Búcsúzik a floppy
Ha létezik olyan adathordozó, mely derekasan kivette a részét az IT múltjából, és még a mai fiatalok is ismerhetik, az a floppylemez. A Sony által jelentősen megtámogatott adathordozó mintegy 30 éves története ér véget azzal, hogy a japán gyártó bejelentette, 2011 márciusában lehet majd utoljára ilyen egységet vásárolni tőle. A kis korong napjai ezzel végképp megszámláltattak, és várhatóan még azokból a konfigurációkból is eltűnik, melyekben még egyáltalán helyet kapott, többnyire megszokásból. Jóllehet a cég még ma is millió számra gyárt floppykat, ez egy adathordozó esetében nem jelent magas számot.
A kis korong végét nem csak korlátozott élettartama és technikai lehetőségei okozták, de egyértelműen kapacitása, illetve a riválisok előretörése is. A rollniban kapható százforintos CD-k több százszoros kapacitása és általános kompatibilitása, valamint relatív megbízhatósága hamar meggyengítette a floppyt.
Először az Apple sebezte meg a rendszert, amikor az univerzálisan elfogadott szabványmeghajtót kihagyta 1998-as G3 Macintosh gépeiből, majd a PC-k terén a Dell követte a sorban, a cég 2003 óta nem alkalmaz floppymeghajtókat gépeiben. Az írható DVD megjelenése tovább rontotta a helyzetet, hiszen egy zsáknyi floppy kell egyetlen ilyen korong kiváltására. Az igazi gondot azonban az USB bemenetek elterjedése és az ezzel párhuzamosan nagyon olcsóvá váló pendrive meghajtók jelentették. Ezek az eszközök nagyon aprók, teljes a kompatibilitásuk, gyorsak, és kapacitásuk növekedésével zuhan az áruk, ráadásul az időjárás viszontagságait is jól tűrik.
Az IBM által először az 1970-es években megszellőztetett rendszer koncepcióját Jánosi Marcell dolgozta ki a Budapesti Rádiótechnikai Gyárban 1973-ban 3-colos kivitelben. A lemezt és a hozzá tartozó BRG MCD-1 nevű meghajtót szabadalmaztatták, de később nem általánosították, így a cég elveszítette az oltalom lehetőségét, a nemzetközi piacra került formátum 1981-ben vált a kereskedelemben elérhetővé. Utoljára Japánban forgalmazza majd a Sony, a fénykorában a piac 70 százalékáért felelős gyártó a kis mágneses korongot, mely ezzel bevonul a technikatörténeti múzeumok tárlóiba.
Kapcsolódó cikkek
- 25 éves a Windows
- Elárverezik az első Apple-számítógépet
- Előkerült Windows 1.0 arat a videómegosztókon
- 4 kiló volt, és 300 ezer forintba került - 20 éves a mobiltelefonálás Magyarországon
- Visszatér a Commodore 64
- Tizenöt éves az MP3
- Szovjet ZX Spectrum klónok, orsósmagnó-ritkaságok, régi fényképezőgépek
- Benzin nélküli levegőautó, hazavihető földönkívüliek
- Katica, a magyar ősrobot
- A számítógépes játék hőskorát idézi a műszaki múzeum új kiállítása
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.