Napirenden a digitális esélyegyenlőség

MTI Sajtóadatbank, 2007. december 10. 08:40

A digitális esélyegyenlőségről rendezett konferenciát pénteken Budapesten a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A Magyar Tudományos Akadémia elnökének, Vizi E. Szilveszternek fővédnökségével rendezett fórumon a szakértők az ez év elején meghirdetett országos Digitális Esélyegyenlőség (DE) program tapasztalatait összegzték.

A DE program célját és tartalmát tekintve azonos az Európai Unió 2008-ra meghirdetett e-Inclusion programjával, és egybecseng az úgynevezett Rigai Deklarációval is. Azt kell elősegítenie, hogy rövid időn belül az állampolgárok döntő többsége teljes értékű tagja lehessen az információs társadalomnak. A cél az, hogy 3 éven belül legalább 2-3 millió ember váljon "informatikai írástudóvá" Magyarországon, illetve lehessen az információs társadalom teljes értékű tagja.

Az internetszolgáltatók száma 2007 júniusa végén 334 volt, 101-gyel több, mint egy évvel korábban. A piac erősen koncentrált: 25 cég mondhatja magáénak az előfizetések 90 százalékát. A második negyedév folyamán az internet-előfizetések száma több mint 6 százalékkal, egy év alatt 36 százalékkal emelkedett.

A program keretében az NJSZT, a közhasznú szervezetként működő tudományos egyesület - saját régi-új kezdeményezéseinek továbbvitelén túl - szövetséget ajánl egyéb, hasonló célú, vagyis az információs társadalom alapját képező, a "3I" - infrastruktúra, igény, ismeret - elvére épülő programok eredményes megvalósításához is.

Így az esélyegyenlőségi program kiemelt NJSZT-projektje többek között: a "nem csak a 20 éveseké a világháló", amely előtérbe helyezi például a nyugdíjas korúak képzését. De a fogyatékkal élők - elsősorban vakok és gyengénlátók, valamint siketek és nagyothallók - társadalmi integrációja érdekében az NJSZT a Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Karával együttműködve ingyenesen biztosítja az ECDL-vizsgákra való felkészülést.

Emellett programszerűen működik a már több, mint 300 ezer vizsgázót számláló Európai Számítógép-használói Jogosítvány (ECDL) program is, amelynek magyarországi jogtulajdonosa és felelőse az NJSZT. Népszerű a "Sorbaállás helyett kattintás" elnevezésű program, amely az NJSZT egynapos e-ügyintézés képzési projektje, és országosan ez év tavasza óta zajlik.

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 12:01

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.

2024. december 20. 18:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32