Hangfájlba rögzíthető elektronikus könyvtár vakoknak és gyengénlátóknak

MTI Sajtóadatbank, 2007. október 15. 09:17

Világújdonságnak számító, elektronikuskönyv-szerkesztő és hangoskönyv-konvertáló programot mutatott be pénteken az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, amelyet a T-Online 7 millió forintos támogatásával fejlesztett ki. Az új rendszer lehetővé teszi a letöltött dokumentumok hangfájlba rögzítését, és így azok hordozható lejátszókon vagy számítógépeken is meghallgathatók.

A Fehér bot nemzetközi napja (október 15.) alkalmából a világon elsőként próbálhatják ki a vakok és gyengénlátók azt a kifejezetten számukra megalkotott új magyar szoftvert, amely felolvassa az elektronikus írott szöveget, szerkeszteni, rögzíteni is képes azt, sőt a hangzást is befolyásolni tudja. A Dramatizált Elektronikus Könyvszerkesztő (DEX) nemcsak a rendszeres számítógép-felhasználó látássérültek számára jelent könnyebbséget, hanem azoknak az érintetteknek is, akik eddig csak a hangoskönyvek útján tudták ismereteiket bővíteni. Az mp3-as fájlba konvertált szöveg meghallgatásához már nem kell a számítógép, internetkapcsolat sem szükséges hozzá, akár egy egyszerű, hordozható lejátszó is alkalmas a célra.

A meghallgatás élményét javítja, hogy a felhasználó megváltoztathatja a hangkaraktert, a hangerőt, a beszédsebességet, választhat két-két férfi és női hang alkalmazása között, mondhatni szereposztást készíthet. Az újdonság együttműködik a látássérültek által eddig használt programokkal és tartalmazza a Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén kidolgozott beszédszintetizátor (Profivox) erre a célra kifejlesztett verzióját.

Szuhaj Mihály, az Informatika a Látássérültekért Alapítvány elnöke elmondta, a Magyarországon élő mintegy 13 ezer vak és jóval több gyengénlátó életminőségét könnyíti meg az ingyenesen bárki által letölthető program, amely rövidesen az Origo honlapján is elérhető lesz. A digitális esélyteremtő lehetőség továbbfejlesztéséhez a T-Online (a Magyar Telekom Nyrt. vezetékesinternet-márkája) a jövőben is segítséget kíván nyújtani.

Kulcsszavak: egészségügy

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 12:01

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.

2024. december 20. 18:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32