Már félezer intézményben érhető el a NAVA gyűjteménye
A Nemzeti Audiovizuális Archívum 2007-re szóló tervei között szerepelt, hogy év végéig országosan 500 NAVA-pont hozzáférést létesítsen. A terv már szeptember elején megvalósul: a Dunakeszin működő Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola az 500. NAVA-pont az országban.
A Nemzeti Audiovizuális Archívum 2006. január 1-jén kezdte meg működését. Azóta rohamosan nő a NAVA-pontok száma, ami mutatja, hogy a könyvtárak mellett az oktatási intézményekben is élénk érdeklődés mutatkozik a magyar audiovizuális tartalmak kutatása, visszakeresése, oktatási célú felhasználása iránt. Míg 2006 szeptemberében, közel 8 hónapi fennállást követően 120 intézmény használta az Nemzeti Audiovizuális Archívum szolgáltatásait, addig 2007 szeptemberében ez a szám már 500-ra növekedett, év végéig pedig elérheti akár az 550-et is.
NAVA-pont létesítése minden oktatási intézmény (akár felső-, közép- vagy alapfokú), nyilvános szolgáltatásokat nyújtó könyvtár, múzeum, levéltár, kép- és hangarchívum számára biztosított és ingyenes. A megyei könyvtárak az elsők között regisztráltak annak érdekében, hogy a könyvtári szolgáltatásaikat audiovizuális területen is bővítsék, őket követték elsősorban a helyi, városi és kistelepülési könyvtárak, melyek száma mára meghaladja a 200-at. A NAVA-hozzáféréssel rendelkező alap- és középfokú oktatási intézmények száma szintén 200 fölé tehető, a NAVA-pontot működtető felsőoktatási intézmények száma pedig 50 felé közelít. A felsőoktatásban ez megközelítőleg 2000 darab NAVA-pont eléréssel ellátott munkaállomást jelent, amelyről a NAVA gyűjteményei ingyen elérhetők, mindösszesen pedig a 4000-et is meghaladja azon terminálok száma az országban, ahonnan megtekinthető a NAVA teljes archívuma. Az érdeklődőknek Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtára mellett az intézmény további 29 fiókkönyvtárában van lehetőségük arra, hogy a NAVA adatbázisában kutassanak és az anyagokat megtekintsék.
A NAVA elsősorban kötelespéldány-archívum, azaz a közszolgálati médiumok magyar gyártású, illetve magyar vonatkozású adásait kell archiválnia, feldolgoznia. Gyűjteményét folyamatosan bővíti, így a NAVA-pontokról már megnézhető 100 magyar filmalkotás is, olyanok, mint Huszárik Szindbádja, Szabó István Bizalom vagy Szerelmesfilm című munkája,
Jókai-feldolgozások, de Bacsó Péter nagysikerű Tanúja is. A Mediawave Fényírók fesztiválja idén áprilistól a külföldi és magyar rövid-, kisjáték- és kísérleti filmjeit tette hozzáférhető a NAVA-n keresztül. A magyar közszolgáltatók műsorai, a magyar játékfilmek és a külföldi
alkotások a NAVA-pontokon tekinthetők meg, melyek listája a NAVA honlapján olvasható. A magyar audiovizuális műsortár egyedülálló különlegessége, hogy szabadon hozzáférhetővé tesz 1932 és 1943 között készített Magyar Világhíradókat, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetemen 1955 és 1976 között forgatott vizsgafilmeket is.
http://nava.hu
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.