Digitális festészet: nem más művészet, nem irányzat, nem stílus, hanem...
A digitális úton létrehozott művekre tehát ugyanaz a művészeti, esztétikai mérce vonatkozik, mint bármely más módon létrejött alkotásra. A hagyományos festészethez hasonlóan a festőművész itt is kézi munkával dolgozik, de ecset helyett digitális ecsettel, vászon helyett digitalizáló táblára, az olaj, akryl, tus stb. festék helyett a tintasugaras nyomtatóban lévő speciális tintával veti vászonra vagy papírra az alkotását.
A digitális eszközökkel előállított festményeknek természetesen eltérő tulajdonságai vannak a hagyományosakétól: a digitális alkotás számítógépes adathordozóra mentése bármikor előhívhatóvá teszi a művet, így az alkotások bármeddig könnyen továbbfejleszthetőek lesznek, egymás vázlatául szolgálhatnak, akár több, egymással megegyező - szigorúan számozott vagy számozatlan - példány is előállítható a festményekből. A művek kiállításához elegendő egy számítógép (persze monitorral együtt…), a „kiállítótér” könnyedén bővíthető az internet révén, a „valódi” kiállítások helyszínére pedig elektronikusan eljuttatható, így lehetővé válik az olyan nemzetközi rendezvényeken való megjelenés, ahová egyébként a hagyományos festményeket eljuttatni nagyon költséges lenne.
Hogyan találják meg helyüket a digitális alkotások a gyűjtőknél? Hogyan védhetők a szerzői jogok? Ezekre a kérdésekre is számos gyakorlati tanáccsal szolgál a BPIX.
A digitálisan alkotó művészeket összefogó művészeti csoport hazánkban kevés van, egyik közülük az Artoris Műterem, illetve digitálisan alkotók képeit bemutató galéria, a BPIX Digitális AlkotóCentrum galériája, a BPIX Galéria.
Az Artoris Műterem egy új művészeti irányzatot, a SplitDeco stílust képviseli hazánkban. Alkotásai szűrőjén keresztül az interaktív digitális festészet egyedülálló formájával, sokoldalú felhasználási területeivel ismerteti meg az érdeklődőket. Az alkotóközösség egyik tagja, Selmeczi Zsuzsanna például egyedi megközelítésű díszvázákat (is) alkot, az olyan új technikai eljárások, mint a giclée (zsiklé) alkalmazása mellett a hagyományos festészeti eljárásokat is felhasználja alkotásain.
És persze azt se felejtsük el megemlíteni, hogy aki most rögtön kedvet kap az alkotáshoz, a szükséges szoftvereket (Gimp, Irfan View, XnView stb.) máris letöltheti a Letöltés.com-ról.
További információ: http://bpix.hu
Kapcsolódó cikkek
- Jelentősen bővült idén az országos levéltár digitális anyaga
- Év végén indul a Google könyváruháza
- Sziget Fesztivál szponzorációért kapott díjat a Vodafone
- Ajándékozz fesztivált! Fesztiválbérletek Karácsonyra
- Internetes közvetítéssel segít egyedülálló kulturális projekteket a T-Home
- Már 14 millió dokumentum érhető el az Europeana honlapon
- Színházi előadások az interneten - mozgáskorlátozottaknak kedvezménnyel
- A Google szerint 129 864 880 könyv létezik a világon
- Több száz éves magyar könyveket tesz elérhetővé a Google
- Tizenöt éves a Magyar Elektronikus Könyvtár
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.