Alul- vagy túlexponálás DSLR fényképezőgépnél

Kiss Ádám Zoltán, 2010. augusztus 8. 10:05

Sokak problémája, hogy következetesen alul- vagy túlexponálást tapasztalnak DSLR fényképezőgépüknél, az ilyen estek hátterét segít kibogozni a Nikon összeállítása.

A felhasználók abban az esetben tapasztalhatnak következetes alul- vagy túlexponálást D-SLR fényképezőgépük valamennyi expozíciós módjában, ha valamikor nem megfelelően csatlakoztattak objektívet vagy telekonvertert a fényképezőképhez, és ez a fényképezőgép károsodását okozta.

Ezt a problémát kétféle valószínűsíthető meghibásodás okozhatja:
– A rekeszvezérlés teljes megszűnése
- Következetes alul- vagy túlexponálás (1/2 lépésköznél jelentősebb)

Nincs rekeszvezérlés
A rekeszvezérlés megszűnését vagy a komoly (több lépésköz értéket meghaladó) túl- és alulexponálást az okozhatja, hogy az objektív (vagy a telekonverter) helytelen felszerelésekor vagy levételekor megsérült a rekeszvezérlő kar. A probléma ellenőrzéséhez végezze el az alábbiakat:
1.Állítsa a fényképezőgépet idő-előválasztásos módba, a záridőt pedig 1 másodpercre a fényképezőgép tárcsájával. Nézzen a fényképezőgép keresőjébe, majd nyomja meg és tartsa nyomva a mélységélesség-ellenőrző (DOF) gombot (a fényképezőgép elején, a jobb oldalon). A keresőben látható képnek jelentősen el kell sötétülnie (mivel a hosszú záridő miatt kicsi lesz a rekesz). Ez az ellenőrzés nem hajtható végre olyan fényképezőgépeken, amelyek nem rendelkeznek mélységélesség-ellenőrző gombbal.
2. Vegye le az objektívet a fényképezőgépről, és ellenőrizze, hogy a rekeszvezérlő kar nem hajlott-e meg. A kar a fényképezőgép elölnézetében az f-bajonett bal oldalán található (lásd az alábbi képet). Ellenőrizze, hogy a kar a tükörkamrára merőleges-e. Az alábbi képeken egy olyan rekeszvezérlő kar látható, amely az objektív helytelen felhelyezése vagy eltávolítása miatt, illetve a fényképezőgéppel nem kompatibilis objektív felhelyezési kísérlete miatt károsodott.
 


A bal oldali fényképen azt láthatja, hogy a károsodott rekeszvezérlő kart hol kell keresni. A középső fényképen a kar normál állapota látható, míg a jobb oldali fényképen az objektív helytelen felhelyezése által okozott meghajlás jelenik meg.

Következetes alul- vagy túlexponálás
Ha a rekeszvezérlő kar csak kismértékben hajlott meg, akkor a rekeszvezérlő rendszer még működni látszik, a képek azonban a kar alaphelyzetének elállítódása miatt alul- vagy túlexponáltak lehetnek. Ellenőrizze, hogy a karon nem látható-e kifényesedett felület. Ha nem a kar normál érintkezési pontjainál található kifényesedett felület, akkor komoly esély van arra, hogy a kar meghajlott. A kar csak a tetején mutathat fémmel történő érintkezésre utaló jeleket (kifényesedett felületet). Az alábbi két képen a helytelen felhelyezés miatt az objektíven (amely ebben az esetben egy TC-20EII telekonverter) keletkezett károsodás látható. Figyelje meg a bal oldali és a jobb oldali fényképen látható kar állásszöge közötti különbséget. A bal oldali fényképen a kar normál állapota látható, míg a jobb oldali fényképen a károsodás figyelhető meg. Ebben az esetben a felhasználó alulexponálást észlelt valamennyi módban, mivel a fényképezőgép teljesen képtelen volt az objektív rekeszértékének szabályozására. Az alul- vagy túlexponálásra vonatkozó panaszok esetén nem feltétlenül tapasztalható a példákon láthatóhoz hasonlóan nyilvánvaló meghibásodás.
   



