Új út a kommunikációban
Törvényre várva fejleszt a Novacom
Név: Novacom Távközlési Kft.
Tulajdonos: RWE Telliance - 50%, ELMÜ Rt. - 25%, EnBW - 25%
Alapítás éve: 1997
Jegyzett tőke: 1 milliárd Ft
Foglalkoztatottak száma: 60 fő
Business Online: - Mekkora ma a Novacom digitális "úthálózata", és milyen további infrastruktúra-fejlesztési terveik vannak?
Jobbágy Dénes: - A Novacom rendelkezik a jövő telekommunikációját meghatározó technikai háttérrel, többek között saját optikai gerinchálózattal. Budapesten már jelentős hálózatot működtetünk, ezenkívül vidéken is elkezdtük a kiépíteni a vezetékes infrastruktúrát. Vannak már befejezett, illetve megvalósítás alatt lévő végpontok. Azon dolgozunk, hogy kiépüljön a minél nagyobb lefedettséget biztosító saját, országos hálózatunk. Annak ellenére tesszük ezt, hogy látjuk, a komoly sávszélességigények egyelőre inkább a fővárosra koncentrálódnak. Hálózatunkban természetesen mi is a legmodernebb technológiákat alkalmazzuk, így az SDH-gyűrűket, az ATM-et és az IP-platformot.
Még most alakul az országos igény
B. O.: - Mekkora lenne végső kiépítésben a hálózat, az ország mely pontjain remélhetik a felhasználók, hogy csatlakozhatnak rá?
J. D.: - Ez nagyrészt annak is függvénye, hogy milyen elvárásokat tartalmaznak majd a készülő hírközlési törvény előírásai, illetve annak végrehajtási utasításai. Fejlesztésünknek kétségkívül egyik hajtómotorja a szabályozás, tehát az, hogy hogyan, milyen topológia alapján mennyi interconnect pontot fognak meghatározni. Kétségtelen, ma még nem mondhatjuk el, hogy országos hálózatunk van, de ez talán nem jelent hátrányt, hiszen én úgy látom, hogy ma még országos igény sincs. És persze a lehetőségeink is korlátozottak, a törvény szerint egyelőre hangot nem vihetünk át. Kivéve persze az internet alapú távközlést, de az is nehézségekbe ütközik, mert hiába viszem el egy adott pontig a jelet, nem tudok rácsatlakozni a Matáv hálózatára, mert az nem hajlandó más vállalatokkal összekapcsolási szerződést kötni.
A legkritikusabbnak azt látom, hogy miként szabályozza a piacot az új egységes hírközlési törvény. Németországban tulajdonosainkon keresztül például azt láttuk, hogy néhány cég több milliárd márkát fordított hálózatfejlesztésre, ám később ők jártak a legrosszabbul, mert olyan lett a szabályozás, hogy teljesen fölöslegessé vált a kiépített kapacitás.
B. O.: - Bizonyára sokat számít a szabályozás, de legalább ennyire fontos - ha nem még inkább - az ügyfelek igénye. Visszautalva az Ön által említett német példára: nem tartja-e máris túl nagynak a hazai párhuzamos hálózatok számát?
J. D.: - Én megkülönböztetném a párhuzamos hálózatokat és a párhuzamos szolgáltatókat. Olyan sok hazai hálózat még nincs.
B. O.: - Elnézést, hogy közbevetem, de az alternatívákat bemutató sorozatunk eddigi szereplői szinte kivétel nélkül önálló hálózatról beszéltek. Ez legalább négy infrastruktúrát jelent, igaz, hogy van közöttük, amelyik rádiós technológián alapul...
