8 terabit/s-os adatátviteli technológia az IBM-től

Milkovits Gábor, 2008. március 1. 10:16

Az IBM egy saját kísérleti optikai csipjeit és nagysebességű optikai kábeleket kombináló adatközvetítő eszköz segítségével a hagyományos szilícium-fémhuzal technológiánál jóval magasabb adatátviteli sebességet ért el.

Clint Schow, az IBM kutatója azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a technológia tulajdonképpen már tavaly készen állt, azonban mostanra egyrészt még gyorsabb komponenseket sikerült létrehozni, másrészt pedig az eszközt úgy szabták át, hogy szabványos számítógépes környezetben is működni tudjon. A kísérleti adatközvetítő lapkakészlet segítségével teljesen egyedi környezetben akár egy másodpercnél rövidebb idő alatt lehet egy hálózaton egy teljes nagyfelbontású mozifilmet továbbítani, a hagyományos komponensekkel való társítás során elért eredményekről azonban egyelőre nem közöltek számszerű adatokat.

Egyes vélemények szerint az optikai-alapú csipek lehetnek a hagyományos félvezető-processzorok utódai a jövőben, amikor a technológia eléri gazdaságos fejlődésének határait. Nem véletlen, hogy az IBM mellett az Intel is dolgozik egy hasonló számítógépes infrastruktúra kifejlesztésén. Az IBM becslései szerint az optikai csipek körülbelül a századrészét használják annak az energiamennyiségnek, amennyit egy mostani hálózati eszköz igényel, azaz alig többet, mint egy 100 wattos izzólámpa. A kék óriás szerint már a közeljövőben megjelenhetnek ilyen alkatrészek a szuperszámítógépek nagysebességű hálózati komponenseiben, a későbbiekben pedig olyan áttörések születhetnek belőle, mint például a nagyfelbontású videók mobileszközökre való továbbítása.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32