Bölcsészdoktor az internet új magyar híressége
A tízmilliomodik Wikipedia-szócikk szerzője 1943-ban született. Művelődéstörténész, könyvtáros, a sajtótörténet doktora. Szegeden él és a személyi számítógépek hőskorában, a nyolcvanas évek első felében vette az első gépét. "Mentem a Commodore 64-esért ki Bécsbe".
A közösségi lexikon magyar változatának nagyjából 300 fős szerkesztőgárdájához nyugdíjazása után, 2007 elején csatlakozott. Több tucat szócikket írt már, és ezernél is több bejegyzés szerkesztésében működött közre.
Pataki szerint "nagyon jók a magyar wikipediások, elhivatottak, lelkiismeretesen dolgoznak, és megbízható anyagokat hoznak létre." Probléma viszont, hogy a magyar közművelődési intézmények idegenkednek az internetes nagylexikontól. Így aztán kiváló szócikkek készülnek ingyen és bérmentve például múzeumokról, a bennük őrzött műtárgyakat viszont nem szabad fotózni és végül csak a kívülről, az épületekről készült felvételek jelenhetnek meg a Wikipedián.
Pataki Márta - mint fogalmazott - "nagy lokálpatrióta". Szócikkeinek nagyjából a fele szülőhelyéhez, Szenteshez vagy otthonához, Szegedhez kapcsolódik. Ő a szerzője például az 1879-es nagy szegedi árvízről készült összefoglalónak és Tisza Lajosról, az árvíz utáni újjáépítés vezetőjéről is ő írt.
A szócikkek másik fele Pataki tudományos munkásságához kötődik. A miniatúra (kezdetben: a kézzel írott középkori kódexek szövegébe illesztett apró kép) fogalmának történeti jelentésváltozása vezette Nicolas Hilliardhoz, a "kisméretű arcképként" értett miniatúrafestészet XVI. századi angol képviselőjéhez. A művész munkásságát tárgyaló szócikk a tízmilliomodik. "Mindig hajnalig dolgozom, ez a munka is negyed kettő körül került fel. Véletlen, de nagyon boldog vagyok, hogy a magyar Wikipedián készült el a tízmilliomodik szócikk, és hogy én vagyok az eredeti szerző" - nyilatkozott Pataki Márta az MTI-nek.
Következő munkája a londoni National Portrait Gallery, amelynek gyűjteményében számos Hilliard-képet őriznek. "Sajnos most nincs elég időm a szócikkírásra, de örömteli okból; Kanadától Kínáig annyi gratuláció érkezik, hogy alig győzök válaszolni rájuk" - mondta a leghíresebb magyar online enciklopédista.
A Wikipedia ingyenes, önkéntes alapon, szabadon szerkeszthető, továbbfejleszthető lexikon az interneten, több mint 250 nyelven. 2001-ben indult és ma már a legnagyobbakkal is felveszi a versenyt: a német változat például a felhasználók megítélése szerint aktuálisabb és pontosabb a nagy tekintélyű Brockhaus nagylexikon online kiadásánál.
A tudástár magyar változata a http://hu.wikipedia.org címen működik 2003 óta. A szócikkek száma már 91 ezer felett van, és az állomány bővülésének üteme alapján a százezredik magyar nyelvű címszó megszületése idén tavasz végén, nyár elején várható.
Kapcsolódó cikkek
- A YouTube és a Wikipédia is megbénult egy időre
- Kétmillió dollárral támogatja a Google a Wikipédiát
- Szerzői jogokat sértett a Wikipédia?
- A Wikipedia is összeomlott Jacko halálhírére
- Eltiltották a Wikipédia szerkesztésétől a szcientológusokat
- Bezár a Wikia Search kereső
- A Microsoft megszünteti az Encarta online enciklopédiát
- A brit pártok "szerkesztik" a Wikipédiát, igazolandó vezéreik állításait
- Vihar a Wikipédia szabályzatának szigorítása körül
- Magyarok a Wikipedia javára adakozók között
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.