Vihar a Wikipédia szabályzatának szigorítása körül
A német Wikipédia már egy éve alkalmazza azt a szerkesztési elvet, hogy egy új vagy ismeretlen szerkesztő által írt bejegyzés csak akkor kerülhet az internetes közösség által szabadon alakított online enciklopédiába, ha azt előbb az oldal egy korábbi szerkesztője ellenőrizte.
Jimmy Wales amerikai internetes vállalkozó, a Wikipédia társalapítója azért javasolta a szerkesztési szabályok szigorítását az angol nyelvű wikioldalon, mivel a közelmúltban két amerikai szenátorról, Robert Byrdről és Edward Kennedyről szóló bejegyzésben megtévesztően a halálhírüket költötték - jelentették kedden brit internetes hírszolgálatok.
"Ez a képtelenség száz százalékig elkerülhető lett volna az ellenőrzéssel" - érvelt Wales a Wikipédia netes fórumán.
Online szavazásra tette fel az ellenőrzés kérdését, amit a voksolók 60-40 arányban elfogadtak, ám az ellenzők nyomására az alapító bejelentette, hogy egyelőre nem zárják le a kérdést. Felajánlotta, hogy a kisebbség, amely ellenzi a dolgot, tegyen alternatív javaslatot a következő hét napban, amiről két hét elteltével ismét lehet majd szavazni - ismertette a BBC.
Sokak szerint azért elvetendő Wales javaslata, mert nem működőképes. Nehézkessé válik a szerkesztés, az új bejegyzések napokat, vagy heteket is késhetnek az ellenőrzés miatt. Erre panaszkodtak egyébként a német wikioldal kritikusai is.
Az agydaganatban szenvedő Kennedy szenátor a Barack Obama beiktatása utáni díszebéden esett össze, és rövid időre kórházba került. Kisvártatva valaki beleírta a róla szóló bejegyzésbe, hogy elhunyt, ám a félrevezető adatot perceken belül javították - emlékeztetett a The Daily Telegraph online kiadása.
A Wikipédiának naponta durván hatmillió olvasója van.
Kapcsolódó cikkek
- A YouTube és a Wikipédia is megbénult egy időre
- Kétmillió dollárral támogatja a Google a Wikipédiát
- Szerzői jogokat sértett a Wikipédia?
- A Wikipedia is összeomlott Jacko halálhírére
- Eltiltották a Wikipédia szerkesztésétől a szcientológusokat
- Bezár a Wikia Search kereső
- A Microsoft megszünteti az Encarta online enciklopédiát
- A brit pártok "szerkesztik" a Wikipédiát, igazolandó vezéreik állításait
- Magyarok a Wikipedia javára adakozók között
- Sun-háttér a Wikipédiához
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.