Egyeztetést sürget a Fidesz a digitális szakadék csökkentéséről
A munkacsoport ülésén meghallgatta Dombi Gábort, az Infórum, Gáspár Mátyást, a TeleHáz Szövetség és dr. Mojzes Imrét, a HÉT képviselőjét. A téma az informatikai esélyegyenlőség megteremtése volt, ami több mint négymillió honfitársunkat közvetlenül érint.
A közösségi terek lebontása volt az a folyamat, amely a magyar társadalom aggasztó mértékű széttagoltságához vezetett. Egyszerre zajlik a társadalom egyes rétegeinek elszigetelődése és az információs társadalom fejlődése, amely mára digitális szakadékot okozott. Az információs társadalom fejlődése eljutott a szintre, amely fölött az emberek ügyes-bajos dolgaikat már nem képesek minimális informatikai tudás nélkül intézni. A technológia rohamos fejlődése mellett a mindenkori magyar kormány feladata lett volna annak felismerése, hogy be fog következni a magyar társadalom széttagolódása azokra, akik képesek az új
technológiák használatára és azokra, akik nem. Fel kellett volna készíteni a társadalmat az új ismeretek, jelenségek befogadására, azok készségszintű használatára. A szakértők ennek hiányát tartják a probléma legjelentősebb forrásának, a digitális írástudatlanság kialakulásának - olvasható a munkacsoport közleményében.
A Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő által jegyzett közlemény szerint elmondhatjuk: a digitális írástudás sem lóg ki a sorból, abban is Európa sereghajtói között vagyunk. A hagyományos közösségi terek, az iskolák, a postahivatalok, az egészségügyi rendszer fokozatosan tűnnek el, éppen úgy, mint a vasúti szárnyvonalak, buszjáratok, arra hivatkozva, hogy "nem éri meg az államnak ezeket fenntartani". Szükséges tehát közösségi terek, információs-civilizációs végpontok kialakítása, ahol az emberek megismerkedhetnek az újdonságokkal, elintézhetik banki, biztosítási, postai, önkormányzati, távmunkával, távoktatással kapcsolatos ügyeiket. Az pedig, hogy mindenütt létrejöjjenek ilyen közösségi terek, nem elsősorban a civil társadalom, hanem a magyar kormány felelőssége.
A Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportja kiemelten fontosnak tartja a szakértők által felvetett problémát, és támogat minden olyan kezdeményezést, amely a hátrányos helyzetű állampolgárok, fogyatékkal élők, idősek megsegítését, életminőségének javítását célozza. Éppen ezért felkéri a parlamenti pártok szakpolitikusait, hogy ebben a témában a legrövidebb időn belül egyeztessenek.
Kapcsolódó cikkek
- Mától szállítják az XO laptopokat a jótékonykodó amerikaiaknak
- Napirenden a digitális esélyegyenlőség
- Újabb négy település előtt nyílt meg a digitális világ
- NJSZT: a DE! program folytatódik
- Windows XP-t fejlesztenek a "100 dolláros" noteszgéphez
- A videomegosztók beelőzik a televíziós oldalakat
- 15 000 XO OLPC - Alabamának!
- 12 százalékkal több szélessávú hozzáférés az EU-ban
- Szélessávú internet: Magyarország a középmezőnyben
- 260 ezer OLPC noteszgépet rendelt Peru
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.