A Matáv egyetemellenes üzletpolitikát folytat?

MTI Sajtóadatbank, 2000. január 21. 21:27
A Debreceni Egyetem rektora szerint "a Matáv extraprofitéhsége miatt" hátrányos helyzetbe került három hazai egyetem az internet-hozzáférést illetően.
Fésüs László akadémikus, a január elsejétől egységes Debreceni Egyetem rektora csütörtöki bemutatkozó sajtótájékoztatóján kijelentette: "A Matáv egyetemellenes üzletpolitikát folytat, s visszaél monopolhelyzetével", amikor a debreceni, a miskolci és a pécsi egyetemeknek szűkösebb és drágább internet-hozzáférési lehetőséget biztosít, mint egy másik szolgáltató az összes többi felsőoktatási intézménynek. Az ügy előzményeiről Terdik György, az egyetem számítástechnikai központjának igazgatója elmondta: a felsőoktatási, akadémiai, közművelődési intézményeket és bizonyos közintézményeket összekötő rendszer jellemző sávszélessége a múlt év végéig 2 megabit volt másodpercenként. Ezzel a sávszélességgel kapcsolódtak a nagy vidéki egyetemek az országos és ezzel együtt a nemzetközi hálózathoz, az internethez is - mondta a szakember.

Hozzátette: miután a hálózat ilyenformán rendkívül lassú és százszázalékosan leterhelt volt, az Oktatási Minisztérium jelentős forrást biztosított a fejlesztésre, s - a közbeszerzési eljárásnak megfelelően - tendert írtak ki a beruházásra. A fejlesztés eredményeként január elsejétől tizenkét hazai felsőoktatási intézmény számítógépes rendszere nagy sebességgel kapcsolódik össze, ami lényeges előrelépést jelent a korábbi helyzethez képest. Ugyanakkor a nyolc intézmény ellátására pályázatot nyert PartnerCom másodpercenként 155 megabites, míg a három egyetem (Debrecen, Miskolc, Pécs) ellátására tendert nyert Matáv csak 34 megabites sávszélességet biztosít - mondta Terdik György, hozzátéve: a Matáv a kisebb teljesítményű szolgáltatást 20 százalékkal drágábban biztosítja, mint a másik cég a sokkal szélesebb sávú hozzáférést.

Fésüs László akadémikus a nonprofit szféra felé tett barátságtalan lépésként értékelte a Matáv magatartását, mivel minden technikai lehetőség adott ahhoz, hogy a többi egyetemnek biztosított sávszélességgel szolgáltassanak. A rektor végezetül reményét fejezte ki, hogy a Matávnak nem az a célja, hogy "leszakítsa" a fejlődésben az északkelet-magyarországi, illetve a dél-dunántúli régiókat, s felülvizsgálva üzletpolitikáját, a többiekéhez hasonló internet-hozzáférést biztosít a debreceni, a miskolci és a pécsi egyetemeknek is.

Kulcsszavak: +fontos Matáv oktatás ISP

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59