Egyharmadával visszaesett az internetforgalom Svédországban egy új törvény nyomán
Az új törvény engedélyezte a szerzői jogokat birtokló különböző cégek (például lemezkiadók, könyv-, film- és szoftverforgalmazók) számára, hogy az internetszolgáltató cégektől megkapják a felhasználóik személyes adatait abban az esetben, ha olyan fájlmegosztó rendszereket használnak, mint például a torrent - olvasható a BBC honlapján.
Az állami statisztikák szerint Svédországban a teljes lakosság 8 százaléka használ rendszeresen fájlmegosztó szolgáltatásokat. Az egyik leghíresebb torrent-honlap, a The Pirate Bay is Svédországban található, és az ellenük zajló perben várhatóan április 17-én hirdetnek ítéletet.
A Netnod nevű svéd cég kimutatásai szerint az országból ki- és beáramló internetforgalom azt mutatta, hogy átlag 120 gigabyte/másodpercről, 80 gigabyte/másodpercre esett vissza a forgalom április elsején, amikor a törvény hatályba lépett.
Christian Engstrom, a svéd kalózpárt (SPP) vezetője úgy véli a visszaesést tényleg a törvény okozta, de ez csak időleges lesz. "Tényleg elképesztő visszaesésről számolhatunk be. Ugyanakkor a más országoknál előforduló hasonló esetek azt mutatják, hogy bár az ilyen drákói szigorral bevezetett törvények csökkentik az Internet-felhasználást, később visszaáll minden az eredeti kerékvágásba és az emberek ugyanúgy használják majd a fájlmegosztást" - hangoztatta.
"Az emberek egész egyszerűen megkeresik azokat a biztonsági beállításokat, amelyek segítségével nem találhatják meg őket, aztán folytatják onnan a letöltéseket, ahonnan abbahagyták" - tette hozzá.
Engstrom elismerte, hogy ezzel a törvénnyel pár fájlmegosztót sikerült elijeszteni, ugyanakkor összességében mégsem érnek el jelentős csökkenést a törvényhozók. "Több mint kétmillió fájlmegosztó (számítógép) van Svédországban, úgyhogy ha ezret el is kapnak, hogy példát statuáljanak, az az egyéni felhasználó szempontjából még mindig rendkívül csekély aránynak számít" - magyarázta.
A szerzői jogokat birtokló cégek képviselői viszont rendkívül elégedettek az új törvénnyel. Kjell Bohlund, a Svéd Könyvkiadók Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy míg eddig képtelenek voltak lépni a hasonló esetekben, most végre saját maguk kereshetik meg a felhasználók internetcímét. Az egyik ilyen üggyel már aktívan foglalkoznak is: egy fájlmegosztó ismeretlen "elkövető" 3000 hangoskönyvet osztott meg a szerverén, és az új törvényt latba vetve kötelezték az internetszolgáltatót, hogy adják ki az IP címét. "Két héten belül kiderítjük, kié az IP cím " - nyilatkozta boldogan Bohlund. "Ezután eldönthetjük, hogy bepereljük-e, követeljük, hogy álljon le, vagy esetleg ne csináljunk semmit."
Christian Engstrom "katasztrófának" nevezte a törvényt, nem csak a fájlmegosztók, hanem egész Svédország szempontjából is. "Az ilyen illegális esetek megítélése a rendőrség dolga, mivel az ő feladatuk, hogy a törvényt betartassák. Ezzel az új törvénnyel viszont magáncégek kezébe adtuk annak lehetőségét, hogy az állampolgárokat rendőrségi módszerekkel elkaphassák. A nyugati demokráciák egyáltalán nem így működnek."
Kapcsolódó cikkek
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Az emberek négyötöde alapvető jognak tartja az internetet
- Biztonságos internetet ígérnek a tudósok
- Új tenger alatti kábellel nagysebességű internet Afrikában
- Asztúria hercege-díjat kaptak az e-mail és a mobiltelefon "feltalálói"
- KSH: 112 ezerrel csökkent a mobiltelefon-előfizetések száma
- Még a nejünknél is fontosabb a web
- Több háztartásnak van internet-hozzáférése, mint vezetékes telefonja
- Az internet beelőzte az újságokat
- GKIeNET - a lakosság 49 százaléka internetezhet
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.