2006 legnagyobb internetes csalásai
A csalásoknak csaknem a fele árveréseken történik, amikor a vásárló egészen mást kap, mint amit megvenni hitt. Például XIV. századi kandeláber helyett ócska vas gyertyatartót. Tizenkilenc százalékot tesznek ki azok a holmik, amik soha nem érkeznek meg. Az illegális pénzszerzések fajtája a fenyegetést. "Utalj át nekem 20 dollárt, mielőtt megöl az a személy, akit a legjobb barátodnak hiszel." A titokzatos phishingek, spammingek, spoofingek, cyberstalkingok is csak különböző módjai a személyes adatok ellopásának és illegális felhasználásának.
A csalók háromnegyed része férfi és 61 százaléka az USA-ban él. Az áldozatok többsége szintén férfi, a 30-40 év közöttiek a kedvenc célpontok. Az amerikaiak között van a legtöbb áldozat (90, 7 százalék), a második és a harmadik helyen állnak a kanadaiak (2,4) és az angolok. Az évi átlag veszteség 724 dollár volt.
A csalás, amely a legnagyobb veszteséget okozta, egy nigériai levél volt, amely sürgős üzleti kapcsolatot ajánlott kormányhivatalnokok nevében.
Az IC3 összeállított egy praktikus védekezési tanácsokból álló listát. Vannak közöttük általános és egyes csalási formákra lebontottak is. Az internetes árverésnél például javasolják, hogy vásárlás előtt mindenki figyelmesen tanulmányozza át, milyen kötelezettségek hárulnak az eladóra és a vevőre, valamint hogy meg kell próbálni a legtöbb információt megszerezni az eladóról. Nem lehet bízni abban, aki elérhetőségnek csak egy postafiókot jelöl meg valahol a világban telefonszám és pontos cím helyett.
Kapcsolódó cikkek
- Világméretű zombitámadás
- Az új Ninja már nagyvállalati és banki környezetben is megállja a helyét
- A spammerek már nem az ösztönökre akarnak hatni
- Eldobható e-mail cím a spamek ellen
- Spam: erősen csökken a felnőtt tartalmak aránya
- A SurfControl minden spamszűrője Checkmark Prémium minősítést kapott
- SpamSentinel V5 a grafikus spam-ek ellen
- NEC spam-szűrés VoIP rendszerekhez
- Nemzetközi spam-trend
- Képek a levélszemétben - egyre súlyosodó kihívás
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.