE eddig a GlassFish projekt (http://glassfish.dev.java.net) keretében CDDL-licenccel (Common Development and Distribution License) volt elérhető.
A mostani az egyik legnagyobb, a GPL licenc keretében biztosított, forráskód-közzététel (a GNU/Linux operációs rendszert ugyanezzel a licenccel terjesztik). Ezáltal nyílt forráskódúvá válik a piac egyik legjelentősebb és legátfogóbb szoftverfejlesztő platformja. A Java platformot támogató mintegy 3,8 milliárd készülék is a technológia ugrásszerű fejlődését és mind szélesebb körű elterjedését tükrözi. A Java technológia a különböző termékek, a mobiltelefonoktól kezdve az intelligens kártyákon át a nagyvállalati alkalmazásokig és szuperszámítógépekig terjedő, széles palettájához kínál egységes szoftverfejlesztő platformot. A Sun reményei szerint a Java szoftverek nyílt forráskódúvá tételével a Java-technológia még az eddigieknél is jobban behálózza majd mindennapi életünket.

Java SE

A Sun három jelentős szoftverkomponenst tett közzé, amellyel a Java.net közösségben folyamatosan zajló Sun Java SE alapú fejlesztői munkát kívánja támogatni. Ezek: a Java HotSpot technológia, a Java programnyelvi fordító (javac) és a JavaHelp szoftver. Az újrafordításra alkalmas JDK (Java Development Kit) megjelenése a Sun szerint 2007 első felében várható.

A HotSpot technológia a Sun Java virtuális gép (JVM) és a Java futásidejű környezet (JRE) azon alapeleme, amely a Java-programkódot az adott operációs rendszerekhez és processzor architektúrákhoz fordítja le, így a Java-szoftverek minden hardver- és szoftverkörnyezetben zökkenőmentesen futtathatók.

A javac fordító ellenőrzi a Java-forráskód helyességét, és a futtatáshoz megfelelő bájtkódot hoz létre.

A JavaHelp szoftver a JDK-t kiegészítő dokumentációs rendszer.

Az OpenJDK projekt első két eleme révén a fejlesztők kisebb módosításokat hajthatnak végre a fordítóprogramon, új programnyelvi funkciókkal kísérletezhetnek, tanulmányozhatják a világ egyik legjobb virtuális gépének felépítését, hibajavításokat végezhetnek, új memóriakezelési és fordítási algoritmusokat fedezhetnek fel és próbálhatnak ki, valamint a JVM-et új hardverarchitektúrákra és operációs rendszerekre is kidolgozhatják. Az OpenJDK projekt révén a fejlesztők közvetlenül befolyásolhatják a JDK további megvalósításait, és társaikkal, egy nyitott közösségen belül együttműködve, a Java-technológiával eddig érintetlen területekre merészkedhetnek.

Java ME

A Java.net közösségen belül érhető el a Sun Java ME implementációjának forráskódja, annak a platformnak az új generációja, amely jelenleg több mint 1,5 milliárd telefonkészüléken biztosít sokoldalú mobil adatszolgáltatást. A Java ME részeként a TCK-keretrendszer nyílt forráskódja is elérhető, amely a Java ME kompatibilitási tesztjeinek alapjául szolgál. Az év végén a Sun további forráskódokat tesz közzé, ilyen lesz például a Java Device Test Suite keretrendszerének kódja.

Java EE

A Sun bejelentései között szerepel a GlassFish projekt forráskódjának  kettős nyílt forráskódú licencen alapuló közzététele. A CDDL licenc mellett a GlassFish projekt 2007 első negyedévében GPLv2 licenc keretében is elérhetővé válik. A második licenc révén leegyszerűsödik a GlassFish-kódok együttes használata és megosztása más GPL licenccel rendelkező közösségekkel. A Java technológia egyetlen közös licenc keretében történő közzétételével a fejlesztők immár könnyebben megoszthatják egymással a Java SE, EE és ME legfrissebb verzióit.

NetBeans és Sun fejlesztőeszközök

A Sun a forráskódot előre elkészített NetBeans IDE projekt formátumban teszi közre, ezzel is támogatva fejlesztői közösséget. A NetBeans integrált fejlesztőkörnyezetében (IDE) jelentősen leegyszerűsödnek a JDK-fejlesztés kezdeti lépései. A NetBeans IDE mellett a Sun elérhetővé teszi a Sun Studio fejlesztőkörnyezetet is a HotSpot virtuális gépben működő platformspecifikus natív programkód kifejlesztéséhez. A mobil és beágyazott eszközök (Mobile & Embedded) fejlesztőközösségének támogatására a NetBeans Mobility Pack érhető el.

Fejlesztői támogatás és szolgáltatások

A Sun a Java technológia és a Solaris operációs rendszer fejlesztőinek egy sor fejlesztői útmutatót, terméktámogatást és frissítéseket, valamint képzéseket kínál, amelyek a Sun Developer Services program keretében, az alkalmazások teljes életciklusára vonatkozóan – azaz a fejlesztéstől a telepítésig – jelentősen csökkentik az időszükségletet és a járulékos kockázatokat (http://developers.sun.com/services). A fejlesztők számára javasolt, hogy a http://developers.sun.com/register webhelyen történő regisztrálással csatlakozzanak az ingyenes Sun Developer Network fejlesztői hálózathoz.

Kulcsszavak: nyílt forráskód Java Sun

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra

Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.

2024. november 4. 13:17

A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát

A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.

2024. október 31. 20:11

Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése

A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.

2024. október 30. 11:48

Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása

A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1. 

2024. október 27. 12:03

Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor

Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.

2024. október 25. 16:05

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59