Könyvtárfejlesztés uniós támogatással Szabolcsban
Európai uniós forrásból, mintegy 83 millió forint felhasználásával egységes helytörténeti archívumot alakítanak ki Szabolcs-Szatmár-Bereg megye könyvtáraiban; a fejlesztéssel a nyomtatott, audio- és videotartalmak egy közös felületen lesznek elérhetők.
A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár projektjében részt vevő nyolc város huszonhárom intézménye a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Tudásdepó-expressz című pályázatán nyerte el az összeget. A beruházás keretében Kisvárda, Mátészalka, Nagykálló, Nyírbátor, Tiszavasvári, Tiszalök, Vásárosnamény, valamint a megyeszékhely könyvtárban közel 60 ezer helytörténeti, 15 ezer kép- és hangdokumentumot, valamit 200 ezer bibliográfiai adatot dolgoznak fel.
Az intézmény tájékoztatása szerint a gyűjtemény távoli felhasználók számára digitális formában lesz elérhető. Az így létrejött helytörténeti archívumban nyomtatott, audio- és videotartalmak egy közös felületen érhetők majd el, s olyan ritkaságokhoz is hozzáférhet a felhasználó, mint az 55 évet megélt Nyíregyházi Rádió riportjai, a Kelet-Magyarország napilap digitálisan feldolgozott lapszámai és a több mint 25 éves Nyíregyházi Televízió képes anyagai.
A szolgáltatási rendszerrel a könyvtárak célja az, hogy a különböző intézményekben tárolt dokumentumok, információk elérhetőek legyenek a megyében élő tanulni, művelődni, tájékozódni kívánó ember számára, ezáltal csökkenjenek az esélykülönbségek. A pályázat másik fontos része a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok információs esélyegyenlőségének növelése, hogy a hagyományos és az online könyvtári szolgáltatásokat ők igénybe vehessék. Kiemelt cél továbbá az olvasáskultúra fejlesztése a megye cigány lakossága körében, illetve a szépirodalmi ismeretek bővítésének lehetősége a vakok- és gyengénlátók között.
Kapcsolódó cikkek
- E-média táblagép és a felhő-alapú e-könyvesbolt a Sharptól
- Jelentősen bővült idén az országos levéltár digitális anyaga
- Közös portált indít nyolc múzeumi könyvtár
- Csaknem százmilliós uniós könyvtárfejlesztés Szabolcsban
- Elektronikuskönyv-olvasókkal bővül az Országos Széchényi Könyvtár
- Athenaeum az interneten
- Digitalizálják a nógrádi múzeumok könyvtári állományát
- Már 14 millió dokumentum érhető el az Europeana honlapon
- Megegyezett a Google Európa legnagyobb könyvkiadójával
- Új Corvina Digitális Tudástár a könyvtárakban – Az olvasás szabadságáért
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.