Nemzetközi ITU-szeminárium Pozsonyban
A szeminárium komolyságát mutatta, hogy nagyon érdekes szakértői előadások hangzottak el a Világbanktól és az Európai Uniótól érkezett előadók részéről, illetve a nagy telekommunikációs cégektől érkezett képviselőktől.
A szeminárium témáit két részre lehet bontani, a nagyobb részbe a technológiai előadások tartoztak, ami bizonyos továbbképzést jelentett a különféle országokból meghívott "telecom"-munkatársaknak. Az előadók bemutatták az adott téma európai helyzetét, de nagyon sokszor részletesen szóltak a világban - inkább az USA-ban és Japánban - bekövetkezett vagy várható változásokról is. Látható módon ezekkel az előadásokkal az ITU megkönnyíteni igyekezett a Kelet- és Közép-Európai országok szakembereinek a legmodernebb telekommunikációs technikákban való eligazodását.
Több előadó foglalkozott a rádió-telekommunikációval, a mobilrendszerekkel, ami azt mutatja, hogy ezen a téren az elkövetkezendő években még a mainál is nagyobb fejlődés várható. Nagyon meglepő volt, hogy ma a nagy nemzetközi telekommunikációs cégek számos megoldást ajánlanak a távközlési társaságoknak, és az is látható volt, hogy egyáltalán nem mindegy, egy-egy ország kitől és milyen berendezést választ saját rendszerének kicserélésére vagy továbbfejlesztésére. A cégek képviselőivel beszélgetve nem volt nehéz megállapítani, hogy Kelet- és Közép-Európa országai ma nagyon előkelő helyen szerepelnek a multik piaci listáján, hiszen ezek az országok különféle szervezetektől óriási összegeket kapnak arra a célra, hogy távközlési rendszereiket modernizálják, és egyáltalán nem mindegy, hogy ezeket a pénzeket hol fogják elkölteni. Érdekes volt, hogy a szemináriumon a telekommunikációs fejlesztésekkel, a megoldásokkal és a privatizálással kapcsolatban is nagyon sokszor elhangzott Magyarország neve, s egyszer sem volt az országról negatív a vélemény, majdnem mindig a magyarok voltak a "bezzegek".
Nagyon sok szó esett a tarifákról, amelyeket Európában általában nagyon magasaknak tartottak. Hosszú beszélgetés folyt arról is, hogy Európa mennyire van lemaradva az internethasználatban Amerika mögött. A kritika végén a végső konklúzió persze az volt, hogy nálunk is jobban fejlődne az internethasználat, ha itt is az amerikai tarifák szerint kellene távközlési díjakat fizetni.
Érdekes volt, hogy a szemináriumon egyetlen előadás sem hangzott el a kábeltévés rendszerekkel kapcsolatban, noha az IP alapú telekommunikációról volt szó.
Három előadás szólt a telekommunikációs rendszerek alkalmazásáról, nevezetesen a teleházakról, a távmunkáról és a távtanulásról. Az amerikai előadó egy olyan cég képviselője volt, amely "telecentereket" épít és szervez azokon a településeken, amelyeken szükség van rá. Ezek a telecenterek valójában falusi telekommunikációs szolgáltatók, amelyek - franchise-alapon, például szövetkezeti formában - akár komplett telekommunikációs szolgáltatást is nyújthatnak. Egy ilyen szövetkezet már néhány ezer előfizetővel Lengyelországban is működik, egyelőre most vizsgálják a tapasztalatokat. Az előadáshoz többen is hozzászóltak, mert nem nagyon értették, hogyan lehet egy komplett telekommunikációs szolgáltatást néhány ezer főnyi előfizetővel gazdaságosan működtetni. Nemcsak Magyarország, de más országok példája is azt mutatja, hogy a kis "operátorokat" (telefonközpontokat, internetszolgáltatókat) előbb vagy utóbb bekebelezik a nagyok, mert elegendő bevétel híján nem tudják a tőkeerős nagyokat fejlesztéseikkel követni.
A kérdésre és a megjegyzésre nemigen volt válasz. Az amerikai példa másban is sántított. Ezek a "telecentrumok" ugyanis Amerikában szigorúan üzleti alapon működnek, ezért csak jövedelmet hozó feladatokat vállalnak, szociális problémákkal csak akkor foglalkoznak, ha azok üzletnek is megfelelőnek bizonyulnak.
Talán ezért is keltett a vártnál nagyobb érdeklődést a magyar teleházakról tartott előadás és a "Mi teleházunk" című videofilm levetítése. A filmben a szemináriumon részt vevő országok felismerték saját falvaikat, a magyarországihoz hasonló körülményeket és persze azt is, hogy a magyar, a litván, a lett, de a szlovák, jugoszláv és román környezetben sem tud egy teleház olyan üzletet csinálni, amivel akár a saját fenntartása is biztosított lenne. Ezért a teleházak támogatásra szorulnak, amelynek ellenértékeként beviszik az információs társadalmat, a civil mozgalmat, az elektronikus kereskedelmet, a távtanulást és a távmunkát, a modern technológiát a hazai falvakba, ami nélkül ma már nem képzelhető el a vidék fejlődése.
A pozsonyi szeminárium legnagyobb tanulsága éppen az volt, hogy a teleházak iránt eddig csak kevés érdeklődést mutató távközlési vállalatok képviselői megértették: a technológia mellett nagyon fontos, hogy ezt a technológiát - főleg falusi környezetben - mire fogják az emberek használni.
Kapcsolódó cikkek
- Életvitelt segítő infokommunikációs technológiák
- microCAD'2008 a Miskolci Egyetemen
- Konferencia a mobilfizetésről áprilisban
- Mobilinternet: a lakosság 54 százaléka elérheti a széles sávot
- ETAPS: magyar jelentkezőket várnak
- IMA Konferencia a hálózati kommunikáció lehetőségeiről
- Összefoglaló az első Adobe webtechnológiai konferenciáról
- A mobilfizetés jelene és jövője a III. magyarországi mobilkonferencián
- Web 2.0 Symposium a Millenárison
- Adobe webtechnológiai konferencia
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.