Reding: milliárdokba kerül Európának a szakemberhiány az ICT-szektorban
Az Európai Bizottság saját felmérése szerint az unió polgárainak mintegy 40%-a „digitális analfabéta” azaz egyáltalán nem képes élni az információs társadalom nyújtotta lehetőségekkel. Ezzel nyilvánvalóan összefügg, hogy legalábbis Reding közleménye szerint, komoly hiány mutatkozik képzett ICT-szakemberekben a kontinensen, emiatt pedig a befektetők dollár-milliárdokat visznek inkább olyan térségekbe, ahol minden évben ilyen szakemberek százezrei kerülnek ki a főiskolákról és egyetemekről. Az EB most kiadott közleményében ezért felhívja a tagállamokat, hogy tegyenek meg mindent az egyre komolyabb szakemberhiány, és általában a digitális képzettség terén tapasztalt lemaradás felszámolása érdekében.
Maga az európai Unió számos kezdeményezést indított a helyzet javítása érdekében. Közülük talán a legismertebb az információs társadalomba történő befogadást célzó e-Befogadás (e-Inclusion) akcióterv, amely 2008-ban indul útjára és lesznek tagállamokra lebontott verziói, beleértve természetesen hazánkat is. A most kiadott EB-közlemény nyilvánvalóan létező problémára világít rá, azonban ami a szakemberhiányt illeti, jogosan merül föl a kérdés, hogy miért is választanák az európai fiatalok szívesen az informatikusi és hasonló pályákat, miközben mindenütt arról olvashatnak, hogy a vállalatok egymás után telepítik fejlesztői és gyártási részlegeiket az olcsó képzett munkaerőt biztosító térségekbe?
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.