Biblia a biztonsághoz
A címnek (amely angol eredetiben is a művészetre utal: The Art of Computer Virus Research and Defense) nem akármilyen előzménye van: Donald Knuth fantasztikus könyvsorozata a számítógépes programozás alapjairól 1968-ban (és az azt követő években) ezt a címet viselte: The Art of Computer Programming. (A hétkötetes műnek csak negyedszázaddal később jelent meg magyarul néhány kötete, a teljes sorozatra még mindig várni kell.) Knuth feladta a leckét mindenkinek, aki hasonló címet választ, hisz stílusát, vagy azt az érzékletességet, ami minden műalkotás (művészet) verbális prezentációjához kell, nem könnyű utánozni. A példaadó Knuth humorérzékét jól érzékelteti, hogy minden sajtóhibáért, amit az olvasó könyvében felfedez, egy „hexadecimális dollárt” ajánlott fel… Ha Szőr Péter rokongondolkodása erre is kiterjedne, máris jelentkezhetnék a 2 dollár 56 centes csekkért, mivel abban a fejezetben, ahol a szerző felsorolja, hogy ki mindenkinek hálás a könyv megírásáért, megjelentetéséért illetve magyar kiadásáért, épp a beszélgetőpartnerének, Csiszér Bélának a nevét szedték el...
De Szőr Péter nem a szarkasztikus humora miatt nyúlt vissza a Knuth-féle címadáshoz, hanem azért, mert Knuthtal együtt úgy gondolja, hogy - és itt idézzük őt magát az első fejezetből - „bármi, ami egy számítógépnek megtanítható, az tudomány, és minden, ami a gép számára megtaníthatatlan dolog, művészet”. Vagyis ahogy a programozáshoz, úgy a kódvisszafejtéshez, felismeréshez, hatástalanításhoz sem elég egy gép automatizmusa, olyan intuíciók, elemzőtechnikák is kellenek, amelyek művészi szintre emelik a víruskutatást és a vírusok elleni védekezést.
Szőr Péter Balatonfüreden született, majd a Veszprémi Egyetemen vált informatikussá. Az1990-es évek elején még az OTP is az ő, Pasteur névre keresztelt vírusirtóját használta, de a szakember nemzetközi szinten szeretett volna a vírusirtással foglalkozni. 1996-ban Finnországba, a mai F-Secure elődjéhez került, ahol a kártevők megismerésén és szoftverfejlesztésen dolgozott. Emellett a számítógépes vírusok kutatásával foglalkozó CARO (Computer AntiVirus Researcher's Organization) szervezetben olyan szakemberekkel működött együtt, mint John McAfee, Mikko Hypponen vagy Eugene Kaspersky. 1999-ben átment a Symantechez, ahol egészen a közelmúltig vezető mérnökként dolgozott - az antivírus szoftverek területén 38 szabadalom fűződik a nevéhez. Jelenleg – ahogy ezt a hétfői beszélgetésen elmondta – saját vállalkozásban egy olyan menedzsment szoftveren, amely felgyorsítja az alapszoftverek működését. Eszerint kicsit eltávolodott a vírusvédelemtől, de szakítani azért nem tudott vele, hisz ha valahol, a biztonság ezen a területen is kulcskérdés.
A most kiadásra került könyv eredetileg az Addison Wesley kiadónál jelent meg 2005-ben, Szőr Péter munka mellett 100 nap alatt hétvégeken írta, és folyamatosan ügyelnie kellett kiadójának azon elvárására, hogy vírusvédelemmel foglalkozó munkáltatójának még véletlenül se csapjon reklámot. A ma már a szakterület bibliájának számító mű valóban objektíven, vírusvédelmi szoftvergyártóktól teljesen függetlenül fejti ki a támadók és a védekezők lehetséges stratégiáit, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a magyar kiadás érdekében éppen egy konkurens szoftvergyártó magyarországi képviselője vetette latba minden befolyását a könyvet végül megjelentető SZAK Kiadónál, és a szeptember 13-i a magyarországi könyvbemutatón éppen ő mutathatta be Szőr Pétert a meglehetősen népes hallgatóságnak.
