Internetes dokumentumtár három Győr megyei könyvtár anyagából
Elektronikus dokumentumtár kialakítására 77 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert három, Győr-Moson-Sopron megyében működő könyvtár. A fejlesztés eredményeként a közös internetes portálról elérhető lesz 67 ezer dokumentum, egyebek között kották, hangoskönyvek, videokazetták, tanulmányok és önkormányzati újságok cikkei - mondta Mennyeiné Várszegi Judit projektvezető az MTI-nek hétfőn.
A Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár több mint 52 millió forintot, a csornai városi könyvtár csaknem 19 milliót, az MTA Regionális Kutatások Központja győri székhelyű tudományos intézetének bibliotékája pedig 6,5 millió forintot költhet fejlesztésre a
projekt keretében.
A szakember ismertetése szerint a program befejezését követően jövő ősztől a felhasználók megtalálják az online katalógusban a mikrofilmeken tárolt régi sajtóanyagokat, a megye közéleti személyiségeinek, a kulturális élet jeles egyéniségeinek életrajzait, továbbá a régi helyismereti könyvek és a tankönyvtár teljes állományát.
A Kisalföldi Tudástár elnevezésű portálról elérhetővé válik majd a helyismereti wikipédia, amely információkat tartalmaz a megye településeinek nevezetességeiről, értékeiről. A könyvtárhasználat mikéntjéről pedig a könyvtári tudástárban tájékozódhatnak a böngészők. A fejlesztés révén átjárható lesz a három bibliotéka adatállománya, s lehetőség nyílik a könyvtárközi kölcsönzésre is.
A pályázati forrásból képzésre is jut. Így az olvasók az elektronikus katalógushasználatot sajátíthatják el, míg a könyvtárosok egyebek között angol és német szaknyelvet tanulhatnak.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Kapcsolódó cikkek
- E-média táblagép és a felhő-alapú e-könyvesbolt a Sharptól
- Jelentősen bővült idén az országos levéltár digitális anyaga
- Közös portált indít nyolc múzeumi könyvtár
- Csaknem százmilliós uniós könyvtárfejlesztés Szabolcsban
- Elektronikuskönyv-olvasókkal bővül az Országos Széchényi Könyvtár
- Athenaeum az interneten
- Digitalizálják a nógrádi múzeumok könyvtári állományát
- Már 14 millió dokumentum érhető el az Europeana honlapon
- Megegyezett a Google Európa legnagyobb könyvkiadójával
- Új Corvina Digitális Tudástár a könyvtárakban – Az olvasás szabadságáért
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.