J. D.: - A mai, terabites léptékű üvegszálas hálózatok időszakában az üvegszálon és a mikrohullámon megvalósítható összekötetés a minőségi különbségek miatt nem összevethető. Egyszerűen más kategóriába tartozik. Egyébként is, az infrastruktúra még nem jelent távközlési szolgáltatást, s nem teremt versenyhelyzetet. Csak annyit ér, amennyi forgalmat rá tudok vinni, vagyis amennyi bevételt produkál. Ez pedig nagymértékben függ attól is, hogy milyen költséggel tudom kiszolgálni az ügyfelet. A maximalista igényeket is ki lehet elégíteni a legkorszerűbb technológiával, SDH-gyűrűkön keresztüli kettős eléréssel, s így közel 100 százalékos rendelkezésre állást is vállalhatok, csak éppen háromszor annyiba fog kerülni. Az ügyfél így kénytelen mérlegelni, és kompromisszumok árán összhangba hozni igényeit a lehetséges megoldásokkal.
Nem elég továbbá szerződést kötni a szolgáltatás igénybevételéről, az ügyfélnek elégedettnek is kell lennie azzal. Ebből a szempontból én nagyon optimista vagyok. Eddigi munkánk és tapasztalataink alapján szépen gyarapszik ügyfélkörünk. Ez látszólag ugyan nem szabályozási kérdés, mégis nagyon sok múlik azon, hogy a szabályozó miképpen fogja elősegíteni az igazi versenypiac kialakulását.
Frekvenciaaukciós alternatíva
B. O.: - A törvényre várva vajon most várakozó álláspontra helyezkedik-e a Novacom, vagy pedig már ma is felveszi a kesztyűt?
J. D.: - Egyrészt nagyon komoly a verseny már ma is, különben nem nyerhetnénk azokon a tendereken - például a Miniszterelnöki Hivatal pályázatán -, amelyek már eddigi is fémjelezték tevékenységünket. Másrészt pedig nyugodtan mondhatom, hogy az összes olyan döntést meghozzuk, amelyről úgy gondoljuk, hogy már most meg kell hozni. Ezért határoztunk úgy, hogy elkezdünk országosan is terjeszkedni, annak ellenére, hogy a piac liberalizálása előtt üzletileg nem mindig kifizetődő.
B. O.: - Mit tesz ma a Novacom azokkal az igénylőkkel, amelyek az ország távolabbi zugaiba kérnek végpontot?
J. D.: - Tapasztalatból mondhatom, hogy - néhány kivételtől eltekintve - ezek tipikusan alacsony, 64 kbps nagyságrendű sávszélességigények. Persze jó lenne mindenkinek, ha lenne mondjuk egy országos Frame Relay hálózat, de azt üvegszállal képtelenség költséghatékonyan megvalósítani. Célszerűbbnek és elegendőnek látszik, ha a helyi hurok már rézvezeték. Azért van szükség a liberalizációra, hogy ezt a rézdrótot igénybe vehessük a Matávtól, akár összekapcsolási szerződés alapján, ami most még nincs meg.
Az alacsony sávszélességigények kielégítésére a másik lehetőség valamilyen rádiós megoldás. Ehhez frekvencia kell, amit aukción lehetne megszerezni. Ez a technológia tipikusan arra való, hogy kiváltsa a rézvezetékes helyi hálózatot, vagy azzal szemben valamilyen más alternatív lehetőséget nyújtson. Ám az esélyegyenlőséget rontja az a frekvenciaaukció, amelyen a Matáv ugyanúgy indulhat, hiszen nála megvan a rézvezeték, s a frekvencia esetleges megszerzésével teljesen ellehetetleníti más szolgáltatók piacra lépését az adott területen. A jelenlegi szabályozás nem szabja feltételül a Matávnak, hogy az aukción való indulásához valamilyen módon nyissa meg saját infrastruktúráját más alternatív szolgáltatók előtt. Ugyanakkor azt sem mondja ki, hogy ha nem nyitja meg, akkor legalább ne vegye el azt, amire az alternatívoknak szükségük lenne ahhoz, hogy kis sávszélességű ügyfeleik igényeit is ki tudják elégíteni.
