Szférák szoftverei
Lotusphere 2000
Három területen - nevezetesen a csoportmunka, a tudásmegosztás, valamint az e-business piacán - demonstrálták, mekkora előrelépéseket sikerült elérniük a Domino és a Notes legújabb verzióival, ám mint kiderült, e három terület együtt sokkal nagyobb súlyt jelent, mintha egyesével helyeznénk azokat mérlegre.
Jeff Papows, a Lotus elnök-vezérigazgatója a következőképpen foglalta össze a célt: "Azon dolgozunk, hogy a világon egyre többen legyenek képesek valós idejű együttdolgozásra. Nemcsak a személyes adatok, hanem az e-mailek, az elektronikus határidőnaplók, a feladattervek is bármikor elérhetők felhasználóinknak."
Mindezt meg is kapta a 10 000 résztvevő, amelynek többsége nem meghívottként, hanem súlyos dollárezrek megfizetése árán juthatott be az előadásokra, termékbemutatókra és az oktatási szekciókra. Ilyen értékű belépőjegyért persze komoly ellenszolgáltatás is jár, az előadássorozaton túl közel 200 kiállító jelent meg (az IBM mellett a Compaq és a Sun is), a szoftverfejlesztő partnerek többsége pedig saját fejlesztésű, valamely speciális igényt kielégítő alkalmazásukat mutatták be. Tegyük hozzá, ezek egy része európai szemmel nézve egyelőre érdektelen, hiszen az amerikai vállalkozások különböző igényei, valamint hatalmas száma más nagyságrendű piacot jelent.
Megnyitó két felvonásban
A nyitóelőadást valószínűleg azért is nézte végig a mintegy tízezer főnyi résztvevő, mert Jeff Papows a Lotusphere kezdete előtt alig néhány nappal jelentette be, hogy távozik a cégtől, amelyet 1996 óta vezet. A jelen idő még két hónapig érvényes, az elnök-vezérigazgató az első negyedév végéig helyén marad, eközben folyamatosan adja át a munkát utódjának, Al Zollarnak.
A kétórás megnyitó előtt óriási kivetítőkön látványos multimédiashow keretében mutatták be a kommunikáció és a technikai fejlődés lépcsőit a kezdetektől napjainkig, amelynek végén természetesen a "dotcom világába" érkeztünk, oda, ahol már a Lotus szoftverei adják a megoldást. A későbbi videobejátszásokban többek között Esther Dyson és Andy Grove mondta el tapasztalatait a Lotus termékeivel kapcsolatban, s egyikük sem takarékoskodott a szuperlatívuszokkal, miközben őszinte elismerés sugárzott arcukról. Mondhatni, hogy a dicsérő szavak beillesztése ügyes marketingfogás, csakhogy az informatikai világ e két meghatározó egyénisége vélhetőleg nem tesz pozitív kijelentéseket belső meggyőződés nélkül - amiből arra lehet következtetni, hogy a Lotus termékei nemcsak a tízezer átszellemült arcú szakértőnek, hanem az ipar nagyjainak is jól használható szolgáltatásokat nyújtanak.
A cég eredményeinek áttekintését az IDC egyik felmérése koronázta, e szerint a csoportmunkához kifejlesztett szoftverek piacán 41 százalékot ért el a Lotus, 34-et a Microsoft, 18 százalékot mondhat magáénak a Novell, és 7 százaléknyi a Netscape részesedése. Az elmúlt év utolsó negyedévében 8,5 millió új Notes-felhasználót regisztráltak, így 56 millióra növekedett a Notes-alkalmazók tábora - ebből mintegy 56 ezren Magyarországon élvezik a Notes előnyeit, derült ki Rácz R. György, a Lotus Magyarország professzionális szolgáltatáskért felelős vezetőjének rögtönzött tájékoztatójából.
"A Notes az egyik legjobb kulcs az internethez" - hangzott el a bevezetőben, és a későbbi előadások, termékbemutatók, konzultációk igazolták, hogy kivételesen jól megkomponált, a felhasználók reális igényeit kielégítő szoftveres eszközökről van szó. Az előadók a Lotusphere újdonságai közül elsősorban a tudásmegosztás fejlődését, az Microsoft Outlookjának Dominóba történő integrációját, valamint a WebSphere szolgáltatásait emelték ki. A Lotus új szolgáltatáskínálatában szerepel a valós idejű chat, a csoportmunka résztvevői számára lehetővé válik az online fájlmegosztás, illetve a különböző dokumentumokon való kooperáció, valamint a nem 32 bites Windows alapú kommunikációs eszközök (PDA, Webphones és más mobilkészülékek) bevonása. Az új verziókban megjelentek a Macromedia bedolgozószoftverei (például a ShockWawe), beépítették a Microsoft legújabb videotechnológiáját, és a cég szakértői később is hangsúlyozták, hogy a jövőben folytatni kívánják az együttműködést a fejlesztőcégekkel. A Lotus egyébként a weben keresztül is sugározta a Lotusphere 2000 megnyitóját, és néhány előadás is látható volt, május 2-áig pedig - csak előfizetők számára - visszaidézhetők az online közvetítések.
