Depresszióval jár együtt a mértéktelen internetezés

MTI Sajtóadatbank, 2010. február 4. 10:05

Nagyobb valószínűséggel mutatnak depressziós tüneteket azok, akik az átlagosnál sokkal több időt töltenek az internet előtt - állapították meg a brit kutatók.

Az angliai Leeds Egyetem pszichológusai azonban arra nem találtak választ, hogy a túlzott internetezés okozza-e a depressziót, vagy csupán a problémákkal küzdő emberek vonzódnak eleve jobban a virtuális világhoz.

Az 1319 brit résztvevő internetes szokásait és depresszióra való hajlamát vizsgáló kutatás során a pszichológusok egyértelmű bizonyítékot találtak arra, hogy az internetfüggők közül sokan olyan megrögzötten ragaszkodnak a géphez, hogy a valóságos emberi kapcsolataikat szinte teljesen helyettesítik a csetszobák és a közösségi oldalak.

"A tanulmány megerősíti azt a korábbi feltételezést, mely szerint a normális emberi tevékenységeket háttérbe szorító internethasználat olyan pszichológiai rendellenességekkel hozható kapcsolatba, mint a depresszió és a függőség" - mondta a Psychopatology című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője, Catriona Morrison. "Az ilyen típusú internetfüggőség komoly hatást gyakorol a mentális egészségre" - tette hozzá a szakember.

A 16 és 51 éves kor közötti résztvevők 1,2 százalékánál állapítottak meg internetfüggőséget a szakemberek, ami azt jelenti, hogy ezek az emberek aránylag sokkal több időt töltenek a szexuális tartalmú oldalak, online játékok és közösségi oldalak böngészésével, mint mások. Körükben sokkal gyakrabban fordult elő enyhébb vagy erősebb depresszió.

"A megszállott internetezés összefüggésben van a depresszióval, ám azt egyenlőre nem tudjuk, hogy milyen sorrendben követik egymást, vagyis hogy a depressziós emberek menekülnek-e az internetezésbe, vagy inkább az utóbbi okozza a depressziót. Ami azonban egyértelmű, hogy az emberek egy kis részének esetében a túlzott internethasználat a depresszióra való hajlam egyik tünete lehet" - mondta Morrison, hozzátéve, hogy bár az 1,2 százalékos arány igen alacsonynak tűnik, azonban még így is nagyobb a 0,6 százalékos szerencsejáték-függőségnél.

Kulcsszavak: egészségügy

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át

Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel.  Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.

2024. december 21. 12:01

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.

2024. december 20. 18:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32