10 ezer weboldalt törtek fel

Kiss Ádám Zoltán, 2008. január 20. 09:01

Egy átfogó támadás során nagyjából 10 ezer teljesen legális weboldalt törtek fel és változtattak rosszindulatú forrássá. Az ide látogató felhasználók gépei szintén egy rosszindulatú hálózat részeivé válnak.

A szerverek ellen irányuló támadásról eredetileg azt feltételezték, hogy csak néhányszáz oldalt érintett, de mára kiderült, hogy az összkép sokkal lehangolóbb. A tömeges támadás felderítésében élenjáró ScanSafe biztonságtechnikai vállalat szerint mintegy 10 ezerre tehető azon weboldalak száma, melyek a fertőzött szervereken találhatók. Az érintett szerverek a népszerű Linux alapú Apache szoftvert használják. A támadás során állandóan változó JavaScript verziók jelennek meg a szervereken, ezek segítenek a fertőzés terjesztésében, melynek sikere mögött az áll, hogy egy rosszindulatú kódcsomagot használnak, ezek érintik a QuickTime, a Windows MDAC, vagy a Yahoo Messenger hibáit, összesen kilenc sérülékenységet. Ezek majd mindegyike javított hiba, ám a felhasználók jó része jellemzően nem, vagy nem megfelelő ütemben frissíti szoftvereit, így ez komoly rizikótényezőt jelent. További gondot jelent, hogy a támadás a szervereken az Apache dinamikus modulbetöltés funkcióját használja, és erről a ritkán emlegettet szoftverrészről a rendszergazdák jó része még nem is hallott, ami a hiba megszüntetését nehezíti nagy mértékben. Ami az egyéni felhasználókat érinti, nem tudhatják, mire számítsanak egy akár évek óta megbízhatónak tartott weboldal látogatásakor, így számukra az a legbiztosabb védelem, ha módszeresen végigfrissítik szoftvereiket. Az elkövetők vélhetően nem a manapság igen aktív orosz, vagy kínai hackerek, a forrás valószínűleg Észak-Amerika, esetleg Nyugat-Európa.

Kulcsszavak: security hacker

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36