IDF 2007 ősz, 1. nap: 32 nm-es mikroprocesszor, Nehalem architektúra, Penryn processzorok
Az első nap két plenáris előadója Paul Ottelini, az Intel elnök-vezérigazgatója és Pat Gelsinger, az Intel alelnöke volt.
Paul Ottelini olyan új termékeket, processzorterveket és gyártási technológiát mutatott be, amelyek a vállalatot tovább segítik az iparági vezető szerep megtartásában.
Ottelini az összegyűlt szakembereknek bemutatta az első működő, 32 nm-es technológiával gyártott processzort, mely olyan apró tranzisztorokból áll, hogy a mondat végén szereplő ponton több mint 4 milliót lehetne belőlük elhelyezni. A 32 nm-es gyártási technológia bevezetése a terveknek megfelelően halad, így szállításuk 2009-ben veszi kezdetét.
Az elnök-vezérigazgató felvázolta az előnyöket, melyhez a felhasználók jutnak az Intel most bevezetésre kerülő, magas-k együtthatós fémkapus tranzisztortechnológiára épülő 45 nm-es Penryn processzorcsaláddal. Az iparág első 45 nm-es processzorai novembertől lesznek elérhetőek. A vállalat most első alkalommal mutatta be a jövő év második felében érkező ’Nehalem’ kódnevű következő generációs processzor architektúrát is.
„Tik-tak stratégiánk, mely a következő generációs szilíciumtechnológia és az új mikroprocesszor-architektúra fejlesztését váltogatja, évről évre gyorsítja az innováció léptékét az iparágban” – mondta Ottelini. „Ez a stratégia a legfejlettebb technológiák gyorsabb megjelenésének hajtómotorja. Vevőink és a felhasználók világszerte számíthatnak az Intel innovációt elősegítő képességeire és gyártási adottságaira, melyek olyan egyedülálló teljesítményt biztosítanak, hogy azok gyorsan követendő példává válnak.”
A Penryn novemberi bevezetésével a világ első 45 nm-es processzorának tömeggyártása veszi kezdetét. A Penryn éppúgy, mint a 45 nm-es (a következő évtől kapható) ’Silverthorne’ processzorcsalád, kisméretű lesz, alacsony energiafelvétellel és így képes lesz kielégíteni a számítástechnikai igényeket egészen a kis kézi eszközöktől a nagykapacitású szerverekig. Az Intel tervei szerint közel 15 új 45 nm-es processzort mutat be az év végéig és további 20 ilyen processzorral bővíti termékválasztékát 2008 első felében, így teljesítmény és energiahatékonyság terén az Intel erősíti pozícióját. A vállalat eddig több mint 750 Penrynre épülő számítógép tervet nyert az iparágban.
„Elvárásaink szerint a Penryn processzorok 20%-os teljesítménynövekedést nyújtanak, hatékonyabb energiafelhasználás mellett” – folytatta Ottelini. „Az Intel áttörést jelentő, 45 nm-es csíkszélességre épülő technológiái lehetővé teszik költséghatékony, nagyon alacsony fogyasztású processzorok tervezését innovatív kisméretű eszközökben való használatra és nagy teljesítményű, többmagos, sokoldalú processzorok bevezetését a legnagyobb számítási kapacitást igénylő rendszerekhez.”
Ottelini beszédében kiemelte, hogy 2008-tól kezdődően az Intel 45 nm-es processzorainál és 65 nm-es lapkakészleteinél halogénmentes tokozást alkalmaznak. Ennek az újításnak köszönhetően a processzorok nemcsak hatékonyabban használják fel az energiát, de sokkal környezetkímélőbbek is lesznek.
A 2008-as tervekhez kapcsolódóan, Ottelini most először mutatta be hallgatóinak a Nehalem processzort és megerősítette, hogy a stratégiának megfelelően az év második felében lesz elérhető. A Nehalem architektúra a kiváló teljesítménynek és teljesítmény/fogyasztás mutatónak köszönhetően tovább erősíti az Intel iparági pozícióját és az első olyan Intel processzor lesz, amely a ’QuickPath Interconnect’ rendszerszintű architektúrát használja. A QuickPath integrált vezérlő technológiát és jobb kommunikációs képességeket biztosít a rendszer elemei között, így javítva a rendszer egészének teljesítményét.
„A Nehalem egy teljesen új architektúra, amely tovább viszi az Intel Core mikroarchitektúra minden előnyét, köztük az egyedülálló teljesítményt, a hatékony energiafelhasználást, továbbá olyan új szerverképességeket hoz a piacra, pont egy évvel azután, hogy az Intel bevezeti az iparágat a 45 nm-es gyártástechnológiába” – hangsúlyozta Ottelini.
