Karácsonyi átverések az interneten
A szerdán Budapesten sajtótájékoztatón ismertetett csalások másik gyakori formája, hogy egy közeli hozzátartozó, barát nevében segítséget kérnek a csalók, s a gyanútlan felhasználó átutalja a támogatást például a külföldön rekedt ismerősnek.
A bűnözők hamis ajándékutalványokat, üdvözlőkártyákat, nem létező szálláshelyeket is eladnak az interneten, de nem riadnak vissza attól sem, hogy otthon végezhető jól fizető munkát ígérjenek, vagy adakozásra kérjék az embereket. A pénz megszerzésén kívül fontos céljuk az is, hogy bizalmas banki és egyéb adatokat szerezzenek meg az áldozatoktól.
Veszélyes lehet az is, ha valaki ünnepi dalocskát, képernyővédőt, vagy karácsonyi animációt tölt le az internetről, mert ezekkel együtt rosszindulatú program is települ a számítógépre. Ehhez hasonlóan óvatosan kell használni a hotelek és a repülőterek
ingyenes internetet hálózatait (wi-fi) is, mert a nyílt rendszereken keresztül a csalók bizalmas adatokhoz is hozzájuthatnak.
A tájékoztatón Tóth Árpád, a McAfee magyarországi képviselője elmondta: a bűnözők egyre célzottabb és összetettebb támadásokat intéznek az informatikai rendszerek ellen. A sérülékenységet pedig az is növeli, hogy sok vállalati informatikai biztonsági rendszer nincs jól beállítva, s a réseken bejutnak a hálózatba a csalók.
Egyre jobban támadják a mobileszközöket is, ezen belül kifejezetten az iPhonokra is fejlesztenek vírusokat és csaló szoftvereket.
A McAfee tapasztalata szerint az idén a harmadik negyedévben az új rosszindulatú programok száma elérte az eddigi csúcsot, volt olyan nap, hogy 60 ezer új károkozó jelent meg.
A cég az első háromnegyed évben 14 millió egyedi rosszindulatú programot azonosított, egymillióval többet, mint egy évvel korábban.
Az idén a legkifinomultabb támadás az amerikai vállalatokat 70 millió dollárral rövidítette meg: ukrán bűnözők banki visszaigazoló sms-eket szereztek meg, s csaltak felhasználásukkal.
Tóth Árpád elmondta, hogy a McAfee az idén a magyar piacon dollárban számolva 15-20 százalékos bevétel növekedést ér el, ami jónak tűnik, de csak az elmúlt évhez képest, mivel az idén még nem érik el sem a 2007-es, sem a 2008-as abszolút összegű bevételt.
A piacról elmondta: az idén a közbeszerzések jelentősen visszaestek, s év végén sem költenek többet a kormányzati és az állami intézmények, mint korábban.
A jövőt illetően a szakember bízik a piaci fellendülésben, s abban, hogy az informatikai biztonság növelése érdekében az intézmények is vásárolni kezdenek 2011-ben.
Kapcsolódó cikkek
- McAfee Mobile Security 2.0: erős biztonság az okos-telefonok és táblagépek számára
- Új mobilbiztonsági megoldásokkal jelentkezett a McAfee
- Szaporodó "legitim" spam, veszélyben a mobil bankok, a virtuális pénz és a beágyazott hardverek
- McAfee VirusScan Definition 6552
- Súlyos hiányosságok a mobilfelhasználók és a vállalkozások közötti kapcsolatban
- Gyorsan szaporodnak a cybertámadások a kritikus infrastruktúrák ellen
- Egyesített végpontmenedzsment –
- Biztonsági tippek mobilok, PC-k egyéb kütyűk védelméhez
- Az Intel tulajdonába kerül a McAfee
- Kártevőtermelés ipari mennyiségben
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.