Sun: a Windóz világ is legyen megosztott!

Zsadányi Pál, 2000. április 28. 17:52
Vajon, Scott McNealy cége fölött már csak akkor ragyoghat föl a nap, ha szétszabdaltatja a Windows világot is ugyanolyan szekértáborokra, mint ami a UNIX-világot sújtja?
Pár napja csíptem el a Microsoft "üggyel" kapcsolatban egy nagy blődlit a neten (a WSJ dobta fel, majd megpróbálta visszaszívni, de akkorra már szétfröccsent, hogy elveszik az MS-től az IE-t), most pedig egy másikra bukkantam, a ZDNet News nyomán. A hír szerint a Sun már Jackson bíró ítéletének a kihirdetése után két órával (a Guinness rekordok könyvébe illő, páratlansebességű PR-munka) kiadott egy sajtóközleményt, hogy Microsoft felosztását öt részben szeretné látni, amiből három a Windows operációsrendszeri fejlesztés - közelebbről nem tisztázott elveken alapuló - szétszabdalását jelentené. A cikk körül, nem véletlenül, komoly vita robbant ki. Ráadásul az első hozzászóló egy tipikus amerikai bűvszó (buzzword) zabáló, elvakult jogász (azt sem érdemli meg, hogy a nevét kiírjam), aki állítólag a jogászkalapja alatt még programozói allűröket is megengedhet magának. Kifejtette, hogy a Microsoft egy notórius monopolista bűnöző, hiszen lám, a most piacközelbe jutott Windows ME operációs rendszerébe is beleintegrált már megint valami újat, a Multimédiakezelőt. Majd a felosztásról írt bombasztikus elképzeléseket, sűrű jogi bűvszavak közepette.

Nos, amit tanult barátunk (egyebek közt tőlem is) kapott, azt aligha tette a kirakatba. Nem győzték figyelmeztetni rá, hogy a Mediaplayer, MCI modulként, már a Windows 3.x kiadásba is bele volt integrálva. Ez a téma azonban csak egy apró adalék az elvakultság és a hozzá nem értés demonstrálására.

A vitatábort leginkább az borította ki, amit a felosztás szisztémájaként előadott a paragrafusrágó. Szerinte ugyanis mindenféle hálózati szoftvert ki kell herélni a Windows operációs rendszerből és teljesen külön termékké gyúrni (lásd: "NOS" buzzword, azaz, hálózati operációs rendszer, á lá Novell, Lantastic stb.). Mellesleg még azt is hozzátette, kötelezni kell a Microsoftot, hogy hozza nyilvánosságra a kódjait, valamint ingyen adja át a licenszét 6-8 cégnek, forráskódostól, szőröstől, bőröstől. A legkevesebb, amit ezért kapott, az az volt, hogy amennyi erőfeszítést itt elfecsérelt, azt talán inkább az ügyfeleire fordította volna, bár sajnálták azokat az ügyfeleket is, akiknek ilyen jogász jutott. A vitapartnerek javarésze viszont azt jelezte, hogy a hálózati rész már évtizedek óta integráns része az operációs rendszereknek a dinoszaurusz MVS nagygépes operációs rendszerektől, a UNIX-okon, a WAX VMS-en, a Mac-OS-en át, egészen a "nyílt szoftveres", pingvines Linuxig. Szóval, akkora szamárságot mond, hogy füleket kéne akasztani érte. Mellesleg, közben a Sunról alig esett szó, mert a vitát a jogzseni balhéja uralta.

Jogtudorunk az operációs rendszerek témakörét is felosztaná, és az előzőhöz hasonlóan 6-8 cégnek történő ingyenes licenszátadásra kötelezné a Microsoftot. Erre írta valaki, hogy persze, egy ügyvéd mindig kapható arra, hogy szétosztogassa mások vagyonát (jó jutalékért, persze). [No, erre a kis magyar lopitalizmus is jó példákkal szolgált, amikor törvényekkel szentesítette a népvagyon elkommunizálását - privatizációóóó!] Egy régi UNIX-os, ma Windows 2000 rendszeradminisztrátor felhorkant: "Hogyne, hogy a Windows világ is ugyanúgy szétzilálódjon, mint a UNIX?" És ugyanígy nem díjazták a Sun-közleményben szereplő hármas felosztási javaslatot sem. Ezt a Sun életmentő praktikáinak egyikeként deklarálták. De, egyikük szerint, hamarosan úgyis a Dell markába kerül, ahogy a Digital a Compaqéba. Különben is, kimutatták, hogy a Sun ugyanolyan monopólium, mint a Microsoft. Ő is beleintegrálta a hálózati rendszert a Solarisba, ráadásul az AOL-Netscape-Sun egyezmény eleve versenyellenes, nem beszélve a benne résztvevő, szintén felosztandó, két tonnás gorilla AOL-ről. Egyáltalán, az ügyvéd úr vezérfonala mentén minden informatikai céget azonnal szét kellene darabolni.

