A digitális bűnözés éve

forrás Prim Online, 2007. március 7. 10:35
Döbbenetes mértékben megugrott az előző évekhez képest a digitális károkozás mértéke 2006-ban: a Panda felmérése szerint a digitális bűnözés („cyber crime”) aránya tavaly 172%-kal nőtt. Gyakorlatilag senki sincs biztonságban, akinek Windows operációs rendszerű számítógépe van.
– Lassan veszélyesebb lesz az internetre kimerészkedni, mint egy nagyváros utcáira éjszaka – ironizált Sándor Zsolt, a Panda Software Hungary ügyvezető igazgatója. Az IT-biztonságtechnikai cég adatai szerint az előző évekhez képest tavaly 172%-os növekedés volt tapasztalható a különféle rosszindulatú kódok fertőzési arányában, ami már önmagában is sokatmondó adat. Még ennél is ijesztőbb, hogy a támadások konkrét formát öltöttek, és igazodtak a valós életben fellelhető bűnözési motivációkhoz: a “digitális bűnözők” manapság már ugyanúgy a pénzünkre pályáznak, mint a valós térben tevékenykedő társaik.

– A legveszélyesebb ezzel kapcsolatban az, hogy egy-egy ilyen támadást jó eséllyel észre sem vesz a károsult. Mintha valaki besurranna a házunkba, eltulajdonítaná értékeinket, mi viszont csak napokkal később vennénk észre – kommentálta a helyzetet a Panda magyarországi vezetője. A számítógépes programok útvesztőjében csak egy szakértő ismeri ki magát teljes biztonsággal – az egyszerű felhasználóknak csak megfelelő programokkal van esélye.

Telepített védőprogramok nélkül óriási veszélynek teszi ki magát az, aki az internetre kapcsolódik; ha azonban egy másodvéleményre van szüksége, vannak ingyenesen elérhető “átvilágító-programok” az interneten, amelyekhez fordulni lehet. A Panda NanoScan nevű alkalmazásának béta-verziója is ilyen; különlegessége, hogy nem kell telepíteni, és kevesebb mint egy perc alatt felderíti a behatolókat. Akkor sem jön zavarba, ha olyan kártevőre bukkan, amely nem szerepel a több, mint 600 ezres listáján; TruPrevent technológiának köszönhetően a még ismeretlen programokat is tetten éri.

Komolyabb banki tranzakciók, érzékeny adatok küldése és fogadása előtt nem árthat egy-egy “másodlagos vizsgálat”, hiszen az ördög sosem alszik.

A szolgáltatás elérhető a www.nanoscan.com oldalról.
Kulcsszavak: Panda Software security

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32