A hagymahéjak kibontása
B. O.: - Olvasóinkat a szolgáltatók vitáinál jobban érdekli az, hogy ki milyen üzleti kommunikációs lehetőségeket kínál. A Novacomnak például mi az erőssége?
J. D.: - Itt nem vitáról van szó, hanem a piac megnyitásáról, ami a felhasználók érdekeit szolgálja. Ha lesz liberalizáció, és a piac valóságosan többszereplős lesz, akkor a felhasználók jobb minőséget jobb áron fognak kapni. Ez egy piaci folyamat, amit úgy hívnak, hogy a Matáv monopóliumának fokozatos lebontása. Vannak olyan ügyfelek, akiket máris ki tudunk szolgálni, de vannak, akikhez ma még sajnos nem tudunk eljutni. Értelemszerűen az első csoportba tartozókkal keressük a kapcsolatot, úgy, hogy az számukra és számunkra is gazdaságos legyen. Azt nem érdemes megkockáztatnunk, hogy kiépítjük egy felhasználóhoz az üvegszálat, amit végül mégsem vesz igénybe, vagy nem akkora forgalommal, amely indokolná a fejlesztést. A mi erősségünk, hogy a legmodernebb, tehát hosszú távon működő infrastruktúrát és szolgáltatásokat adunk el. S az eladás előtt és azt követen folyamatosan tanácsadással állunk ügyfeleink rendelkezésére, hogy számukra a legmegfelelőbb szolgáltatást tudjuk ajánlani, amely azonnali - ha úgy tetszik, pénzügyi - előnyökhöz juttatja a felhasználókat.
Erősségünk továbbá a világ távközlési élvonalába tartozó új technológiák bevezetése. Például a Powerline (a 220 voltos elektromos hálózaton keresztüli kommunikáció), illetve a liberalizáció majd megnyitja az utat akár az egyéni ügyfelek felé is. Olyan ez, mint a hagyma, héjanként haladunk előre. Először azokat a szegmenseket célozzuk meg, ahol már ma is van üzleti igény olyan jó minőségű és technológiai színvonalú szolgáltatásokra, amelyekre az infrastruktúránk alkalmas. A nagy üzleti ügyfelekkel indultunk, és most kezdtünk a közepes és kisebb igényű felhasználók felé fordulni.
B. O.: - Pont erre az ügyfélkörre pályázik 6-8 szolgáltató. Van-e a Novacomnak valamilyen specialitása, amiért érdemes őt választani?
J. D.: - Szolgáltatási palettánkból látható, hogy a legújabb és legkorszerűbb szolgáltatásokat kínáljuk. Az már kiderült, hogy például a Voice over IP szolgáltatásban mi vagyunk a legolcsóbbak.
B. O.: - De mivel ezt egyéni felhasználóknak egyelőre nem tudják kínálni, így gyakorlatilag alig néhány más távközlési szolgáltató veheti igénybe. Márpedig óriási különbség van négy és négyezer vagy négyszázezer felhasználó között...
J. D.: - Ez is csak azt bizonyítja, hogy a távközlési törvény és az ahhoz kötődő összes többi szabályozás súlya félelmetesen nagy. A kormány már felismerte a verseny szükségszerűségét, hiszen a gazdaság motorja az eljövendő információs társadalomban kétségkívül a távközlés lesz, azonban még nem tette meg a szükséges törvénykezési és szabályozási lépéseket, amelyek során a felhasználók igényeinek javítása céljából a Matáv monopóliumát lebontaná.
Elindult a változás
B. O.: - Egy-két év múlva lesz törvény is, lesz szabad piac is. Hol szeretné látni a cégét akkor?
J. D.: - Nyilvánvalóan jó ideig még a Matáv marad a domináns szolgáltató. Mi azt szeretnénk, ha a Matávot kihívó és versenyre kényszerítő szolgáltatók közül a legjelentősebbek lennénk.
