Liberalizált domainregisztráció - szabad verseny korlátokkal
Az új szabályozásnak megfelelően egy cég vagy szervezet még nem regisztrált nevét bárki más is lefoglalhatja magának. A szabályok szülőatyjának, az Internet Szolgáltatók Tanácsának (ISZT) az eredeti elképzelése az volt, hogy az igényeket februártól kezdődően egészen március 2-áig fogadja, ám nem ment miden gördülékenyen. No, de ne szaladjunk előre, hanem nézzük tovább az eredeti menetrendet. A tervezet szerint március 2-áig beérkező igényeket (függetlenül attól, hogy azok mikor kerültek a regisztrátorhoz) azonos eséllyel kívánták indítani a március 3-ai sorsoláson. Az itt felállított s közjegyző által hitelesített sorba rendezés eredménye szerint kellett volna megtörténnie az igények elbírálásának. Március 3-át követően pedig már minden kérelem "normálisan", vagyis érkezési sorrendben került volna elbírálásra. De mivel Magyarországon élünk, nem meglepő, hogy a szabályozás (pontosabban a jogalkotói akarat) és annak végrehajtása nem fedte teljes mértékben egymást.
Sorszám helyett lutri
Februárban valóban tömegesen érkeztek az igénylések a regisztrátorokhoz, de legalább annyian kivártak a határidő lejártáig, mivel nem kívántak tippeket adni versenytársaiknak közzétett domainötleteikkel. Az ISZT a március 2-án éjfélig hozzá beérkezett igények között rendezett sorsolást, azonban a regisztrátorokhoz ezenfelül még több ezer igénylés futott be a határidő lejárta előtt, amit kapacitás hiányában nem tudtak feldolgozni és továbbítani az ISZT felé.
Így egy csonka mezőny indulhatott a sorsoláson, hiszen mindazok kimaradtak, akik szolgáltatója nem adta be időben regisztrációs kérelmét. A szabályozás, illetve végrehajtás elégtelenségét jól alátámasztja az a bejelentés is, amely szerint a domainregisztráció liberalizálását követő héten lemondott tisztségéről Martos Balázs, az ISZT elnöke (a hivatalos közleményben Martos elmondta, hogy társadalmi munkában a liberalizáció következtében felgyűlt többletmunkát nem tudja elvállalni).
Az ISZT végül képtelenségnek tekintette a beérkezés sorrendjének megállapítását, s a március 3-ai kenósorsolás eredményétől tette függővé, hogy azoknál a domainneveknél, amelyekre március 2-áig egynél több igénylés jött be, mi a legyen a végső sorrend. Aki a sorsolással nyert, csak akkor kapja meg automatikusan a domaint, ha cégneve vagy védjegye erre egyértelműen feljogosítja, ellenkező esetben két hétig az esetleges "jogosultabbak" esélyt kapnak igényük jelzésére és a domain megszerzésére. Ráadásul ha valaki a szellemi tulajdon védelmét szolgáló előírásokba ütközik, például védjegyeztetett nevet regisztráltat, s az eredetivel (a jog által védettel) hasonló szolgáltatásba kezd, védjegybitorlásért, szaknyelven szólva akár "személyi szabadságát" is kockáztatja.
Zötyögve tehát, de beindult végre a "domainjavak" elosztása, így az új gazdasági erők aktivizálása is. A legtöbb domaint igénylők listáját, majd a kenószámok alapján kialakított sorrendet az internetszolgáltatásban eddig nem túlzottan ismert személyek és cégek vezették, de akadtak a listán ismert nevek is. A statisztikákkal most nem untatnánk a kedves olvasót, mindenesetre tény, hogy hazánkban is egyre többen jövedelmező üzletágat sejtettek meg a lehetőségben, hisz a nemzetközi trendek ugyancsak jelzik: már több tízmillió dolláros piacról van szó. Míg 1998-ban a Compaq "csupán" 3,3 millió dollárt adott az altavista.comért, addig tavaly a business.com már 7,5 millió dollárjába került az eCompanies nevű cégnek.
Kapcsolódó cikkek
- Kétszázmillió egy betűért
- Az ICANN felgyorsította a nemzetközi domainek fejlesztését
- Megkezdték a .asia domainnév forgalmazását
- Parányi sziget GDP-jének 10%-a származik doménjéből
- Októbertől jegyezhetők a .asia domainek
- Az Apple több millió dollárért megvette az iphone.com domaint
- Majd tíz millió dollárért kelt el a Porn.com
- Az F-Secure új domainnel tenné biztonságossá a pénzügyi weblapokat
- Egy év alatt 2,5 millió .eu domain
- 7-10%-kal emelkedik a .com és .net domainek díja
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.