Digitális esélyegyenlőség: Hol áll Magyarország? Mit tettünk eddig és merre tartunk?
– Ámulva-irigykedve hallgathattuk májusban, hogyan ugorják át a portugálok egy nekifutásra a digitális szakadékot. – mondja Alföldi István, az NJSZT igazgatója. – Júniusban arról értesülhettünk, hogy Arnold Schwarzenegger, Kalifornia kormányzója, rendeletet adott ki e témakörben. Ez megerősíti, hogy egy állam versenyképességének záloga a digitális írástudás, ezért 2009 végét szabja meg határidőnek a digitális esélyegyenlőség megteremtésének akciótervéhez.
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság immár hagyományosnak mondható, harmadik alkalommal sorra kerülő őszi Digitális Esélyegyenlőség konferenciája felteszi a kérdést: mindehhez képest hol áll Magyarország? Mit tettünk eddig és merre tartunk? Mi az ndk és az nszk, és hogy kerül a csizma az asztalra? Melyek az információs társadalom legújabb vívmányai és mire jók az embereknek? Van-e országosan működő stratégiánk arra, hogy hogyan motiváljunk, hogyan segítsünk az embereknek behozni a „digitális hátrányt”, hogy e-állampolgárként is érvényesíthessék érdekeiket, jogaikat? Egyáltalán: tudjuk-e, milyen társadalmi folyamatok zajlanak, mi újság a hátrányos helyzetű régiókban és társadalmi rétegeknél; milyen beruházások és képzési programok valósulnak meg ma Magyarországon a digitális esélyegyenlőség megteremtése érdekében?
A korábbi két konferenciához képest képest újdonság, hogy az előadások mindegyike után lesz hozzászólási, konzultációs lehetőség: így valódi párbeszédre, tapasztalatcserére nyílik lehetőség az előadó-szakértők és a résztvevők között olyan témákban, amelyekért a szakma és az ország vezetői közös felelősségvállalással tarozik a társadalom iránt.
A konferencia programja:
9:30 – 10:00 Regisztráció
10:00 – 10:20 Alföldi István: „Van-e nszk Portugáliában?”
10:20 – 10:50 Csepeli György: „Internetezés és autonómia”
10:50 – 11:10 Szünet
11:10 – 11:40 Tristan Wilkinson: „INTEL és a digitális esélyegyenlőség”
11:40 – 12:10 Béni Gabriella – Radics Tamás: „CISCO megoldások a digitális
esélyegyenlőségért”
12:10 – 12:40 Piros Márta: „Netszeregy”
12:40 - 13:50 Ebéd
13:50 - 14:30 Az NJSZT 2009. évi díjainak átadása
„Az év informatikai újságírója”díj átadása
14:30 - 15:00 Karvalics László: „Komoly játékok (serious games) a termelésben, az oktatásban és a digitális esélyegyenlőségért”
15:00 - 15:30 Csatári Bálint – Kanalas Imre: „Kistérségeink területi és digitális egyenlőtlenségei”
15:30 – 16:00 Balogh Hajnalka: „Digitális esélyegyenlőség Alsószentmártonban. Wifi Falu tapasztalatok.”
16:00 – 16:30 Kincses Gyula – Surján György: „Mit gyógyít az információ? – Digitális esélyegyenlőség és egészség”
A konferenciát levezető elnöke: Dr Péceli Gábor, az NJSZT Elnöke, a BME rektora.
Fővédnök: Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke
Főtámogató: Miniszterelnöki Hivatal
Szakmai támogatók: Cisco Systems Magyarország Kft. és az INTEL Hungary Kft.
A részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Online regisztráció
Kapcsolódó cikkek
- Mobilkonferencia a Szépművészetiben
- Hatékonyságnövelés, közösségi média és a nők internetes szerepe
- Májusban ismét Adattárház Fórum
- Virtualizáció 2010 konferencia
- A magyar hekker átsétál a falon
- Nemzetközi szaktekintélyek a 7. Simonyi Konferencián
- SPSS konferencia - kilencedszer
- Fontos együttműködések aláírása az ECDL vizsgaközpontok XII. Országos Fórumán
- Virtualizáció 2010 - A desktoptól a felhőig konferencia
- Konferencia mobilokról a Szépművészetiben
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.