A világhálós Larousse versenyben a Wikipediával
A lexikonjairól híres francia Larousse könyvkiadó kedden bejelentette, hogy larousse.fr honlapon létrehozza az interneten "az első felhasználói közreműködéssel készített enciklopédiát", amely - a Wikipediával versenyben - lehetővé teszi állandó anyagának megtekintését és az internetezők szócikkeinek feldolgozását.
A műfajok keveredésének elkerülése érdekében a két különböző forrásból eredő anyagokat világosan megkülönböztetik: az egyik oldalon a Larousse nyomtatott lexikonjának cikkei (mintegy 150 ezer cikk és 10 ezer fotó), a másikon az internetezők által készített anyagok lesznek.
"Az emberek egyre inkább megszokják ezt a sokféleséget és különbséget tudnak tenni egy referenciaként kezelhető írás és egy vélemény között" - jelentette ki Line Karoubi, a kiadó szótár- és lexikonrészlegének helyettes vezetője, megemlítve az önkéntes szerzők által készített Wikipedia internetes tudástár nagy nemzetközi sikerét.
A larousse.fr azonban több ponton eltér majd a Wikipedia módszerétől. Míg az utóbbi írásai általában névtelenek és bármely internetező által módosíthatók, a Larousse önkéntes munkatársainak azonosítani kell magukat ahhoz, hogy a világhálóra feltegyék írásaikat, amelyeknek jogtulajdonosai maradnak - és amelyeknek szövegét csak ők maguk módosíthatják.
A Larousse nem az egyedüli a francia kiadók közül, amely internetre megy. A Le Robert 2008-tól a világhálóra teszi francia értelmező szótárát - ez fizetség ellenében lesz csak konzultálható. Az Encyclopedie universalis 1999-től lesz használható az interneten - évi 69 eurós (17 ezer forint) előfizetéssel. A Google is úgy döntött, hogy a keresőmotor mellé világhálós enciklopédiát állít: ezt a magukat azonosító internetezők szerkesztik majd, és reklámot is tartalmazhat.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Mobilfotóról is fordít a Google
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Nyáron nyitja digitális könyvesboltját a Google
- Virtuális billentyűzet segíti a Google használóit
- Online iTunes-t tervez az Apple?
- Megújult a The Washington Post webes politikai hírszolgáltatása
- Elássa a csatabárdot a Google és a német kormány
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.