Közel félmillió dokumentum a megújult Nemzeti Digitális Adattárban
Csepeli György, az NDA alapítója szerint az NDA a "tudás új modellje", Kitzinger Dávid, a kht. igazgatója azt emelte ki, hogy már majd félmillió kereshető dokumentumot tartalmaz az adattár, amellyel - az állam csökkenő szerepvállalása következtében (is) - a különböző közösségek felé nyitnak. A nyílt forráskódú NDA rendszerekhez bárki további alkalmazásokat hozzáfejleszthet. Galambosi András, a szakmai projektigazgatója szerint: az "NDA 2.0" névre keresztelt legújabb változathoz a 3000 közintézmény közül mindössze 70 csatlakozott. "Ezért is kiemelkedően fontos a közösségi archívum-építés" - fogalmazott a szakember. Fontosabb újdonságok: az NDA szabadszavas keresőjét megújították, ellátták tag-böngészővel, új online tájékoztatást is bevezettek, illetve a kht. a nemzetközi csatornákon ellátja az NDA képviseletét. További új funkciók: Metamanager, MetaMan (a böngészőbe épített kis alkalmazás), Portlet (saját leíró adatok megjelenítése weboldalba illesztve), Címkefelhő (böngészést segítő kulcsszavak), Kereső (új és használata a korábbinál egyszerűbb).
Ismeretes, az NDA (Nemzeti Digitális Adattár) az interneten elérhető magyar nyelvű és magyar vonatkozású tartalmak leíró adatait (metaadatokat) gyűjti, rendszerezi és teszi kereshetővé. Az NDA tevékenysége a digitális tartalomkészítéssel foglalkozó partnerekkel, az "adatgazdákkal" való szoros együttműködésen, illetve a felhasználói közösség szolgálatán alapul. A magyar nyelvű online tartalmak minél szélesebb körű elérhetősége érdekében az NDA biztosítja az ehhez szükséges infrastruktúrát: egyfelől adatbázist épít a partnerintézmények elektronikus dokumentumait a leíró adatokból, másfelől szabadon hozzáférhető adatbázis-keresőt működtet.
A Prím kérdésére Galambosi elmondta: a komplikált fejlesztői eszközelérés miatt a hozzáfejlesztéseket végzőknek először érdemes az NDA-nál érdeklődni. Az NDA-n szerepeltetett közösségi adatokkal, képekkel, videókkal stb. kapcsolatos jogi felelősséget a felhasználó viseli.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- A szoftverhonosítás lesz a következő téma a látássérültek informatikai klubjában
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- eVITA: fórum az életvitelt segítő infokommunikációs technológiákról
- Négyszázmillió felett az internetezők száma Kínában
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Sms technológiát vásárol a Twitter