Internetes szokásainkat figyelik amerikai kémek
Amerikai kémszervezetek olyan technológiákba ruháznak be, amelyekkel az internetet pásztázva blogokat, a Twittert, vagy a YouTube-ot ellenőrzik, sőt, még az Amazonon megrendelt könyvek alapján az olvasási szokásokat is megfigyelik.
Sokan azt állítják, hogy a közösségi hálózatok óriási lehetőséget biztosítanak a "nyílt forráskódú" hírszerzésre, azaz a publikus információk megszerzésére, amelyekből nagyszerűen lehet adatokat gyűjteni. Ugyanakkor nem könnyű a tengernyi adatot átfésülni, ezért invesztált az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) az In-Q-Tel nonprofit tőkebefektető cégen keresztül a Visible Technologies-ba, egy olyan szoftvercégbe, amely a közösségi hálózatok megfigyelésére szakosodott - olvasható a The Daily Telegraph brit napilap(www.dailytelegraph.co.uk) honlapján.
A terrorista hálózatok egyre többet használják az internetet, ugyanis könnyen lehet segítségével névtelenül és országhatárokat átlépve kommunikálni. Állítólag sok terrorista akciót terveztek már meg internetes csevegőszobákban, miközben verbuválták a csoportok tagjait, vagy titkos üzeneteket közvetítettek egymásnak.
A Visible Technologies több mint félmillió weblapot ellenőriz naponta, beleértve a blogokat, online fórumokat és olyan populáris közösségi honlapokat is, mint a Twitter, a YouTube, a Flickr és az Amazon, egymillió kommentárnál és interakciónál is többet átfésülve.
A Visible Technologies kliensei, köztük olyan cégek is mint a Microsoft, a Hormel Foods és a Xerox, valós időben kapják rendszeresen a "fülest" arról, hogy a felhasználók miről kommunikálnak legtöbbet az említett honlapokon, az előre meghatározott kulcsszavak alapján. Minden elemzéshez egy számérték tartozik, amely pozitívnak, negatívnak, vegyesnek, vagy semlegesnek minősíti az eredményeket. Például a Microsoft is ezáltal ellenőrizheti le, mennyire népszerű a Windows 7 indulása óta, vagy a konzervgyártó Hormel Foods azt vizsgálhatja: vajon az állatvédő egyesületek mennyire foglalkoznak vele.
Steven Aftergood, az Amerikai Tudósok Szövetségének elemzője szerint minden olyan információ, amely nyilvános a felhasználókról, szabad préda bárki számára. Ugyanakkor azt már igencsak "problematikusnak" tartja, ha az adatokkal jogtalanul él vissza egy állami szervezet.
"A hírszerző ügynökségek, vagy az ott dolgozó alkalmazottak megkísérelhetik arra is felhasználni a rájuk bízott eszközöket, hogy információt gyűjtsenek politikusokról, kritikusokról, újságírókról, vagy másokról, hogy aztán ebből esetlegesen politikai tőkét kovácsoljanak. Ez pedig még akkor sem megengedett, ha a szóban forgó információ nyílt forráskódú" - hangsúlyozta Aftergood.
Az In-Q-Telt az amerikai kormány még 1999-ben alapította azzal a céllal, hogy "az amerikai hírszerzés, a CIA számára megtalálja és együttműködjön azokkal a cégekkel, amelyek a legmodernebb technológiákat használják fel internetes adatgyűjtésre."
Kapcsolódó cikkek
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Személyes profiljaik újbóli beállítását kérik a Buzz használóitól
- A Facebook-on bukott le a maffiavezér
- Az emberek négyötöde alapvető jognak tartja az internetet
- 15 évet kapott a Facebook-on zsaroló teenager
- Videófeltöltés csakis engedéllyel
- A Yahoo felsorakozik a Google mögött a kínai hackertámadások ügyében
- A Google megelégelte a cenzúrát, távozni készül Kínából
- Bocsánatot kért a Google a kínai íróktól
- Kínában is perbe fogták a Google-t digitalizálási törekvései miatt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.