Behatolás a fejlődő világba
Monitor: - A központon keresztül a fejlődő világ hatalmas piaca nyílik meg. Miért éppen Magyarország jutott ehhez a lehetőséghez?
Rajki Péter: - A regionális szakértői központot többek között azért éppen Magyarországon hozta létre a Compaq, mert nemzetközileg elismert szakemberek dolgoznak az itteni leányvállalatnál. Már eddig is értünk el sikereket más országokban, s a döntést nagyban befolyásolta, hogy Magyarország politikai helyzete olyan, hogy mindenütt elfogadják az óriási régióban.
Monitor: - Mi a szakértői központ és azon belül az Ön szakmai feladata?
R. P.: - Úgy látjuk, a térségben lévő államigazgatási és pénzügyi szervek részéről megindulnak a nagy IT-, távközlési és infrastruktúra-beruházások. Mivel még nincsenek kiépült megoldások, ezért meggyőződésünk szerint képesek lesznek az új technológiákat befogadni, azokat alkalmazni. Kompetencia-központunk a palettának azt a részét kívánja megcélozni, amely az alkalmazások alatt található. Az eInfrastruktúra egyrészt a hagyományos, másrészt az új technológiákat használó hálózatokat jelenti, a hálózatmenedzsmentet, az internethez kapcsolódó infrastrukturális megoldásokat és nem kisebb mértékben az intelligens épületeket. Ami talán a legnagyobb újdonság, az éppen az intelligens épületek területe, ahol feladataink közé tartozik, hogy foglalkozzunk az energiamenedzsmenttel is, hiszen ez ma az egész világon meghatározó szempont. Ezen a területen már referenciákat is említhetek: az Infoparkban a BME-ELTE épület projektjében megoldottuk az energiafogyasztás-szabályozást, a Dnyeper melletti olajvezetékben pedig a telemechanika környezetbarát megoldásában vettünk részt. Az internet alá épülő infrastrukturális beruházások is számos feladatot kínálnak. Ami személyes munkámat illeti, az állandó szakmai fejlesztés mellett szeretném megtölteni a központot üzleti tartalommal is. E feladatkörnek két oldala van: a piaci igények és az erőforrások. A piaci igényeket általában a régió országaiban működő Compaq-csapatoktól kapjuk meg, de nekünk is meg kell jelenni a régió piacain. A potenciális ügyfeleket arról is tájékoztatjuk, hogyan segítik őket üzleti, illetve igazgatási feladataik jobb megoldásában az új generációs hálózatok és az internet által kínált lehetőségek. Természetesen feladatom az üzletek előkészítése és végrehajtatása. A régióban erősíteni kívánom a Compaq nevet, és az image-t úgy próbálom kialakítani, hogy a szakértői központ területi hatáskörébe tartozó mintegy húsz Compaq-csapat minél jobban végezhesse "core-business" tevékenységét.
Monitor: - A következő kérdés a "hogyan" - vagyis mi a munkamódszere, kiket vonnak be a munkába?
R. P.: - Mint említettem, a térség mintegy húsz országában található helyi, főleg eladással foglalkozó Compaq- csapatot szakértelemmel támogatjuk, ahol működik hálózatos gárda, ott a second level supporttal is ellátjuk munkatársainkat, illetve az ottani fejlesztéseket saját fejlesztéseinkkel próbáljuk összehozni, integrátori funkciót is magunkra vállalva. Számukra fejlesztési irányt is szeretnénk adni. Továbbá a központban meglévő, rendkívül drága hálózati eszközöket a közösen megvalósítandó projekthez társítjuk, így nagyobb az elvárható eredmény is. Tehát három fontos fogalommal, a know-how-cserével, az eszközök rendelkezésre bocsátásával és az integrálással segítjük a térség csapatait, a pre-sales- és salestámogatás mellett. Nemcsak más országok Compaq-cégeinek erőforrásait vesszük igénybe, hanem a Compaq magyarországi partnereit is "kiajánljuk"; ilyen együttműködési szerződésekből már többet is tető alá hoztunk. Üzleti partnereinket alvállalkozóként szeretnénk bevonni egy-egy adott projektnél. Ez lehet például olyan terület, amellyel mi jelenleg nem foglalkozunk; ha a felhasználó X.25-ös hálózatot kér, be tudunk vonni olyan hazai partnert, aki ezt számára megtervezi, kivitelezi velünk együtt. Ily módon a mi segítségünkkel vihetik új piacokra együttműködő partnereink erőforrásaikat, fejlesztési eredményeiket. Democentrumunkon keresztül kipróbálási lehetőséget is nyújtunk számukra.
