A legkockázatosabb weboldalak listája
A „Rosszindulatú Web Feltérképezése” című jelentés meglepően nagy eltéréseket mutat ki az egyes tartományok biztonságában. A globális felmérés becslése alapján az internethasználók havi szinten több mint 550 millió alkalommal kapcsolódnak veszélyes weboldalakhoz, továbbá még az olyan viszonylag biztonságos tartományok is, mint Németország (.de), vagy az Egyesült Királyság (.uk) több millió kockázatos kattintásért felelnek.
A www.mcafee.com weboldalról ingyenesen letölthető McAfee SiteAdvisor saját, a látogatott weboldalak több mint 95 százalékát kitevő, több millió weboldalt lefedő vizsgálata alapján a szemléletes vörös, sárga vagy zöld besorolásokat rendeli az egyes oldalakhoz és keresési eredményekhez. A vörös besorolás kockázatos oldalakat jelöl, olyanokat, amelyek a McAfee reklámprogramokra, kémprogramokra, vírusokra, rosszindulatú kódokra, spamekre, mértéktelen felugró ablakokra, illetve az egyéb vörös oldalakkal való szoros kapcsolatra kiterjedő egy vagy több vizsgálatán fennakadtak. A zöld besorolással rendelkező oldalak ezen vizsgálatok mindegyikén átmentek. Sárga besorolást azok az oldalak kapnak, amelyek bár átmentek a McAfee vizsgálatain, de valamilyen egyéb kényelmetlenséget okozhatnak, például rendkívül sok felugró ablakot jelenítenek meg, megnyitásuk a felhasználó jóváhagyásától függ. A vállalatok és felhasználók használhatják a McAfee SiteAdvisort már meglévő McAfee termékeik kiegészítéseképpen, illetve egyéb gyártók által készített biztonsági termékeik feljavítására.
A tanulmány főbb felfedezései a következők:
- A vörös és sárga oldalak előfordulása jelentős eltérést mutat a legfelső szintű tartományokban, Finnország (.fi) 0,1 százalékos értékétől, egészen a 10,1 százalékig Tokelau (.tk) kis szigetén. Összességében a SiteAdvisor által megvizsgált oldalak 4,1 százaléka kapott vörös vagy sárga besorolást.
- Bizonyos webes tevékenységek, mint például a regisztrálás egy adott oldalon vagy egy fájl letöltése kifejezetten kockázatosabbak lehetnek bizonyos tartományokban. Például az e-mail cím megadása egy véletlenszerűen kiválasztott .info tartománynál egészen elképesztő, 73,2 százalékos valószínűséggel eredményezi spamek érkezését.
- A legkockázatosabb országtartományok Románia (.ro, a kockázatos oldalak aránya 5,6 százalék) és Oroszország (.ru, 4,5 százalék). Ezen országtartományok adnak leggyakrabban otthont rosszindulatú kódokat és úgynevezett „drive-by-download-okat” tartalmazó oldalaknak.
- A legkockázatosabb általános tartomány, az .info, oldalainak 7,5 százaléka esik kockázatos besorolásba. A .com a második legkockázatosabb tartomány, itt az oldalak 5,5 százaléka jelent kockázatot.
- A legkevesebb kockázatot rejtő öt országtartományból három skandináv országé: Finnország (0,10 százalék), Norvégia (.no, 0,16 százalék) és Svédország (.se, 0,21 százalék). Izland (.is, 0,19 százalék) és Írország (.ie, 0,11 százalék) tartozik még az öt legkevésbé kockázatos országtartomány közé.
- A .gov az egyetlen olyan rendszeresen vizsgált tartomány, amelynél a SiteAdvisor nem bukkant kockázatos oldalakra. A .gov tartomány kizárólag az Egyesült Államok kormányzati ügynökségei számára elérhető.
- Bár a .com tartomány csak az ötödik legkockázatosabb tartomány a listán, rendkívüli népszerűsége felnagyítja a keresési és böngészési kockázatra gyakorolt befolyását. A vörös és sárga besorolású oldalakra történő kattintások 86,6 százaléka .com oldalakra irányul.
- Hollandia (.nl), Németország (.de) és az Egyesült Királyság (.uk) mind viszonylag biztonságos országtartományok, a lista 31., 33. és 51. helyén, ezek mindegyike több mint 2 millió vörös és sárga besorolású oldalra történő kattintásért felel havi szinten. Hasonlóképpen Japán (.jp) is csak a lista 57. helyén szerepel, mégis körülbelül 1,6 millió vörös és sárga besorolású .jp oldalra történik kattintás havonta.
A bizonyos legfelső szintű tartományoknál tapasztalt magasabb kockázati szintért általában az alacsony vagy nem létező tartományregisztrációs költségek és a tartományok minimális felügyelete tehetőek felelőssé. Például annak, hogy sok spammer részesíti előnyben a .biz tartományt, az az oka, hogy a .biz tartományok a szokásos 24 órás várakozási idő nélkül hozzáférhetőek azonnali felhasználásra – ez létfontosságú az antispam-szolgáltatások és a feketelisták kicselezéséhez.
A teljes tanulmány és eredményei, valamint interaktív térkép
Kapcsolódó cikkek
- McAfee Mobile Security 2.0: erős biztonság az okos-telefonok és táblagépek számára
- Új mobilbiztonsági megoldásokkal jelentkezett a McAfee
- Szaporodó "legitim" spam, veszélyben a mobil bankok, a virtuális pénz és a beágyazott hardverek
- McAfee VirusScan Definition 6552
- Súlyos hiányosságok a mobilfelhasználók és a vállalkozások közötti kapcsolatban
- Gyorsan szaporodnak a cybertámadások a kritikus infrastruktúrák ellen
- Egyesített végpontmenedzsment –
- Biztonsági tippek mobilok, PC-k egyéb kütyűk védelméhez
- Karácsonyi átverések az interneten
- Az Intel tulajdonába kerül a McAfee
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.
A Black Friday-akciók veszélyeire figyelmeztet az NMHH
Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés kényelmét, a fogyasztói tudatosság és a kellő körültekintés azonban a virtuális térben shoppingolva is elengedhetetlen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának szakemberei most a kockázatokra figyelmeztetve osztották meg tanácsaikat, hogy a kivételesnek mondott év végi leárazásokkal valóban jól járhassunk.