Liberalizált domainregisztráció - szabad verseny korlátokkal
Az új szabályozásnak megfelelően egy cég vagy szervezet még nem regisztrált nevét bárki más is lefoglalhatja magának. A szabályok szülőatyjának, az Internet Szolgáltatók Tanácsának (ISZT) az eredeti elképzelése az volt, hogy az igényeket februártól kezdődően egészen március 2-áig fogadja, ám nem ment miden gördülékenyen. No, de ne szaladjunk előre, hanem nézzük tovább az eredeti menetrendet. A tervezet szerint március 2-áig beérkező igényeket (függetlenül attól, hogy azok mikor kerültek a regisztrátorhoz) azonos eséllyel kívánták indítani a március 3-ai sorsoláson. Az itt felállított s közjegyző által hitelesített sorba rendezés eredménye szerint kellett volna megtörténnie az igények elbírálásának. Március 3-át követően pedig már minden kérelem "normálisan", vagyis érkezési sorrendben került volna elbírálásra. De mivel Magyarországon élünk, nem meglepő, hogy a szabályozás (pontosabban a jogalkotói akarat) és annak végrehajtása nem fedte teljes mértékben egymást.
Sorszám helyett lutri
Februárban valóban tömegesen érkeztek az igénylések a regisztrátorokhoz, de legalább annyian kivártak a határidő lejártáig, mivel nem kívántak tippeket adni versenytársaiknak közzétett domainötleteikkel. Az ISZT a március 2-án éjfélig hozzá beérkezett igények között rendezett sorsolást, azonban a regisztrátorokhoz ezenfelül még több ezer igénylés futott be a határidő lejárta előtt, amit kapacitás hiányában nem tudtak feldolgozni és továbbítani az ISZT felé.
Így egy csonka mezőny indulhatott a sorsoláson, hiszen mindazok kimaradtak, akik szolgáltatója nem adta be időben regisztrációs kérelmét. A szabályozás, illetve végrehajtás elégtelenségét jól alátámasztja az a bejelentés is, amely szerint a domainregisztráció liberalizálását követő héten lemondott tisztségéről Martos Balázs, az ISZT elnöke (a hivatalos közleményben Martos elmondta, hogy társadalmi munkában a liberalizáció következtében felgyűlt többletmunkát nem tudja elvállalni).
Az ISZT végül képtelenségnek tekintette a beérkezés sorrendjének megállapítását, s a március 3-ai kenósorsolás eredményétől tette függővé, hogy azoknál a domainneveknél, amelyekre március 2-áig egynél több igénylés jött be, mi a legyen a végső sorrend. Aki a sorsolással nyert, csak akkor kapja meg automatikusan a domaint, ha cégneve vagy védjegye erre egyértelműen feljogosítja, ellenkező esetben két hétig az esetleges "jogosultabbak" esélyt kapnak igényük jelzésére és a domain megszerzésére. Ráadásul ha valaki a szellemi tulajdon védelmét szolgáló előírásokba ütközik, például védjegyeztetett nevet regisztráltat, s az eredetivel (a jog által védettel) hasonló szolgáltatásba kezd, védjegybitorlásért, szaknyelven szólva akár "személyi szabadságát" is kockáztatja.
Zötyögve tehát, de beindult végre a "domainjavak" elosztása, így az új gazdasági erők aktivizálása is. A legtöbb domaint igénylők listáját, majd a kenószámok alapján kialakított sorrendet az internetszolgáltatásban eddig nem túlzottan ismert személyek és cégek vezették, de akadtak a listán ismert nevek is. A statisztikákkal most nem untatnánk a kedves olvasót, mindenesetre tény, hogy hazánkban is egyre többen jövedelmező üzletágat sejtettek meg a lehetőségben, hisz a nemzetközi trendek ugyancsak jelzik: már több tízmillió dolláros piacról van szó. Míg 1998-ban a Compaq "csupán" 3,3 millió dollárt adott az altavista.comért, addig tavaly a business.com már 7,5 millió dollárjába került az eCompanies nevű cégnek.
Kapcsolódó cikkek
- Kétszázmillió egy betűért
- Az ICANN felgyorsította a nemzetközi domainek fejlesztését
- Megkezdték a .asia domainnév forgalmazását
- Parányi sziget GDP-jének 10%-a származik doménjéből
- Októbertől jegyezhetők a .asia domainek
- Az Apple több millió dollárért megvette az iphone.com domaint
- Majd tíz millió dollárért kelt el a Porn.com
- Az F-Secure új domainnel tenné biztonságossá a pénzügyi weblapokat
- Egy év alatt 2,5 millió .eu domain
- 7-10%-kal emelkedik a .com és .net domainek díja
Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást.
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.