Az előadáson sor került az első 32 nm-es processzor bemutatására, amely 300 mm-es szilíciumlemez használatával készül. Ez az új lapka kritikus mérföldkő a vállalat 32 nm-es processzorainak későbbi tömegtermelése vezető úton. A 32 nm-es processzorok 2009-es tervezett bevezetésével az Intel fenn kívánja tartani vezető szerepét a legfejlettebb gyártástechnológiák területén.
Az Intel 32 nm-es tesztprocesszorai egyesítik a logikai és memóriaegységeket (SRAM = Static Random Acces Memory), így a lapkák 1,9 milliárd tranzisztort foglalnak magukba. A 32 nm-es gyártási technológia az Intel második generációs magas-k együtthatós és fémkapus tranzisztortechnológiáját használja.
A hozzáadott teljesítményt, amelyet az Intel lapkatervezési és gyártási technológiája tesz lehetővé, a számítástechnikában betöltött funkciója mellett élethűbb szórakoztatást és valószerűbb grafikus képességeket is nyújt. A jövőben a vállalat még jobban kiaknázza a processzorban rejlő erőt, így nagyobb hangsúlyt kap a megjelenítés és a grafika.
„A folyamatosa növekvő igény az egyre nagyobb teljesítményre csak egyet jelenthet, hogy minél gyorsabban át kell állnunk az új gyártástechnológiára” – mondta Ottelini.
Ottelini egy 25 wattos kétmagos Penryn processzort is bejelentett, amely a Montevina platform részeként lesz elérhető. Az új platform az Intel mobil WiMAX áramkörét is magába foglalja. Több gyártó már most jelezte, hogy a Montevinára épülő noteszgépekkel jelentkezik, amint a platform elérhető lesz. Az Intel tervei szerint 2012-re egy milliárd ember élvezi a WiMAX minden előnyét.
Paul Ottelini után Patrick Gelsinger, az Intel alelnöke és az Intel digitális vállalati csoport vezérigazgatója tartotta meg előadását, aki többek között a vállalat „tik-tak” tervezési ütemtervről, rövidesen érkező 45 nm-es termékeinek részleteiről és az Intel vPro asztali PC-kről beszélt.
Gelsinger bemutatta ez első Intel 45 nm-es, magas-k fémkapus tranzisztorokat használó következő generációs mikroarchitektúrán (Nehalem) alapuló kétprocesszoros szervert, amely szilícium helyett hafniumot használ a 729 millió tranzisztor részeként a processzorlapka belsejében. Nehalem a kódneve az Intel 2008-ban érkező új processzor mikroarchitetektúrájának, amely háromszor nagyobb memória-sávszélességgel rendelkezik, mint a jelenlegi mikroprocesszorok és magába foglalja az Intel QuickPath architektúrát is. A ’QuickPath Interconnect’ támogatja a nagy sebességű adatutakat a Nehalem processzor magok között.
Gelsinger még elmondta, hogy kész a bevezetésre az USB következő változata, az USB 3.0. Ez az architektúra tízszer nagyobb sávszélességet biztosít, mint az USB 2.0. Az USB 3.0 az első olyan I/O határfelület, amely támogatja mind az optikai, mind a réz összeköttetést, a méretezhető protokollokat és az energia-hatásfok optimalizációját, és a PC, a közhasználatú elektronika, valamint a mobil szegmensben használható.
Az Intel 2008-ban vezeti be a ’Tolopai’ kódnevű mikroprocesszort, amely magába foglalja az Intel ’QuickAssist technológiát. Ez a technológia lehetővé teszi a gyorsítók beépítését a processzorokba. A Tolopai az első Intel eszköz, amely a titkosításhoz tartalmazza az Intel QuickAssist integrált gyorsítót. A 2008-ban érkező Tolopai – rendszer egyetlen lapkán – jelentős növekményeket tartalmaz az energiahatékony felhasználásához. Ez a processzor 20%-kal kevesebb energiát igényel és 45%-kal kevesebb helyet foglal, mint a mai több komponensű biztonsági megoldások a beágyazott és kommunikációs piac szegmensben.
Gelsinger bemutatta az Intel Xeon alapú munkaállomásokat, amelyek 1600 MHz-es frontoldali buszt használnak, és hatalmas teljesítményt szállítanak a tudományos problémák megoldásához.
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.