IDF 2007 ősz, 2. nap: mobiltervek
Az Intel IDF 2007 ősz fejlesztőkonferencia második napjának nagy érdeklődéssel várt egyik plenáris előadója David Perlmutter, az Intel alelnöke és a mobilcsoport vezérigazgatója volt, aki a vállalat következő évi mobilterveiről - WiMAX, processzorok, lapkakészletek, kézi eszközök - beszélt.
Az új energiahatékony processzorok a korábbiaknál kisebb és hosszabb működési idejű eszközök bevezetését teszik lehetővé. Ezek az eszközök könnyen csatlakoztathatók az internethez és az alkalmazások széles körét támogatják.
Az Intel új ’High-k’ (magas-k) fémkapus szilíciumtechnológián alapuló fejlett mobilprocesszorai rendkívül energiatakarékosak, ami növeli a telepek élettartamát. Perlmutter bemutatta a 45 nm-es Hi-k kétmagos mobilprocesszort, amelynek kódneve Penryn, és grafikus növekményeket, amivel felfrissítették a Centrino Duo alapú noteszgépeket ilyen irányú képességeit.
Az Intel 2008-ban vezeti be a Montevina processzortechnológiát, amely a Penryn processzoron alapul. Ez a technológia minden méretű noteszgépben - a mininoteszgépektől kezdve a teljes méretűekig - használható. A Montevina integrált HD-DVD/kék-sugár támogatást tartalmaz, de támogatja a következő generációs adatkezelést, valamint a biztonsági jellemzőket is. A Montevina az Intel első Centrino processzor technológiája noteszgépekhez, amely támogatja az integrált WiFi és WiMAX vezeték nélküli technológiákat a szélessávú vezeték nélküli kommunikációhoz.
A mobil WiMAX támogatja a több megabites sebességet, a nagyobb áteresztőképességet, valamint a vezeték nélküli hálózatok széles választékát, és lehetővé teszi a HD videók, zenék, fényképek és egyéb nagy adatfájlok letöltését. Perlmutter három mobil jármű segítségével demonstrálta a mobil WiMAX képességeit.
Ezt követően Anand Chandrasekher, az Intel alelnöke és az "ultra mobilcsoport" vezérigazgatója a személyi mobilinternet-eszközök fejlődéséről beszélt. Bemutatta az Intel szilícium úti térképét, amely radikális csökkenést jelez az energiaigényben és a tokok méretében. Az Intel együtt dolgozik több iparvezető gyártóval a MID és az UMPC (ultra mobil PC) kategóriákban.
Az Intel 2008 első felében megkezdi az olyan eszközök szállítását, amelyek az első, kimondottan a MID és UMPC eszközökhöz fejlesztett ’Menlow’ platformon alapulnak. A Menlow alapú eszközök 10-szer kevesebb energiát igényelnek, mint az első UMPC-k. A Menlow platformot 2009-ben a következő generációs ’Moorestown’ követi, amely az energiafelvétel további csökkentésével, egy nagyságrenddel növeli a telepek élettartamát.
A Menlow a ’Silverthorne’ processzoron alapul, amelynek komponensei az Intel 45 nm-es Hi-k alacsony energiafelvételű, mikroarchitektúra alapú processzor és a következő generációs lapkakészlet. A Menlow jellemzője még az opcionális szabványosított kommunikációs képesség (pl. Wi-Fi, 3G és WiMax), amely a nagy sávszélességű hálózatokon keresztül a korábbiaknál nagyobb élményt biztosít a felhasználóknak. Az Intel már számos ilyen készüléket fejlesztett, amelyeket itt be is mutatott.
Chandrasekher egy rövid bepillantást adott a Moorestown „belsejébe”, amely egy SoC (szilicium-on-computer) lapkát tartalmaz. A SoC a CPU-t, a grafikát, a videót és memóriavezérlőt egyetlen lapkán kombinálja. A Moorestown alapú MID eszközök nyugalmi energiafelvétele tétlen állapotban 10-szer alacsonyabb, mint a 2008-as Menlow konstrukcióké. Ezek a tulajdonságok növelik a telepélettartamot és csökkentik a méreteket. Piaci jelenség, hogy gyorsan nő a MID és az UMPC kategóriák forgalma.
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.