Elkészült az első magyar műhold földi állomása
A Műgyetemen készülő Masat–1 úgynevezett pikoszatellit lesz: egy 10x10x10 centiméteres, legfeljebb 1 kg tömegű szabványos kocka. A projekt kísérleti és oktatási jellegű feladat is egyben, a tapasztalatok nagy segítséget jelenthetnek később egy összetettebb űreszköz elkészítésénél. A műhold 2009 végén vagy 2010 elején állhat Föld körüli pályára. A kis műhold 17 cm-es antennája a Műegyetemi Rádió Clubban működő BME Földi Állomásra továbbítja a műhold mérési adatait. Az állomáson lehetőség van a műhold jeleinek vételére és parancsok sugárzására is. Mivel a műhold az idejének jelentős részét nem Magyarország felett tölti, ezért a fejlesztők együttműködnek a világon több rádióamatőrrel, akik a vett adatokat interneten keresztül juttatják el a BME Földi állomásra, ahol azokat feldolgozzák és tárolják. A BME Földi Állomásban található automatikus követő berendezés követi a műhold pályáját, veszi és feldolgozza a műholdról érkező jeleket, képes a Masat-1 műhold parancsait megfelelő teljesítményszinttel adni.
Az állomás infrastrukturális háttere a következő: BME V2 épület tetején az antennarendszer, antennaforgató; a Rádió Klubban: 2 db japán Yaesu FT-897D rádió adó-vevő TCXO-val; 2 db 100W RF erősítő; kiszajú erősítő; spektrum-analizátor; hálózat-analizátor; redundáns asztali számítógép, szervergép, monitorok, internet-hozzáférés, C- és Java alapú, BME fejlesztésű célszotfverek, beépített IT-biztonsági megoldások.
További információk a feltett kérdéseimre kapott válaszok alapján:
- a Masat-1 bekerülési összege nagyságrendileg 30 millió forint; a kilövés (jelen pillanatban még fedezetlen) költsége várhatóan mintegy 20 millió forint lesz;
- a műhold tesztelésében rövidesen a Balaton térdségében hőlégballonos felbocsátással folytatódik a munka;
- jelenleg még fejlesztés alatt áll a földi állomáson a vezérlő szoftver és a dekódoló program.
Kapcsolódó cikkek
- Lengyel csapat nyerte a BME Nemzetközi 24 órás Programozóversenyt
- Orosz hordozórakéta állított pályára egy amerikai műholdat
- Agilent laboratóriumok a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán
- X. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny: szlovákoké az előválogató
- Májustól át kell állítani a UPC parabolaantennáit
- Kínai műhold-diplomácia: tudomány, üzlet és befolyás
- Morgan Stanley laboratórium a Műegyetemen
- Infokommunikációs gazdasági társaság a Műegyetemen
- Közel 280 milliós informatikai infrastruktúra fejlesztési projekt a Műegyetemen
- 10. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Lemerült akkumulátorok, balul elsült fotók – az emberek 76 százaléka tapasztalt már tech bénázásokat
A lemerülő akkumulátortól a GPS-jel elvesztéséig a műszaki hibák az élet fontos pillanatait stresszes helyzetekké változtathatják. A HONOR Magic V3 megjelenése alkalmából megrendelt, 9000 európai felnőtt körében végzett új felmérés kimutatta, hogy a technológiai hibák milyen hatással vannak az életünkre: minden harmadik ember aggódik amiatt, hogy a technológiai bénázások tönkretehetik az élet fontos eseményeit, míg 76%-uk elismerte, hogy életük egy fontos pillanatában már tapasztaltak ilyet.
Édesség és egyediség – erről szól a halloweeni hangulat idén Magyarországon
A Rakuten Viber, az egyik vezető globális kommunikációs platform kísértetiesen szórakoztató eszközökkel készül az idei Halloweenre. A felhasználók új matricákat oszthatnak meg, borzongató üdvözlőkártyákkal köszönthetik ismerőseiket október 31-től, emellett egy kvízt tölthetnek ki arról, hogy melyik a legjobban hozzájuk illő jelmez idén halloweenkor, sőt, a legújabb Tarot-kártyák segítségével megpróbálhatják megjósolni a jövőjüket.
Halottak napja ‒ tülekedés nélkül
Egy digitális alkalmazás teheti méltóbbá a halottak napját azzal, hogy segít elkerülni a temetőkben és környékükön ilyenkor szokásos tülekedést. Az önkormányzatok kezében lévő lehetőség Magyarországon is egyre népszerűbb.
Fedezd fel, hogyan ébreszti fel a Galaxy AI a benned rejlő kreativitást!
A Samsung Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 hajlítható készülékekkel bárki kreatív alkotóvá válhat, hiszen olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyekkel könnyedén készíthetünk kiváló minőségű tartalmakat, még akkor is, ha úgy véljük, nem vagyunk a megfelelő szakmai ismeretek birtokában. A Galaxy AI* úgy támogatja a kreativitást és az alkotás folyamatát, hogy közben új megvilágításba helyezi rajzainkat, fényképeinket és videóinkat.