A közel hétszáz oldalas könyv nem könnyű olvasmány, megkockáztatom, hogy még annyira se, mint mondjuk Knuth hét kötetetes„művészetábrázolása”. Azonban, aki vállalja a szellemi kihívást, és hajlandó gondolkodásban is a szerző útitársává szegődni, azt bevezeti „az élet játékaiba”, annak megmutatja a rosszindulatú programok elemzésének módszereit. Részletesen elemzi a fertőzési és az önvédelmi stratégiákat, megismertet a kódevolúciós eljárásokkal és a vírusgenerálás eszközeivel. Természetesen az ellenoldal nem kisebb, hanem legalább ugyanekkora teret kap: megtanulhatjuk a védekezési módszereket, áttekinthetjük a férgek blokkolásának eszközeit, a hálózati szintű védekezés módjait, végül a rosszindulatú programok elemzésének lehetőségeit.
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenesen elérhető a Norton Identity Safe béta verziója
- McAfee Mobile Security 2.0: erős biztonság az okos-telefonok és táblagépek számára
- A mobiltelefonok biztonságáért
- Új mobilbiztonsági megoldásokkal jelentkezett a McAfee
- Befagyott a toplista - Az ESET javasolja, hogy ellenőrizzük a DNS beállításokat
- Ledöntötték a trónról az Autorun-t
- Decemberben a ScrInject.B trójai veszélyeztetett a leggyakrabban – az ESET ehavi vírusstatisztikája
- Windows 7 alatt is bizonyított a VirusBuster
- Veszélyben a mobilok: az ESET Software vírus-előrejelzése
- Japán "biológiai" fegyver a számítógépes támadások ellen
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Közepes kialakítású Thermaltake toronyház rejtett csatlakozós alaplap-támogatással
A Thermaltake, a prémium PC-hardvermegoldások vezető márkája bejelentette a Ceres 350 MX közepes kialakítású toronyház megjelenését, amely 7 színben érhető el: fekete, Snow, Matcha Green, Hydrangea Blue, Racing Green, Bumblebee és Bubble Pink. A Ceres 350 MX egy ATX-toronyház, melynek tervezésekor a vizuális megjelenés volt fókuszban. Támogatja a legújabb rejtett csatlakozós alaplapokat a kiváló kábelmenedzsment érdekében. Ezenkívül ez a gépház két cserélhető előlapi panellel érkezik, lehetővé téve a PC-rajongóknak az általuk preferált kialakítás kiválasztását. A felhasználók a Ceres 350 MX-et egy 2,1 hüvelykes, kör alakú LCD-panelkészlettel is bővíthetik egy még szemkápráztatóbb build eléréséért.
Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot
A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták.
Ultramagas képfrissítési sebességgel érkezik az új AGON PRO monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – kibővíti professzionális gaming arzenálját az AGON PRO AG276FK modellel, amely egy 27 hüvelykes (68,6 cm) Full HD gaming monitor Fast IPS panellel, és lenyűgöző 520 Hz képfrissítési sebességgel. Az AGON PRO ultramagas képfrissítési sebességű monitorcsaládjának legújabb tagja kiegészíti az AG246FK (540 Hz) és az AG256FS (390 Hz) nagy teljesítményű esport modelleket, újabb erőteljes eszközt biztosítva ezáltal a versenyző játékosok számára a győzelemért folytatott küzdelemben.
A magyarok leggyakoribb jelszava az “123456”
Az idei évben Magyarországon az „123456” a leggyakoribb jelszó, ami új trendet jelez. Ugyanakkor a tavalyi győztes, az „admin” idén fel sem került a listára, globálisan pedig csak a 97. helyen áll.
A Rakuten Viber új biztonsági megoldásokat vezet be
A Rakuten Viber, a biztonságos globális üzenetküldési megoldások úttörője és Európa vezető szuperalkalmazása új megoldásokat vezet be a kommunikáció további védelme érdekében. A vállalkozások mostantól gyorsan hitelesíthetik a felhasználókat a bizalom növelése és a csalások csökkentése érdekében, még biztonságosabbá téve az interakciókat.