Monitor: - Bevonják-e a hazai felsőoktatást is a központ tevékenységébe?
R. P.: - A Budapesti Műszaki Egyetemmel már aláírt, az ELTE-vel várhatóan a közeljövőben aláírandó együttműködési szerződés szerint a mi democenterünkben olyan hálózati rendszereken tudnak gyakorlatot szerezni, amelyeket szűkös forrásaik révén nem tudnak előteremteni - és ez segítheti k+f munkájukat is. Ha bármit nálunk kifejlesztenek, akkor hozzájárulásukkal elvisszük a régió piacaira az eredményt. Az együttműködés másik metszete az olyan tanfolyamok megtartása, ahol a hallgatók a legkorszerűbb technológiákon alapuló hálózatokat megtervezhetik, és demoközpontunkban ki is próbálhatják azokat. A kapcsolat harmadik vetülete, hogy szeretnénk az egyetemeken meglévő kiemelkedő szellemi kapacitást díjazás ellenében foglalkoztatni. Mindezek azt jelentik, hogy a hazai gazdaságban sok-sok szakértőt, egyetemieket és egyre bővülő számú ismert vállalkozást rögtön az induláskor bevonunk tevékenységünkbe, és ezt hosszú távra tervezzük. A világ rendkívüli módon kitágul számukra a fejlődő országok régiójával. Új üzleteket hoznak a régióban lévő Compaq-csapataink, üzleti partnereink, és természetesen mi is azon fáradozunk, hogy további nagy ügyfeleket nyerjünk meg a Compaq számára. A térséghez 96 ország tartozik, mindegyik más-más üzleti, tárgyalási kultúrával. Nagyon is adaptívnak kell lennünk, és e képességünkkel, úgy gondolom, mi magyarok sok nálunk nagyobb ország előtt járunk.
Monitor: - Befejezésül említene néhány példát a szakértői központ felszereltségéről és a közeljövő régiós munkáiról, projektjeiről?
R. P.: - Az eszközpaletta igen széles: a hálózati eszközök terén rendelkezésünkre állnak a Cabletron, a 3Com, a Cisco és természetesen a Compaq üzleti kommunikációs hálózati eszközei, mindezek Schroff felügyelhető rackszekrényekben, Reichle DeMassari kábelezési technikát alkalmazva, APC szünetmentes tápegységekkel. Tulajdonképpen minden korszerű eszközt és technológiát használhatunk, így CA Unicenter TNG, BMC Patrol, Cabletron/Aprisma Spectrum hálózat- és rendszerfelügyeleti programrendszereket, CACI Predictor, Visio Enterprise hálózatfelmérő hardver- és szoftvereszközöket, PictureTel videokonferenciás rendszert, IP-telefonközpontot, de a demoközpont a Compaq teljes eszközparkját felvonultathatja. Ami a közeljövő referenciáit jelenti, csak néhány példa: Bulgáriában a vasútnak építünk hálózatokat, Marokkóban a legnagyobb kikötő hálózatát vizsgáljuk felül, városi VLAN-hálózatot tervezünk, Afrikában a Togo Ecobank togói és 11 nyugat-afrikai országra kiterjedő hálózatának felülvizsgálatát és új megoldásának tervezését végezzük.
Rajki Péter fiatal villamosmérnökként a 70-es években egy japán ösztöndíj során ismerkedik meg a számítógépes hálózatokkal és a távfeldolgozással. Hazatérve az Infelor-Számki-Számalk számítógép-hálózatokkal is foglalkozó irodájának igazgatója. 1991-től az IBM Magyarország munkatársaként a szolgáltatások üzletágát építi ki, majd ugyancsak itt a legkülönbözőbb funkciókat tölti be, és részt vesz annak vezetésében. 2000. január 1-jén csatlakozik a Compaq csapatához, a Compaq eInfrastruktúra üzletágán belül induló, Eurázsia és Afrika 96 országát lefedő Regionális eInfrastruktúra Szakértői Központ vezetője lesz.
Kapcsolódó cikkek
- Tizenötezer dolgozót bocsát el a HP
- Beck Györgyöt jelölték az új HP magyarországi ügyvezetőjének
- Compaq: elemzői várakozásokat meghaladó negyedéves eredmény
- A Compaq megerősíti partnerkapcsolatát az LG-vel
- A Compaq az év mobileszköz-szállítója
- Európa éllovasa a Compaq Magyarország rendszerintegrációs csapata
- A Compaq javított idei nyereségkilátásán
- A Compaq 2001. negyedik negyedévi eredményei
- HP-Compaq - keresik fuzionáló cégek új magyarországi vezetőjét
- HP-Compaq fúzió: jutalmak és elbocsátások
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.