4-5-6 GHz-es processzorok az ISSCC 2007 konferencián

Széll Zoltán, 2006. december 31. 19:58
A február 11-e és 13-a között San Francisco-ban megrendezésre kerülő ISSCC (nemzetközi szilárdtest-áramkör) 2007 konferencián 4-, 5- és 6GHz-es mikroprocesszort mutat be az Intel, az IBM, valamint a Sony, és a Toshiba.
Az IBM munkatársai az 5GHz-es POWER6 lapkát, az IBM a Sony és a Toshiba tervezői a második generációs, 6GHz-es ’Cell Broadband Engine processzort, míg az Intel fejlesztői a 4GHz-es, 80 magos, 1,28TFLOPS  teljesítményű lebegőpontos processzort mutatják be.

Az új processzorok fejlesztésénél az elsődleges cél – a nagy teljesítmény mellett – az alacsony energia-felvétel volt. Az új lapkák energia-igénye jóval 100W alatt van. A tervezők a processzorok nagy teljesítményét a frekvencia és a magok számának növelésével érték el.

Az első generációs ’Cell Broadband Engine’ lapkát az IBM, a Sony és a Toshiba közösen fejlesztette. A Sony a Cell processzort a Sony PlayStation 3 játékkonzolban használja. Ennek a lapkának maximális sebessége 4,0GHz, míg a második generációs Cell processzoré 6GHz. Az új lapka két tápfeszültséget használ, ami növeli a memória teljesítményét, amely egy szűk keresztmetszet a mai számítógépekben.

A IBM a szerverekhez a 4-5GHz-es POWER6 processzort mutatja be, amelyet a ’Kék Óriás’ 2007-ben szállít szerverekben. Az ISSCC-n a vállat szakemberei elmondják, hogy a processzor órajel sebessége nagy teljesítményű alkalmazások esetén 5GHz fölött lehet, de a lapka energia-felvétele még az ilyen jellegű alkalmazások esetén sem éri el 100W-ot. Összehasonlításképpen: az AMD Opteron lapkák energia-felvétele a sok számítást igénylő alkalmazások esetén 95W, az Intel Xeon lapkáké 80W.

A POWER6 lapka területe 341mm2 és 700 millió tranzisztort tartalmaz. A viszonylag kis területű lapka könnyen gyártható és önköltsége is alacsony. A POWER6 lapka a második generációs ’Cell’ processzorhoz hasonlóan 65nm-es technológiával készül, amely a korábbiaknál kisebb tranzisztorok és egyéb áramköri elemek gyártását, illetve egy terület egységen több áramkör elhelyezését teszi lehetővé.

Az Intel már szeptemberben – ’IDF 2006 Ősz’ – adott egy rövid információt a 80 magos processzorról, amelynek teljesítménye 1TFLOPS. Az előadók az ISSCC 2007 konferencián a módosított lapka több részletét mutatják be. A gyorsabb processzor teljesítménye 1,28TFLOPS. Az új lapka területe 275mm2 (a szeptemberben bemutatott lapkáé 303mm2) 4GHz-es órajellel fut, 100 millió tranzisztort tartalmaz és mindössze 98W hőt termel, amikor minden mag dolgozik. Minden mag hálózatkapcsoló jellemzőkkel rendelkezik, amelyek az adatok csomagolását és továbbítását végzik.

A Sun a konferencián a Niagara 2 processzort mutatja be. A 342mm2 területű Niagara 2 lapka 8 magot, és 500 millió tranzisztort tartalmaz. Egy mag nyolc szálat, a nyolc mag összesen 64 programszálat kezel.

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32