Kevés nem-amerikai hozzászóló volt. Egy európai rátapintott a lényegre. Az egész világ szenved az U.S.A. cégek monopolista allűrjeitől, úgyhogy szerinte az ügyvéd úr gondolatát úgy kellene továbbfejleszteni, hogy a Microsoft, az Intel, a Sun, az IBM, az AT&T, az MCI WorldCom, a Cisco, a Nortel és minden nagy amerikai cég rögtön ingyen adja át a technológiáját 6-8 országnak (mielőtt olvastam, már az én fejemben is megfordult!). Igen. Az "amerikaiak" azt gondolják, hogy a tudásuk csak az övék, nem az egész Földé. Pedig az egész világ hozzájárult ahhoz, méghozzá hatalmas tőkebefektetésekkel, ha úgy vesszük, hogy az amerikai álom és fejlett technológia megvalósulhasson. A tőkeelvonáson túl a legkegyetlenebb a "brain drain", egy szuper genocídium: az agyelszívás volt. Amely most éppen új erőre akar kapni, hiszen a legújabb hírek szerint már Amerikában is megint szemet vetettek a fejletlenebb országok szürkeállományára (a nemrégiben született német példa nyomán?). De úgy igazán, mikor nyerheti vissza kamatostul a befektetéseit a világ másik 95 százaléka???? Egy frászt nyerheti. A fogyasztói társadalom étvágya határtalan, az elcsábított tudással csak tovább akarja sanyargatni a fejletleneket, és legfeljebb olcsó reklám segélyakciókkal játsza a jó fiút (We are the world...).

Az irrealitások elemzése közben volt, aki a gazdasági problémákat is felvetette. Hogy fogják kártalanítani a részvényeseket? Részvényeiket 5-6-10-20 új részvényre kell majd becserélniük MS portfóliójukban? A kis, rugalmas, osztással létrehozott Bébi Billek pedig netán komolyabb versenytársai lennének, mondjuk Scott McNealy napos cégének, mint a behemót Microsoft.

Ráadásul a részvényesek már most szembesültek azzal, hogy a kormány hatalmas károkat okozott nekik a Nasdaqon a a per kihirdetése után támadt, rekordokat döntő mélyrepüléssel. Nem valószínű, hogy a szétvagdalókkal szimpatizálnának. Amúgy, egyik hozzászóló még azt is megpendítette, vajon Bill meddig tűri a szabad vállalkozások hazájában ezt a hihetetlen bánásmódot, és miért nem keres egy jobb országot, ahol normálisabban kezelnék. (Én Moszkvát ajánlanám, ahol még olcsóbb, és minden bizonnyal nem kevésbé okosabb munkaerősereget toborozhatna pillanatok alatt!)

Ami az én véleményemet illeti. A "NOS", a hálózati operációs rendszer, mint külön állatfajta a régmúlt idők bűvszavai közé tartozik. Ma már nem lehet eladni egyetlen operációs rendszert sem hálózati alrendszer nélkül (figyeljük: alrendszer -- nem integráció!). A NetWare-be is "beleintegrálták" a Java Virtual Machine-t, a csak-kicsit alkalmazásszervert, amivel úgyahogy még áll a piacon, de napjai szerintem így is meg vannak számlálva. Senkinek nem kell pucér hálózati rendszer. (A Novellnek vannak más, hasznosabb technológiái, de - gondolom - presztízsből, erőlködik még a NetWare-el.) Továbbá: a szerver üzemeltetőknél még csak-csak el lehet viselni, hogy a UNIX, az igazinak vélt szerver operációs rendszer, még mindig idétlenül sok dialektusban létezik, mert ez csak néhány tízezer, amúgyis fúrtagyú, rendszeradminisztrátort érint. Azt azonban, hogy egy titkárnőnek 6-8 féle operációsrendszeri interfészt kelljen ismernie ahhoz, hogy okkult tudományokon felnőtt amerikai jogászunk elérhesse a versennyel garantált nyíltságot a Windows technológiában, az egy katasztrofális őrültség. Nem kevésbé az, hogy egy jelenlegi Windows környezetet ezután 6-8-12-24, vagy isten tudja hány, szállítótól kelljen összebolháznia egy végfelhasználónak.

Az amerikai kormány jobb volna, ha sokkal fontosabb dolgokkal foglalkozna. Például a méterrendszerre történő ütemesebb áttéréssel. Szégyen, hogy egy ilyen nagy, erős és gazdag ország átlépi az ezredvéget úgy, hogy nem vezette be a méterrendszert. Nagy szégyen! Amellett, hogy archaikus mértékegységeivel bolondítja a saját lakosságát (mint az oroszok tették még nemrég a torzított térképeikkel), ráoktrojálja a világ másik 95 százalékára. Ez olyan nagyhatalmi gőg, ami egyre kevésbé tolerálható a világ többi részétől. Vagy Amerika elhelyezi egyszer a Nautical Mile platina-iridiumba vésett etalonját a franciaországi Sevresben a méteretalon mellé, klimatizált üvegkalitkába? A MIG-jeinken pedig a szocialista rendszer alatt kemény munkával bevezetett SI szabványú, megaPascalban kalibrált nyomásmérőket most le kell cserélni font-per-négyzetincseset mérőkre??? Brrrrr! Mikor szűnik meg Amerika belterjesen gondolkodni, és végre másokra is jobban odafigyelni? NO yards, NO Fahrenheits etc. - SI!! És előbb számolni, aztán vágni!

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01