A Yahoo szerint 285 millió elektronikus adatot loptak hackerek 2008-ban
A Yahoo internetes hírportál ismertette azt az új tanulmányt, amely szerint az adattolvajok egyre profibbak a cégek által óvatlanul tárolt titkos információk ellopásában. A számok a Verzion Communications Inc. nevű cégtől származnak, amely azzal foglalkozik, hogy a betörések után "post mortem" vizsgálatot végezzen. A jelentésből egyetlen "áldozatot" sem sikerült beazonosítani, illetve a legtöbb betörés még csak nem is publikus. Ez leginkább azért van így, mert a rendőrség mindaddig nem kívánja a vonatkozó információkat közzétenni, amíg folyamatban van a nyomozás vagy a hackerre vonatkozó adatok még valósak, azaz "forró a nyom".
Az elorzott adatokat sokszor semmire sem használják fel a cyberbűnözők, ami leginkább az ellopott laptopokkal kapcsolatos ügyekre jellemző. A Verzion azonban csak azokat az eseteket elemezte, amelyeknél az ellopott adatokat fel is használták a bűnözők - például hamis bankkártyákat készítettek, lakásokat vásároltak vagy esetleg drága gyógyszereket vettek nagy tételben az ellopott adatok segítségével.
A Verzion azt is kiderítette, hogy az esetek 90 százalékában alapszintű biztonsági megoldásokkal meg lehetett volna akadályozni a betöréseket. Peter Tipett, a cég kutatási részlegének vezetője szerint ugyanakkor a bűnözők nem a "bejárati ajtón" rontanak be, hanem megkeresik azt a gyenge pontot, amelyen át könnyen és simán be tudnak hatolni, például - az előbbi hasonlattal élve - a ház oldalán lévő "ablakon" keresztül. Ez az "ablak" egy cég esetében akár az alacsony szintű hozzáféréssel rendelkező munkatárs is lehet, akinek a gépén nincsenek felinstallálva a legjobb biztonsági szoftverek.
Az ő gépeiken keresztül a hackerek aprólékosan át tudják vizsgálni az egész hálózatot, hogy továbbhaladhassanak a célpont felé. Ráadásul a bűnözők egész komplex és kifinomult szoftvereket használnak, amelyeket speciális támadásokhoz fejlesztettek ki. A biztonsági cégek és a bűnüldöző szervek nem is ismerik azokat.
A Verzion még azt is hozzátette tanulmányához, hogy az ilyen ügyek 93 százaléka a pénzügyi szektorra jut.
Kapcsolódó cikkek
- Kelendő cikk a WLAN-törő
- Meghekkelték az amerikai pénzügyminisztérium oldalait
- Csalók az OTP nevében vírusos elektronikus leveleket küldtek
- iPad-felhasználókra utaznak a hackerek
- Magyarországon elsőként: Oracle (anti)hackertréning
- Több százezer lopott Facebook-fiókot adott el egy hacker
- Felhasználók millióit érintette a decemberi Google elleni támadás
- Magyarország tizedik a kiberbűnözők toplistáján
- A magyar hekker átsétál a falon
- Vietnam cáfolja a Google szoftvertámadással kapcsolatos vádjait
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.