Két-három éven belül működhet az e-bíróság

MTI Sajtóadatbank, 2007. március 14. 10:03
Két-három éven belül kiépíthetik a gyorsabb eljárást biztosító e-bíróság intézményrendszerét Magyarországon - jelentette be Lomnici Zoltán kedden Budapesten, a gazdasági miniszterrel folytatott egyeztetés utáni sajtótájékoztatón.
Két héten belül megköthetik azt a szerződést, amely vállalja, hogy a bíróságok hatékonyságát biztosító informatikai fejlesztések nyomán két-három éven belül működő e-bíróság legyen Magyarországon - mondta a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke.

Hozzátette: elképzeléseik szerint a bíróság informatikai modernizációját a már működő elektronikus kormányzás rendszerével közösen valósítanák meg. Csatlakoztatnák az e-bíróságot a "kormány elektronikus gerinchálózatához" - fogalmazott Lomnici, aki szerint így 9-10 milliárd forintból jöhetne létre a rendszer. "Többségében európai unós forrásból" - mondta.

"Ez a fejlesztés hozzájárulhat ahhoz, hogy a gazdasági élet szereplői és az ügyfelek gyorsabban, hatékonyabban érvényesítsék a jogaikat" - összegezte Lomnici Zoltán, aki úgy vélte: ha megvalósulnak a szerződésben foglaltak, akkor már ez év végére biztosítanák, hogy minden magyar bírónak legyen számítógépes hozzáférése.

"A jogi környezet minősége az egyik legmeghatározóbb versenyképességi előny vagy hátrány" - fogalmazott Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, aki szerint a gazdasági élet szereplőinek "több tízmilliárdos előnyt" jelentene a gyorsabban és hatékonyabban működő bírósági eljárás.

A tárca vezetője hangsúlyozta, a kormány nevében pártolja, hogy "az aktákat elektronikus ügyintézés váltsa fel". Kóka János hozzátette: az informatikai fejlesztéseken kívül más hatósági eljárás gyorsítása is szükséges lehet.

A miniszter 30 napra csökkentené a tárgyalások előkészítésének határidejét, bizonyos eljárásoknál korlátozná a szakértői közreműködést és határidőhöz kötné a végrehajtási eljárást is. A "vállalkozói jogbiztonság erősödésének érdekében" a minőségi jogalkotás mellett "bizonyos jogviták alternatív, bíróságon kívüli rendezési módját" is szorgalmazta.
Kulcsszavak: közigazgatás

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 12:01

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.

2024. december 20. 18:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32