B. O.: - Meglesz-e hozzá a műszaki háttér, a képzett szakapparátus, a fejlesztéshez szükséges pénz, a tulajdonosi szándék és elkötelezettség?
J. D.: - Ha ebben az országban olyan lesz a távközlési szabályozás, hogy érdemes befektetni, akkor nyugodtan mondhatom, hogy nekünk ezzel nem lesz gondunk. Ezért is sok múlik a törvényen, s így kiderül, hogy lesz-e itt a következő 10 évben verseny.
A hazai piacon eddig felsorakozott társaságok között a biztos háttér tekintetében nagyon jól állunk, hiszen az RWE már a nemzetközi színtéren és nálunk is bizonyította, hogy keményen invesztál ebbe az iparágba. A Novacom fő tulajdonosa, az RWE például másfél milliárd márka körüli összeget fordított eddig a fejlesztésre. Örvendetes, hogy a kezdeti jelek szerint a szabályozók is versenypiacot szeretnének teremteni. De a logika is ezt diktálja. A verseny mindenkinek jót tesz, talán egyedül a Matávnak nem. Rajta kívül viszont érdeke a politikának, mert csak a verseny fogja fellendíteni az ipart, csak az fog olcsóbb szolgáltatásokat létrehozni s az új szereplők révén új munkahelyeket teremteni. Nem az a cél, hogy egy szűk udvari szállítói kör legyen, hanem arra van szükség, hogy minél több új, versenyképes vállalkozás jöjjön létre a távközlési iparágon belül, ami pezsdítően hat az egész gazdaságra. Az EU hazánkkal szemben megfogalmazott elvárásainak szintén ebbe az irányba kell terelniük a felelős vezetők figyelmét.
Lakossági telefonszolgáltatás is
B. O.: - Tervezik-e a jövőben a következő, címszavakban említett szolgáltatások bevezetését? Lakossági internet?
J. D.: - Igen.
B. O.: - Kábeltévé?
J. D.: - Nem.
B. O.: - Mobiltávközlés?
J. D.: - Fő tulajdonosunk, az RWE a Vodafone egyik meghatározó tulajdonosa, s az új mobilszolgáltatónak nyújtott szolgáltatásainkkal már jelentős tapasztalatokat szereztünk ezen a területen is.
B. O.: - Lakossági telefon?
J. D.: - Igen.
B. O.: - Lehetséges, hogy annak infrastruktúrája a PLC (Powerline Communication) lesz?
J. D.: - Természetesen igen, amint a technológia éretté válik, és ezt a mi teszteredményeink is alátámasztják. Német partnereink kísérletei mindenesetre igazolták, hogy lehetséges az elektromos hálózaton keresztüli kommunikáció. Ehhez nincs szükség új kábelre, hiszen a minden lakásban meglévő 220 voltos villanydróton érkezik a jel, s egy kiegészítő berendezés közbeiktatásával gyakorlatilag a konnektor jelenti a kapcsolatot a távközlési világgal is.
Hamarosan elkezdődik egy méréssorozat az Elektromos Művekkel együttműködve. Amikor ez befejeződik, akkor mondhatjuk meg, hogy az elektromos hálózat alkalmas-e erre a szolgáltatásra, vagy nem. Ha igen, akkor internetszolgáltatásra máris használható a technológia, és reméljük, hogy a szabályozás változásával és a technika magyarországi bevezetését követően már közvetlen telefonszolgáltatást is nyújthatunk.
Nova-szolgáltatások
Novacom Connect
A bérelt vonali szolgáltatást jelentő Novacom Connect azon felhasználók számára előnyös, akik két vagy több helyszín, illetve telephely közötti, rögzített (nx64 kbps) átviteli sebességű, pont-pont adatkapcsolatra tartanak igényt.
