Életvitelt segítő infokommunikációs technológiák
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság által szervezett mai sajtó-háttérbeszélgetés az Európai Unió egyik kiemelt kutatás-fejlesztési területével, az eVita projekttel foglalkozott. Ennek fókuszában társadalmi problémák megoldása és az emberi életvitel infokommunikációs eszközök alkalmazásával történő könnyítése áll. A rendezvényen Egyed Géza, a GKM szakállamtitkára, Somody Imre, az Egészségügyi Szakértő Műhely vezetője és Lukács Lajos, az IVSZ e-Egészségügy munkacsoportjának irányítója mutatták be az eVita kezdeményezést, illetve a fejlesztések révén kialakuló új iparág felhasználási lehetőségeit és technikai hátterét.
Az információtechnológiai fejlesztésekben rejlő lehetőségeket, valamint ezek integrálását az Európai Unió kiemelt feladatként kezeli. A mobilkommunikációs technológiák adta lehetőségek alkalmazása és rendszerbe foglalása olyan jelentős társadalmi problémák megoldását mozdíthatja elő, mint az elöregedő európai társadalmak kérdése, az egészségügyi és szociális ellátórendszerek prognosztizálható válsága. Az EU számos tagállama komoly fejlődési lehetőséget lát azokban a kutatás-fejlesztési tevékenységekben, amelyek célja az információtechnológiai megoldások összehangolása, kommunikációja és együttműködésének elősegítése. Több éves előkészítés után várhatóan 2008. közepén indul az EU Közös Programja, mely közösségi támogatást nyújt ezen innovációs megoldások számára.
A háttérbeszélgetés témái voltak: a kormányzat innovációt támogató politikája, illetve az eVita kezdeményezés helye és szerepe ebben a munkában; az eVita kezdeményezés, valamint az időskorúak, fogyatékkal élők, rehabilitációra, ápolásra, gondozásra szorulók mindennapi életét felügyelő és segítő rendszerek; az életvitel szolgálatába állított infokommunikációs alkalmazások, valamint az ún. beágyazott rendszerek és a vezeték nélküli hálózatok széles körű alkalmazási lehetőségei. Az előadók néhány gondolata:
- az eVita egy európai méretű összefogás, kulturális misszió, az állam a keresleti oldali igény megfogalmazásában van és lesz (Egyed Géza);
- az egészségügy világszerte végbemenő paradigmaváltásának segítője lehet az eVita kezdeményezés (Somody Imre, aki a hazai kezdeményezés elnöke);
- az eVita nemcsak közvetlenül az egészségügyben, de főleg az idősebbek életvitelét tekintve sok más területen is pozitív hatásokat elérni (Lukács Lajos).
A téma aktualitását a 2008. április 3-5. között Budapesten, az Európai Kongresszusi Központban megrendezésre kerülő eVita 2008 Konferencia és Szakkiállítás adta. A budapesti Vita 2008 célja bemutatni azon informatikai fejlesztéseket, azokat az alkalmazásokat és technológiákat, amelyek az egészségesebb, gazdaságosabb és kényelmesebb életvitel szolgálatába állíthatók.
Kapcsolódó cikkek
- A biztonság szeme - Térfigyelő rendszerekkel a biztonságért konferencia
- Harmonizálja az EU a frekvenciák kiosztásának szabályait
- Mobilkonferencia a Szépművészetiben
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Hatékonyságnövelés, közösségi média és a nők internetes szerepe
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- Májusban ismét Adattárház Fórum
- Virtualizáció 2010 konferencia
- Az EU-Bizottság új szabályokkal könnyíti az internetes értékesítést
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.