Újabb nyílt levél az állami szoftverbeszerzés ügyében
Több szakmai szervezet újabb nyílt levéllel fordult a Központi Szolgáltatási Főigazgatósághoz (KSZF) az állami szoftverbeszerzés ügyében - közölte a Nyílt Dokumentumformátum Szövetség (ODFA) magyar tagozata kedden az MTI-vel.
Az ODFA október elején már írt egy nyílt levelet a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságnak, mivel álláspontja szerint szakmailag indokolatlan és jelentős többletköltséggel jár az az állami szoftverbeszerzés, amely keretében a Microsoft legújabb szoftvereit vásárolják meg az államigazgatás és a közoktatás számára.
Az MTI korábban hírt adott a Közbeszerzési Értesítőben szeptember közepén megjelent eredményről, amely szerint a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság nettó 24 milliárd forintért Microsoft, Novell és nyílt forráskódú szoftvereket vásárolt.
Az ODFA az október eleji nyílt levélben egyebek között azt kérdezte a KSZF-től, hogy milyen költségszámítások igazolják az Microsoft Office 2007 bevezetését és a korábbi szoftverek lecserélését, illetve hogy milyen stratégia készül az európai uniós ajánlásnak megfelelő nyílt szabványú alkalmazások bevezetéséről. Az ODFA egyben felszólította a KSZF-et, hogy állítsa le a Microsoft Office 2007 bevezetésének végrehajtását, és indítson próbaprojekteket a kormányzati csúcsintézményekben, és majd az eredmények alapján hozzon érdemi döntést a további nagyértékű beszerzésekről.
A Központi Szolgáltatási Főigazgatóság válaszában hangsúlyozta: vitatja az ODFA magyar tagozatának azon kijelentését, amely szerint a jelenleg alkalmazott irodai szoftverek kárt okoznának az államnak.
A KSZF levelében az olvasható: jelenleg is vizsgálják, hogy milyen szoftvereket, szoftver rendszereket lehetne kiváltani szabad vagy nyílt forráskódú alternatívával. A válasz szerint a korábban alkalmazott szoftverek lecserélését az ellátott intézmények által megfogalmazott üzleti igényeknek való megfelelés, és a csoportmunka alkalmazások támogatása indokolja. Azt is hozzáteszi a főigazgatóság, hogy a tervek szerint fél éven belül indítanak egy próbaprojektet a szabad vagy nyílt forráskódú szoftverek bevezetésével, integrálhatóságával kapcsolatban.
Az ODFA magyar tagozata más szakmai szervezetekkel együtt újabb nyílt levéllel reagált kedden a KSZF válaszára. Az FSF.hu Alapítvány, a Linux Ipari Szövetség, a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesülete, a Társaság a Szabadságjogokért, és a Szabad Szoftver Intézet által is aláírt levélben hangsúlyozzák: felesleges időhúzás, hogy a KSZF újabb fél évig nem kíván érdemben foglalkozni a nyílt szabványú szoftverek bevezetésével. Álláspontjuk szerint nincs értelme újabb próbaprojektet indítani olyan kérdésről, amelyet az Európai Unió már ajánlás formájában megfogalmazott a tagállamok számára.
A szervezetek többek között arra kérik a KSZF-et, hogy közölje: mennyi pénzt szán a nyílt szabványok, például a nyílt dokumentumformátumra épülő szoftverek széleskörű alkalmazására fordítani a 20092010-es időszakban, és hozza nyilvánosságra azokat az előkalkulációkat, amelyek bizonyítják, hogy a nyílt szabványokra épülő szoftverek alkalmazása nem költséghatékony.
Kapcsolódó cikkek
- Informatikai szolgáltatásokat vásárol a MÁV-START Zrt.
- Egymilliós közbeszerzési bírság a Kopint-Datorgnak
- Megvette a parlament az új képviselők számítógépeit
- A Magyar Telekom fél áron nyerte a HM mobil tenderét
- Az Albacomp szállíthatja a Közbeszerzések Tanácsa informatikai rendszerét
- Félmilliárdért fejleszteti tovább hálózati szoftverét a Magyar Posta
- A kormány visszavonja az infokommunikációs stratégiára kiírt közbeszerzést
- A becsült díj feléért jutott mobil távközlési szolgáltatáshoz a HM
- Befejeződött az első Szabad Szoftver Konferencia
- Kormányszóvivő: nincs 40 milliárdos informatikai fejlesztés és 12 milliárdos irodabútor-beszerzés
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.