A hatékony és biztonságos információáramlást nyújtó, rögzített sávszélességű pont-pont kapcsolatokban az elérési vonalak és a hálózati végberendezés telepítésével a telephelyek közvetlenül a Novacom SDH-gyűrűjével kapcsolódnak össze.
Az átviteli hálózatot nagy pontosságú, saját központi referenciaóra szinkronizálja a G.811 ITU-T ajánlásnak megfelelően. A bérelt vonalak minőségi paraméterei (hibaarány) teljesítik a G.821, G.826 és M.2100 ITU-T ajánlások erre vonatkozó célkitűzéseit.
A nap 24 órájában és a hét minden napján folyamatosan felügyelt szolgáltatás rendelkezésre állása 99,9%-os. A tartalékolt hozzáférési útvonalak kiépítésével még nagyobb rendelkezésre állás biztosítható. Az átlagos helyreállítási idő 4 óra, azt követően, hogy a Novacom észleli a hibát, vagy megkapja az ügyfél hibabejelentését.
Novacom MegaConnect
Az elnevezésből is kitűnik, hogy ezt a szolgáltatást olyan felhasználóknak ajánlják, akik meghatározott, nagy átviteli sávszélességet igénylő kapcsolatot kívánnak létrehozni telephelyeik között. Például akik nagy adatforgalmú hálózatot vagy saját hangátviteli rendszert működtetnek.
A testre szabott bérelt vonali összeköttetés teljes, meghatározott sávszélessége folyamatosan és kizárólag a felhasználó berendezéseinek rendelkezésére áll.
A rögzített pont-pont összeköttetéssel az előfizető telephelye egy hozzáférési szakasz és egy hálózati végberendezés (NTE) segítségével közvetlenül kapcsolódik a Novacom SDH-gyűrűjéhez. A rendszer teljesen transzparens kapcsolatot nyújt mindenfajta adatátviteli berendezés között.
Novacom MegaConnect.SDH
Akik még az előbbieknél is nagyobb biztonságot szeretnének, azoknak a Novacom MegaConnect.SDH szolgáltatása a különböző telephelyek alkalmazásait nagy sebességű, két teljesen független útvonalon megvalósuló bérelt vonalon köti össze. Különösen előnyös a nagy adathálózatokat működtető és az adatkommunikáció szempontjából fontos, az elérhető legnagyobb rendelkezésre állást igénylő vállalatoknál vagy intézményeknél. Figyelembe véve a szolgáltatás rendkívüli paramétereit, jó megoldás a vállalati gerinchálózatok építésére is.
Novacom GigaConnect.SDH
Még a "mega" is fokozható: a GigaConnect.SDH szolgáltatás kiemelten nagy, 622 Mbps sebességű átviteli kapacitást kínál. Általában új alkalmazásokkal, illetve technológiákkal kapcsolatos kutatásokat folytató oktatási intézmények, valamint óriási, elosztott adatalkalmazásokat üzemeltető más szervezetek és iparágak igénylik ezt a szolgáltatást.
Novacom ATM.NetLink
Ezt olyan vállalatok tudják igazán kihasználni, amelyek szervezeti felépítése két vagy annál több helyi hálózat (LAN) közötti adatátvitelt igényel. A Novacom összekapcsolja a helyi hálózatokat, és az ATM technológia segítségével továbbítja az információt a különböző LAN-ok között, az alkalmazott protokolltól függetlenül. Ezzel a technológiával nagyobb állományokat lehet továbbítani, így közös erőforrásokat vagy akár belső hálózati alkalmazásokat lehet igénybe venni.
A szolgáltatás alapja a Novacom korszerű, teljes körűen menedzselt ATM-hálózata, amely maximális rendelkezésre állást és rugalmasságot biztosít. Egyszerű és költségkímélő megoldás, mert a helyi hálózatok közvetlenül csatlakoztathatók a Novacom hálózatára, így nincs szükség semmilyen kiegészítő berendezésre (pl. routerre). A kapacitás allokálása dinamikus. A rugalmasan elérhető magasabb átviteli sebességnek köszönhetően a forgalom csúcsidőszakaiban sem romlik az átvitel minősége.
