"Klikkelj ide, ha szexi lányokat akarsz látni"
"Sexy view" néven új SMS-vírus terjed
"Klikkelj ide, ha szexi lányokat akarsz látni" - erre szólítja fel a modernebb mobiltelefonok felhasználóit a "Sexy View" néven elkeresztelt új SMS-vírus, amely egyelőre leginkább Kínában szedi áldozatait, ám nem kétséges, hogy a telefonhálózatok nemzetközi mivolta miatt bármikor átlépheti az országhatárokat és akár Magyarországra is bekerülhet. A vírus eddig egyedül a Nokia cég Symbian OS rendszerévek ellátott telefonjain terjed, de elképzelhető, hogy újabb verziói rövidesen más telefonokat is megtámad.
A vírus mechanizmusa egyébként klasszikus módszerekkel működik. Miután a gyanútlan felhasználó klikkel az adott üzeneten, a beígért "szexi lányok" helyett egy olyan honlapra kerül, amely letölti a telefonra a vírus másolatát. A féreg azután gyorsan továbbterjeszti saját magát, oly módon, hogy a telefonból kiszedi az ismerősök számainak listáját és ezekre küld automatikusan egy újabb üzenetet - írja a brit ITPro honlap.
Guillaume Lovet, egy brit biztonsági rendszereket kutatócsoport, a Fortinet vezetője rámutatott arra, hogy a telefonkészülékek tulajdonosai jobban megbíznak az SMS-küldőkben, hiszen például a Facebookkal ellentétben ide csak mi magunk vesszük fel személyes ismerőseinket, barátainkat.
Az még nem világos, hogy pontosan mi a célja a vírus készítőinek, de Lovet szerint potenciálisan arra is felhasználhatják, hogy automatikusan fizetős játékokat és telefonhangokat töltsenek fel a készülékekre, ezáltal hatalmas bevételt produkálva bűnözőknek. Emellett az sem elképzelhetetlen, hogy így akarnak új vírusokat terjeszteni.
Mivel a vírus csak a Nokia készülékeit érinti, ezért a japán cég kiadott egy hivatalos közleményt: "mi is hallottunk arról, hogy ez a "malware"-nek hívott vírus az S60 3rd rendszerű készülékeinken terjed Kínában és Pekingben, de egyelőre - legalábbis a mi tudomásunk szerint - még máshol nem azonosították. Cégünk nagyon komolyan veszi a mobilkommunikáció mindenféle aspektusának biztonságát, ezért tovább nyomozunk az ügyben, illetve a vírus működésének minden fázisát kiderítjük."
Addig is azt ajánlják a felhasználóknak világszerte, hogy ne nyitogassanak meg furcsa üzeneteket, még akkor sem, ha azok ismerőseiktől jönnek és "szexi lányok" weblapjaira vonatkozó linkeket ígérnek.
Kapcsolódó cikkek
- A vírusokat nem érdekelte az áprilisi választás
- Rising PC Doctor 6.0
- Maces kártevő szedi áldozatait
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- A Zeusz már a firefoxosokat is fenyegeti
- Napi 80 sms-t küldenek a tini-lányok
- Conficker a csúcson, újoncok a páston
- Fertőzött XP-s gépeken nem telepíthető a Windows frissítés
- Pronóvírus zsarolja a fájlcserélőn szedett áldozatait
- Új mobilvírus a Windows Mobile platformon
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.