250 ezer dollár "vérdíjat" tűzött ki a Conficker-szerzők fejére a Microsoft

Milkovits Gábor, 2009. február 12. 22:04

A Microsoft 250 000 dollár jutalmat ajánlott fel annak a személynek, aki esetleg a Conficker számítógépes vírus szerzőinek nyomára vezeti a hatóságokat.

A redmondi szoftveróriás 2004 óta nem tett ilyet, ami jól mutatja, hogy mennyire veszélyes a Conficker vagy Downadup elnevezésű féreg. A Microsoft még 2003-ban ígért először 250 000 dollárt a SoBig és a Blaster vírusok szerzőiért, majd ezt követően több más esetre is kiterjesztette a jutalmazási programot, amely azonban nagyjából egy éven belül csendben elhalt. Ennek részben az is oka lehetett, hogy végül nem került sor a kifizetésekre, mivel nem volt bizonyítható nyomra vezetés sem. Ennek ellenére nem véletlen, hogy a Microsoft éppen a Conficker esetében újította meg a kezdeményezést, hiszen a veszélyes féreg január végén néhány nap alatt több mint tízmillió PC-t fertőzött meg világszerte. Ilyen mértékű vírusterjedésre pedig évek óta nem volt példa. Mindez ráadásul annak ellenére történt, hogy a Microsoft már három hónappal korábban kiadta a vírus által kihasznált biztonsági rés javítását.

A Microsoft egyébként nem feltétlenül számít arra, hogy a jutalom nyomán sikerül előkeríteni az elkövetőket. Ennek ellenére azt várják, hogy a lépés óvatosságra ösztönzi a vírus szerzőit és esetleg nem merik majd aktiválni az általuk létrehozott hatalmas botnet-hálózatot, ami igazi biztonsági katasztrófát eredményezhet. Ezzel párhuzamosan a szoftvercég biztonsági szervezetekkel, internet-szolgáltatókkal és a webes domaineket kezelő ICANN-nel összefogva azon dolgozik, hogy kiiktassa a vírus által használt domaineket. A fertőzött számítógépek ugyanis úgy vannak átprogramozva, hogy naponta többször folyamatosan, előre tervezett rendszer szerint tárcsázzák az adott szervereket azért, hogy megkapják a vírusszerzők esetleges utasításait.

Kulcsszavak: vírus security Microsoft

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32