Novacom ATM.VirtualNet
Ezt a szolgáltatást olyan szervezetek részére fejlesztették ki, amelyek telephelyeiken különböző helyi hálózatokat üzemeltetnek, és ezeket egy nagy vállalati hálózatba szeretnék integrálni. Mindemellett olyan cégeknek is kedvező ez a szolgáltatás, amelyek több telephelyen lévő számítógépek között szeretnének virtuális alhálózatokat kialakítani, illetve meghatározott számítógépes alkalmazásokat használni.
Az így létrejövő összeköttetések sávszélessége a rugalmas ATM technológia felhasználásával a különböző alkalmazások igényeinek megfelelően 2-155 Mbps is lehet.
Novacom IP.Connect
Az IP-hálózatokhoz való hozzáférésre vagy különböző IP-hálózatok közötti összeköttetés megteremtésére alkalmas ez a megoldás, így jellemzően az internetszolgáltató cégek központjainak összekötésére vagy a különböző telephelyek közötti, IP-technológián alapuló intranet kialakítására használható. A Novacom IP-hálózatához történő kapcsolódás sebessége 2 Mbps vagy nx2 Mbps lehet.
Novacom-hangszolgáltatások
Novacom ISDN.Connect
A telephelyeik között nagy hangátviteli forgalmat lebonyolító vállalatoknak és intézményeknek ajánlják ezt a szolgáltatást, amely meghatározott számú hangcsatornát biztosít a felhasználó saját alközpontjai között. Például a cég két különböző telephelyén lévő telefonalközpont összeköthető mondjuk 2 Mbps sebességgel, ezáltal folyamatosan 30 hangcsatorna áll majd rendelkezésre a két helyszín között. Ez a telefonköltségek jelentős csökkenéséhez vezet, elkerülvén a használatfüggő telefondíjak fizetését a nyilvános telefonhálózaton.
Novacom ClosedUserGroup
Ez olyan cégek hangátviteli igényeinek kielégítésére szolgál, amelyeknél általános a telephelyek közötti jelentős telefonforgalom. A hálózathoz való hozzáférés a felhasználó alközpontjához csatlakoztatott hálózati végberendezés segítségével történik. Ettől kezdve a csoporton belüli hívások a Novacom hálózatán keresztül bonyolódnak le, miközben a felhasználói csoporton kívülről kezdeményezett hívások továbbra is a helyi közcélú telefonszolgáltató közreműködésével valósulnak meg. A szolgáltatás igénybevétele során az előfizető telefonszámai változatlanok maradnak.
NovaCall Voice over IP
A NovaCall VoIP olyan cégek nemzetközi kommunikációs igényeinek kielégítésére szolgál, amelyeknél jelentős a nemzetközi telefon- és faxforgalom. Az IP alapú átviteli technológia lehetővé teszi a Novacom számára, hogy egy költség alapú átviteli elszámolás segítségével ügyfelei részére jelentős költségmegtakarításokat érjen el.
A NovaCall szolgáltatásnál kétféle hozzáférési mód létezik. Az Auto-Dial esetén az ügyfél meglévő telefonvonalait használják (analóg, ISDN BRI/PRI), így további infrastruktúra igénybevételére nincs szükség. A Novacom saját költségén csatlakoztatja a routing berendezést az ügyfél alközpontjához. Így a nemzetközi hívások automatikusan a NovaCall szolgáltatáson keresztül történnek, ezáltal a hívó fél változatlanul kezdeményezhet nemzetközi hívásokat.
