Az egoisták már regisztráltathatják a ".me" domaineket
A .me domaint korábban csupán montenegrói illetőségű személyek vagy vállalkozások és szervezetek regisztráltathatták, az ICANN június végi szavazása óta azonban nincsenek már ilyen megkötések. Így aztán olyan eset sem fordulhat többé elő, mint a csendes-óceáni Tuvalu-é, ahol az ország jelentős bevételre tett szert .tv domainje mások rendelkezésére bocsátásából. A korábban érvényben lévő szabályok értelmében vagy csak országoknak járt csúcsszintű domain – például a .hu -, vagy pedig a .com, .org, . net és még néhány más verzió közül lehetett választani. Most viszont elvileg bárki bármilyen saját kiterjesztésű domaint regisztráltathat, ráadásul ezeknek lehetőség szerint azonnal használhatóak lesznek a nemzetközi karakteres (például kínai) változatai is. Ráadásul a földrajzi nevekhez, országokhoz vagy régiókhoz kapcsolódó kiterjesztésű korábbi domainekkel ellentétben itt nincs a szervezetek és ismert vállalatok számára fenntartott átmeneti időszak, azaz rögtön bárki bejegyeztetheti saját csúcsszintű domain-jét. Egy darabig azért lehetőség van a bejegyzés megtámadására; amennyiben nem eldönthető, hogy ki a leginkább jogosult az adott a domain név használatára, úgy először az internetcím közös használatára próbálják ösztönözni a feleket, majd ha ez nem működik, aukciót hirdetnek és a legtöbbet kínáló regisztráltathat.
Dr Paul Twomey, az ICANN vezérigazgatója az amerikai vadnyugat XIX. századi meghódításához hasonlította azt a folyamatot, amit a döntés előidézett. Egy bejegyzés ugyanakkor akár több ezer dollárba fog kerülni, amit a vezérigazgató azzal indokolt, hogy mostanáig nagyjából tízmillió dollárt költöttek az új rendszer hátterének megteremtésére.
Kapcsolódó cikkek
- Élnek az első nemzetközi karakteres domainek
- Levágja a http-t az új Chrome
- Éjfélkor búcsúzott az interneten Jugoszlávia
- Két újabb amerikai internetes cég szüntette be működését Kínában
- Huszonöt éves a dotkom
- Szegedé a szeged.hu domainnév
- Ismét eladó a sex.com
- Vesztett a Google egy általa indított doménnév-használati vitában
- Nem latin betűkkel bővülnek az internetes hivatkozási címek
- Nem latin betűkkel bővülhetnek az internetes hivatkozási címek
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.