Nikon objektív károsodása a helytelen felhelyezés miatt
A Nikon objektívek felhelyezése és eltávolítása során fontos, hogy az objektívet megfelelő módon rögzítse, valamint kellő óvatossággal és figyelemmel járjon el.  Ha az objektívet nem megfelelően helyezi fel, akkor az objektív rögzítése károsodhat, ami a fényképezőgép károsodását is maga után vonhatja. A Nikon objektíveken fehér pontok vagy jelölések segítik a fényképezőgép vázára történő felhelyezést.  Mivel a bajonett csak egy helyzetben rögzíthető, ezeket a fehér jeleket a fényképezőgép vázán található jelekhez kell igazítani a megfelelő csatlakozás érdekében.  Az objektív helytelen csatlakoztatása esetére a fényképezőgépváz károsodásának minimálisra csökkentése érdekében a Nikon objektíveken védőhornyok, a bajonetten pedig ütközőcsavar található.  Ezek miatt az objektívet helytelenül felhelyezett állapotban nem lehet elforgatni.



A képen az objektív bajonettzárján található ütközőcsavar elhelyezkedése, illetve károsodása látható. Mielőtt az objektívet a fényképezőgép vázához csatlakoztatná, ellenőrizze, hogy a bajonettzáron nem található-e annak károsodására utaló jel.  A Nikon szerviz képes megjavítani ezeket a hibákat, a jótállás azonban nem terjed ki azokra az esetekre, amikor a hibákat az objektívek helytelen felhelyezése vagy eltávolítása okozza, illetve amikor nem jóváhagyott alkatrészeket próbál meg csatlakoztatni.

 

Kulcsszavak: Nikon fotó kamera

Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját

Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.

2024. szeptember 15. 11:50

Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív

A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza. 

2024. szeptember 1. 15:37

A ViewSonic megnyitja a nevezést az 5. ColorPro Awards: Momentumra

A ViewSonic Corp.*, a vizuális megoldások egyik globálisan vezető vállalata nagy örömmel indítja útjára a várva várt ColorPro Awardsot, amely zsinórban ötödik éve jelzi a vállalat elkötelezettségét az alkotók inspirálása és képességeik növelése iránt világszerte. Az idei tematika, a „Momentum”, arra hívja fel az alkotókat, hogy a lendület határtalan energiáját felhasználva, annak megállíthatatlan hullámát meglovagolva haladjanak álmaik és törekvéseik horizontja felé. A pályázatokat 2024. szeptember 24-ig lehet benyújtani.

2024. augusztus 11. 12:19

Új generációs kamerakészlet tartalomgyártóknak

Debütált a ZV-E10 II, a Sony legnépszerűbb tükör nélküli ZV-E10 kamerájának második generációs verziója. Az eredeti ZV-E10 a Sony videós tartalomgyártóknak szánt ZV kamerasorozata alappilléreként könnyű, kompakt, sokoldalú eszközt kínált kezdő és haladó tartalomgyártóknak egyaránt. Az új ZV-E10 II rendelkezik az eredeti kamera tartalomgyártók által kedvelt összes funkciójával – mint például a „Creative Looks” beállítással, a „Product Showcase Setting” móddal, a „Background Defocus” funkcióval és az oldalra nyitható, változtatható szögű képernyővel –, ugyanakkor még kifinomultabb és felhasználóbarátabb lett.

2024. július 14. 12:01

A HONOR és a Rankin meginvitálja az európaiakat, hogy osszák meg a hangulatukat

A HONOR, Európa leggyorsabban növekvő okostelefon márkája ma részletezte, hogy mit is takar együttműködése Rankinnal, az ikonikus fotóssal. Rankin olyan hírességeket fotózott, mint II. Erzsébet királynő, David Bowie és Kate Moss.

2024. július 10. 16:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59