A ViaVoice sikere
Mike Zisman, a Lotus stratégiai üzletágának vezetője a közeljövővel foglalkozott, kollegái segítségével élőben mutatta be, milyen megoldásokat kínál a Lotus például az IBM ViaVoice beszédfelismerő szoftverének alkalmazásával. A demonstráció keretében egy barcelonai üzleti partnerrel folytatott valós idejű beszélgetést mutattak be, amikor is a ViaVoice által felismert, a képernyőn karakterekkel is megjelenített szöveget fordították le spanyol nyelvre, majd a partner szóbeli válaszait szintén a megfelelő ablakba írva, amerikai angolra fordították a reakcióikat. A közönség soraiban ugyan többen "playbackre" gyanakodtak (azaz winchesterről futó demót sejtettek az attrakció mögött), de a jelentéktelen technikai hibák és rögtönzések meggyőzték a hallgatóságot, hogy a párbeszéd - így a hangfelismerés, az oda- vissza fordítás - élőben zajlott, amiről később mindenki meggyőződhetett az egyes szekciókban bemutatott egyéni bemutatók alkalmával is.
Inotes, mobilnotes, realtimes
Az internetes irányultságú fejlesztések megmutatkoznak a szoftvercsomagok elnevezésben is: három fejlesztési irányt jelöltek meg a Lotus vezetői. Jön az "inotes", amely az Explorerrel, a Netscappel és az Outlook 2000-rel is együttműködik, jön a "mobilnotes", amely minden kommunikátorral (Palm VII, mobiltelefonok, Motorola MessageWriter), és a valós idejű együttműködés, a "realtimes", amely ismét a tudásmegosztáshoz vezeti vissza a felhasználókat.
A konferencián is bejelentették, hogy az azonnali üzenetküldés kategóriájában a Lotus Sametime-nak ítélte szerkesztői díját a PC Magazine. Az indoklás szerint az átlagosnál magasabb kommunikációs elvárásokkal rendelkező cégek számára a Lotus Sametime 1.5-ös verziója a leginkább megfelelő megoldás, mivel egyetlen más, azonnali üzenetküldést végző eszköz sem biztosít a vállalatoknak ilyen magas szintű csoportmunka-integrációt, adminisztratív felügyeletet és bővíthetőséget. A január 20-ai zárónapon a tízezer Lotus-hívő újabb lendületet kapott; a négy nap alatta bebizonyosodott, hogy a cég jövőbeni fejlesztései hasonlóan szellemes újdonságokat tartalmaznak majd, mint amelyek miatt megkedvelték a Notest, a Dominót és társait.
Kapcsolódó cikkek
- Életvitelt segítő infokommunikációs technológiák
- microCAD'2008 a Miskolci Egyetemen
- Új Lotus termékek az IBM konferenciáján
- Konferencia a mobilfizetésről áprilisban
- Mobilinternet: a lakosság 54 százaléka elérheti a széles sávot
- ETAPS: magyar jelentkezőket várnak
- IMA Konferencia a hálózati kommunikáció lehetőségeiről
- Összefoglaló az első Adobe webtechnológiai konferenciáról
- A mobilfizetés jelene és jövője a III. magyarországi mobilkonferencián
- Web 2.0 Symposium a Millenárison
November 28: Nyílt Nap az ELTE Informatikai Karán
November 28-án a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók részére az ELTE Informatikai Kar Nyílt Napot tart.
Galaxy AI: Mesterséges intelligencia a csuklódon és a füledben
A Samsung legújabb okoseszközeiben kulcsfontosságú szerepet tulajdonít a mesterséges intelligenciának (AI). A Galaxy AI egy olyan, a mindennapokat támogató intelligens technológia, amely a felhasználói igényekhez alkalmazkodik, egyaránt a fitnesz, az egészségmegőrzés és a kommunikáció területén. Az új Galaxy Watch7 és Watch Ultra okosórák, valamint a Galaxy Buds3 és Buds3 Pro fülhallgatók a vállalat első olyan viselhető eszközei, amelyeken a Galaxy AI átfogóbb, személyre szabottabb élményt nyújthat. A mesterséges intelligencia a korábbi funkciókat még színvonalasabbá teszi, miközben számos új szolgáltatást is kínál.
A HONOR közzétette az AI-jal felturbózott MagicOS 9.0 ütemtervét
A HONOR bejelentette a MagicOS 9.0 hivatalos frissítési ütemtervét. A MagicOS 9.0 hivatalos verziója* először a HONOR Magic V3 készüléken lesz elérhető Európában decembertől. Az iparág első, minden szituációhoz személyre szabott AI operációs rendszereként a felhasználói élmény sokkal jobb lesz, beleértve a továbbfejlesztett AI funkciókat, az optimalizált ember-gép interakciót és még több személyes AI élményt.
Harmadik negyedéves árbevételével a Xiaomi túlszárnyalta a piaci várakozásokat
A Xiaomi Corporation (továbbiakban „Xiaomi” vagy a „Csoport”) – a fogyasztói elektronikai termékek és okoseszközök globális, vezető gyártója, amely az Internet of Things („IoT”) platform által összekapcsolt okostelefonokra és okoshardverekre épül, bejelentette a 2024. szeptember 30. napján lezárult három hónapos periódusra („2024 Q3,” vagy „az Időszak”) vonatkozó nem auditált, konszolidált eredményét.
Galaxy AI: Mesterséges intelligencia a csuklódon és a füledben
A Samsung legújabb okoseszközeiben kulcsfontosságú szerepet tulajdonít a mesterséges intelligenciának (AI). A Galaxy AI egy olyan, a mindennapokat támogató intelligens technológia, amely a felhasználói igényekhez alkalmazkodik, egyaránt a fitnesz, az egészségmegőrzés és a kommunikáció területén. Az új Galaxy Watch7 és Watch Ultra okosórák, valamint a Galaxy Buds3 és Buds3 Pro fülhallgatók a vállalat első olyan viselhető eszközei, amelyeken a Galaxy AI átfogóbb, személyre szabottabb élményt nyújthat. A mesterséges intelligencia a korábbi funkciókat még színvonalasabbá teszi, miközben számos új szolgáltatást is kínál.