Dedikált hozzáférésnél egy 2 Mbps-os menedzselt bérelt vonali összeköttetés létesül az ügyfél alközpontja és a NovaCall fő kapcsolóközpontja között. A felhasználó alközpontját úgy programozzák, hogy minden nemzetközi hang- és faxhívást a NovaCall hálózatára tereljen. A NovaCall dedikált hozzáférés önálló termékként olyan ügyfelek számára optimális, akik igen jelentős nemzetközi telefonforgalmat bonyolítanak le.
Integrált szolgáltatások
Novacom MultiConnect
A több telephellyel rendelkező szervezeteknél a belső hang- és adatkommunikáció távközlési költsége általában igen magas. Az nx64 kbps-os sávszélességgel elérhető Novacom MultiConnect felhasználásával ezek a költségek jelentősen csökkenthetők. Az integrált szolgáltatás a különböző telephelyek között végponttól végpontig menedzselt összeköttetést biztosít. Az összeköttetés megteremtésével lehetőség nyílik az egyidejű hang- és adatátvitelre.
Novacom ATM.MultiLink
A különböző helyszínek közötti információcsere különböző módjaira általában különböző típusú összeköttetést használnak. A Novacom ATM.MultiLink ezt a többféleséget és bonyolultságot egyszerűsíti és teszi hatékonyabbá. A szolgáltatás úgy teremti meg az összeköttetést a különböző helyszínek között, hogy az egyik végpontról a másikra irányuló integrált adat- és hangforgalmat egyetlen fizikai összeköttetésen keresztül valósítja meg. A különböző típusú forgalmakat egyetlen fizikai kapcsolaton, az alkalmazások igényeinek megfelelő sávszélességen továbbítják.
Novacom ATM.MultiLink.SDH
Napjainkban a különböző kommunikációs rendszerek - mint például a telefon, a fax, az e-mail és az adatbázis-alkalmazások - képezik az üzleti tevékenység alapját. A különböző rendszerek egységes rendszerbe integrálása mellett a rendszerek közötti összeköttetés megbízhatóságának és rendelkezésre állásának kérdése kerül egyre inkább a középpontba.
Az ATM.MultiLink.SDH szolgáltatással mindkét cél megvalósul: a hang- és adatátvitel, valamint a multimédia integrálása egyetlen összeköttetésre, valamint a maximális rendelkezésre állás. A különböző típusú forgalmak egyetlen dedikált sávszélességen valósulnak meg, tehát az előfizető ugyanazt a sávszélességet használhatja a jelentősebb éjszakai adatforgalom és a nappal jelentkező hangforgalom lebonyolítására, illetve párhuzamosan mindkét alkalmazással küldhető információ.
A felhasználó telephelyeinek a Novacom SDH-gyűrűjével történő összekötését az elérési gyűrűkön - duplikált elérési vonalakon - valósítják meg. Esetleges kábelhiba esetén a szolgáltatás folyamatosságát az automatikus SDH biztonsági útvonalválasztás teszi lehetővé (az átkapcsolás maximum 50 ezredmásodpercet vesz igénybe). Ez a teljesen redundáns hálózati architektúra jelenti a Novacom ATM.MultiLink.SDH szolgáltatás lehető legnagyobb rendelkezésre állásának alapját (99,95%-ot garantálnak). A kívánt sávszélesség könnyen igazítható az alkalmazások jellemzőihez a 2-155 Mbps-os tartományban.
Kapcsolódó cikkek
- A Yahoo számokkal bizonyítja, hogy alacsony a Microsoft ajánlata
- KÜRT: sikeres kuvaiti biztonsági intelligencia projekt
- Megvenné a VIA-t az nVidia?
- Magyar Telekom: 74 forintos osztalékjavaslat
- Az Avid erősíti online ügyfélszolgálatát
- S&P: negatív figyelőlistán a Deutsche Telekom
- A BMC Software megvásárolja a BladeLogicot
- Cisco Navigátor díjat kapott a CIB Bank Zrt.
- Nordberg a Szilícium-völgyben folytatja
- Siemens-Ingram együttműködés az IP telefóniában